Powietrzne pompy ciepła
Pompa ciepła powietrze/woda – zasada działania
Pompa ciepła powietrze/woda to wykorzystanie źródła energii odnawialnej, czyli energii aerotermicznej. Jest to doskonale rozwiązanie dla energooszczędnych i nowoczesnych domów czy obiektów komercyjnych, świadomych ekologii i skutecznych metod pozyskiwania oszczędności. Powietrzna pompa ciepła to alternatywa dla np. ogrzewania gazowego, olejowego, elektrycznego, albo też skuteczne jego uzupełnienie. Przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych – gdy jej efektywność naturalnie maleje – sprężarka pompy wspomagana jest energią elektrycznej. Średnio z 1 kW energii elektrycznej – pobranej ze sprężarki – możemy uzyskać nawet ok. 5 kW energii cieplnej. Pompa ciepła powietrze/woda to zupełny brak emisji szkodliwych związków do otoczenia, to wyłącznie przetwarzanie powietrza z atmosfery i oddawanie jego ciepła z zewnątrz poprzez ciecz i wymiennik ciepła do układu centralnego ogrzewania w wewnątrz budynku.
Sprawdź ofertę pomp ciepła powietrze/woda od Ferro Wings
Typy pomp ciepła powietrze/woda
Wyróżniamy 3 podstawowe rodzaje pompy ciepła powietrze/woda. Są to:
- pompa ciepła typu monoblok – wówczas występuje jednak zewnętrzna jednostka z całym układem chłodniczym;
- pompa ciepła typu split – w tym układzie mamy do czynienia z jednostką wewnętrzną i jednostką zewnętrzną;
- pompa ciepła w podłączeniu kaskadowym – w tej wersji możemy mieć nawet kilka jednostek zewnętrznych i wewnętrznych, gdzie jedno urządzenie jest nadrzędne w stosunku do reszty.
Zalety pompy ciepła powietrze/woda – co warto wiedzieć?
Pompa ciepła powietrze/woda to korzyści takie jak:
- bezobsługowa praca i komfort cieplny w budynku,
- możliwość współpracy z fotowoltaiką, co daje jeszcze bardziej zwielokrotnione efekty w zakresie wykorzystania źródeł energii odnawialnej;
- dofinansowanie na pompę ciepła jako obniżenie kosztów inwestycji w rozwiązanie grzewcze;
- estetyczny i nowoczesny wygląd, nie zakłócający wizerunku obiektu.
Na co jeszcze należy zwrócić uwagę w zakresie pompy ciepła typu powietrze/woda?
Należy pamiętać o wspomnianej już zasadzie spadku efektywności wraz ze spadkiem zewnętrznej temperatury. Pomimo tego pompa dalej spełnia swoją funkcję w okresie letnim, jak i zimowym. W celu optymalnego doboru pompy ciepła zachęcamy do kontaktu z naszym przedstawicielem, który przeprowadzi audyt zapotrzebowania energetycznego oraz wyliczenia za pomocą dedykowanego kalkulatora doborowego.