Gruntowe pompy ciepła

Czym są pompy gruntowe?

Gruntowe pompy ciepła zaliczane są do urządzeń, które pozwalają w ekologiczny sposób ogrzać dom, ale także jego bieżącą wodę. Wykorzystywanie pomp ciepła gruntowych uważane jest za wysoce wydajne z powodu dostępu do niewyczerpalnego źródła energii geotermalnej, co wpisuje się w założenia domu ekologicznego. Instalując gruntową pompę ciepła, minimalizujemy emisję szkodliwych oparów, co ma miejsce w piecach spalających węgiel czy gaz. Dlatego dbamy nie tylko o przestrzeń wokół siebie, ale także przyczyniamy się do poprawy ogólnej jakości powietrza.

Gruntowe pompy ciepła – cena

Cena pomp gruntowych uzależniona jest od kilku czynników. Jest ona zróżnicowana głównie ze względu na ilość potrzebnych odwiertów pionowych. Tutaj największy wpływ mają poszczególne parametry, a nawet moc urządzenia. Wybierając wysoce zaawansowane pod względem technologicznym urządzenia, zapewniamy sobie wydajny system ogrzewania domu. Należy zwrócić uwagę, że także w zależności od wybranego modelu urządzenia, cena pompy ciepła gruntowej może się znacznie różnić. Nie tylko to ma wpływ na cenę pomp gruntowych – ostateczna wycena zależy również od tego, jaki system ma rozprowadzać ciepło w domu. Uwzględnić trzeba także rodzaj okien i drzwi, a nawet zastosowany rodzaj ocieplenia, co przekłada się na ostateczną cenę pomp gruntowych.

Jak działa gruntowa pompa ciepła?

Gruntowe pompy ciepła ferro wings.jpg

Zasada działania gruntowej pompy ciepła opiera się o system rurek, w których stale krąży płyn nieulegający zamarzaniu (najczęściej jest to glikol). Wymiennik gruntowy odbiera ciepło z gruntu i przekazuje je do krążącego płynu. Pobrana energia cieplna oddawana jest w parowniku, a następnie poddawana procesom odbywającym się w sprężarce i skraplaczu, co pozwala na ogrzewanie domu i wody płynącej z kranu. W ofercie Ferro Wings znajdą się rozwiązania Euros Energy, które gwarantują największą redukcję rachunków za ogrzewanie i klimatyzacje spośród wszystkich dostępnych bezobsługowych źródeł ciepła i chłodu.

W skład systemu ogrzewania opartego o gruntową pompę ciepła EUROS GEO wchodzą trzy podstawowe elementy:

  • instalacja umożliwiająca pobór energii z gruntu lub wody gruntowej,
    tzw. dolne źródło
  • pompa ciepła EUROS GEO wraz z dodatkowym zasobnikiem
    na ciepłą wodę
  • system grzewczy w budynku to ogrzewanie podłogowe, ścienne, klimakonwektory, grzejniki tzw. górne źródło.
Zobacz więcej

Gdzie sprawdzi się pompa ciepła gruntowa pionowa?

Pionowa pompa ciepła gruntowa jest jednym z dwóch głównych rodzajów urządzeń służących do ogrzewania domów. Sprawdza się głównie w miejscach, gdzie mamy do dyspozycji niewielką ilość powierzchni. Należy jednak mieć na uwadze, że pompa ciepła gruntowa wymaga wykonania tzw. sond geotermalnych, które montowane są przeważnie na głębokości od 100 do 120 metrów pod powierzchnią gruntu. Natomiast jest to najbardziej efektywny rodzaj pomp ciepła, które obecnie są dostępne na rynku. 

Dobór pompy ciepła gruntowej – skorzystaj z usług Ferro Wings

Dobór gruntowej pompy ciepła jest niezwykle ważny, gdy chcemy zapewnić wydajny system ogrzewania domu i wody. Tutaj pomocą służą specjaliści od Ferro Wings, którzy podpowiedzą najlepsze, sprawdzone rozwiązanie. Dobór gruntowej pompy ciepła zostaje zawsze dokonany na podstawie przeprowadzonego audytu zapotrzebowanie energetycznego budynku oraz wyników z kalkulatora doborowego. W zależności od potrzeb zaproponujemy montaż pompy ciepła gruntowej pionowej wraz z niezbędnym osprzętem hydraulicznym oraz wykonaniem odwiertów pionowych. Zachęcamy także zapoznać się z pozostałą ofertą naszej firmy w zakresie OZE.