Panele fotowoltaiczne

Dlaczego panele fotowoltaiczne zmieniają kolor?

21 Lipiec 2023

Do przebarwień niskiej jakości folii EVA, którą pokryte są panele fotowoltaiczne, może dojść wskutek działania promieni ultrafioletowych.

Wówczas stają się one brązowe, co nie jest jedynie wadą estetyczną. Trzeba pamiętać, że po zmianie koloru we wspomnianych okolicznościach może dojść do delaminacji folii. Przebarwienia na panelach fotowoltaicznych to przyczyna spadku wydajności. Ciemniejszy kolor modułów będzie bardziej absorbował ciepło, co z kolei prowadzi do nasilania się problemu. Kiedy taka sytuacja już nastąpi, należy obserwować pracę instalacji, by w ostateczności wymienić przebarwione ogniwa.

panele

Czy kolor paneli fotowoltaicznych ma znaczenie?

Czarne panele fotowoltaiczne mają większą wydajność niż niebieskie. Razem z tą cechą wzrasta też ich cena, jednak efektywność pracy może być tego warta. Tym bardziej, jeśli instalację obejmie wsparcie finansowe – ulga termomodernizacyjna lub program Mój Prąd. Trzeba zauważyć, że zmiana koloru ogniw, która jest wynikiem oddziaływania promieni ultrafioletowych, jest znakiem alarmującym o możliwym spadku wydajności. Jest to usterka, która dotyczy przede wszystkim modułów niskiej jakości. Z tego powodu zalecamy monitorowanie instalacji, które przybiera na sile w momencie, gdy panele zaczynają ciemnieć.

Czy przebarwienia na panelach fotowoltaicznych to usterka?

Zmiana koloru paneli fotowoltaicznych jest swego rodzaju usterką. Ważne jest jednak to, w jakim stopniu wpływa na pracę instalacji. W niektórych przypadkach przebarwienia mogą być traktowane wyłącznie, jako wada estetyczna. Nadal jednak trzeba zachować uważność i obserwować, czy wydajność nie maleje. Mimo to wymiana ogniw nie zawsze jest konieczna od razu po pojawieniu się plam. Efektywność modułu, który został uszkodzony przez promienie ultrafioletowe, może zmniejszyć się o kilka, a nawet kilkadziesiąt procent. Jest to jednak proces, który postępuje z czasem.

Ważna jest jakość modułów

Ciemnienie paneli fotowoltaicznych jest najczęściej domeną modułów niskiej jakości. Dlatego zachęcamy do wyboru rozwiązań, pochodzących od renomowanych producentów. Jest to swego rodzaju gwarancja jak najmniejszego ryzyka uszkodzenia przez słońce. W naszej ofercie znajdziesz fotowoltaikę produkcji m.in. Peimar, Selfa, Risen i Bruk-Bet. Opcji do wyboru jest jednak więcej, a w tej kwestii pomogą Ci nasi specjaliści. Warto wspomnieć, że energia ze źródeł odnawialnych, takich jak promienie słoneczne jest niewyczerpalna i ekologiczna. Instalacja zostanie dobrana tak, by zaspokoić wszystkie potrzeby gospodarstwa, uwzględniając zapas prądu na wypadek, gdyby wymagania wzrosły. Dzięki temu rozbudowa fotowoltaiki nie będzie konieczna, chociaż jest możliwa. Zauważ, że sięgając po ogniwa najwyższej jakości, zyskujesz wieloletnią gwarancję ich skuteczności. To inwestycja na długi czas, w którym będziesz mógł cieszyć się z obniżenia kosztów eksploatacyjnych i niezależności względem dostawcy prądu, z którego usług do tej pory korzystałeś.

Powiązane wpisy
monter.png

Panele fotowoltaiczne

Jak zamontować panele fotowoltaiczne na płaskim dachu?

Chociaż fotowoltaikę zaleca się montować na dachu skośnym, warto wiedzieć, że jest to możliwe także w przypadku płaskiego pokrycia. Wówczas stosuje się dodatkowe konstrukcje wsporcze wykonane z tego samego materiału co rama, czyli aluminium. Podczas tego rodzaju instalacji należy zwrócić uwagę na kąt nachylenia ogniw oraz ich ukierunkowanie względem słońca. Dobrą wiadomością jest to, że konstrukcja montowana na płaskim dachu pozwala na doprecyzowanie tych kwestii. Co ciekawe, poza jednokierunkowym ustawieniem, jest możliwe także wykorzystanie systemu wschód-zachód, czyli takiego, w którym ogniwa znajdują się z dwóch stron, dzięki czemu nie wymagają balansowania.

Czytaj dalej
AdobeStock_326494367.jpg

Panele fotowoltaiczne

Czy wiatr może zerwać panele fotowoltaiczne?

Chociaż teoretycznie wiatr może zerwać panele fotowoltaiczne lub je uszkodzić, trzeba wiedzieć, że nawet najbardziej podstawowe ogniwa są certyfikowane w zakresie wytrzymałości na wichury. Testy obejmują nacisk na poziomie 2400 Pa, czyli ciśnienie generowane przy podmuchach do 208 km/h. To, co warto mieć na uwadze to fakt, że dostępne są też rozwiązania specjalnie wzmocnione, odpowiednie na sytuacje pogodowe, w których wiatr generuje ciśnienie do 5400 Pa. Należy dodać także, że przypadki zerwania fotowoltaiki przez wiatr zdarzają się stosunkowo rzadko. Jeśli jednak gospodarstwo znajduje się w wyjątkowo trudnym obszarze, gdzie dochodzi do silnych porywów, dobrym rozwiązaniem może być wybór mocniejszej instalacji.

Czytaj dalej
FerroWings-realizacje-01.jpg

Panele fotowoltaiczne

Czy dach wytrzyma panele fotowoltaiczne?

Przed montażem paneli fotowoltaicznych na dachu należy sprawdzić stan techniczny pokrycia. Musi ono spełniać warunki wytrzymałościowe i mieć odpowiednią nośność. Oznacza to, że przy prawidłowo przeprowadzonych szacunkach, z największym prawdopodobieństwem dach nie zostanie uszkodzony przez fotowoltaikę. Ważną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, jest waga ogniw. Ta w przypadku modułów sięga od 16 do 25 kg. Dach musi wytrzymać ten ciężar, dlatego też tak istotne jest, by spełniał wszystkie wymagania, a pewność co do tego zyskać jeszcze na etapie planowania inwestycji. Dobrą wiadomością jest to, że jeśli to miejsce montażu z jakichś przyczyn jest nieosiągalne, fotowoltaikę można ulokować na gruncie.

Czytaj dalej