Farmy fotowoltaiczne

Ferro Wings - generalny wykonawca Farm PV

Farmy fotowoltaiczne - budowa generalny wykonawca Ferro Wings

Farmy fotowoltaiczne, to nowa gałąź inwestycji, która jest podstawą transformacji energetycznej w Polsce. Średnia wielkość takiej instalacji fotowoltaicznej sięga kilku megawatów. Oferta Ferro Wings w zakresie farm fotowoltaicznych jest skierowana do podmiotów, które planują budowę elektrowni słonecznej nakierowanej na produkcję i dystrybucję prądu elektrycznego do sieci energetycznej. Farma fotowoltaiczna jest instalacją naziemną, która bardzo dobrze wypełnia lokalne zapotrzebowanie na energię elektryczną. W porównaniu do konwencjonalnych elektrowni, czas realizacji tej inwestycji jest relatywnie krótki i zajmuje tylko kilka tygodni. Przede wszystkim farma fotowoltaiczna to stabilny i pewny dochód na długie lata. 

Jakie dokumenty są niezbędne do realizowania i uruchomienia farmy fotowoltaicznej?

Farma fotowoltaiczna to bardzo dobre rozwiązanie pod kątem osiągania stabilnych przychodów, lub wymiernych redukcji kosztów energii elektrycznej, gdy mówimy o budowie farmy PV dla własnych potrzeb w przypadku przedsiębiorstwa. Natomiast zanim zaczniemy produkować energię, należy zgromadzić niezbędną dokumentację wraz z pozwoleniami.

Na samym początku musimy wspomnieć, że dla famy fotowoltaicznej o powierzchni do 2 ha i mocy do 1 MW, nie będziemy musieli wykonać operatu środowiskowego oraz ubiegać się o decyzję środowiskową. W przypadku większego areału będzie trzeba pozyskać wspomniane dokumenty. Dodatkowo będzie potrzebna umowa dzierżawy gruntu lub akt notarialny potwierdzający posiadanie danej nieruchomości.

Obowiązkowo dla każdej inwestycji w farmę PV będzie trzeba otrzymać warunki zabudowy oraz warunki przyłączeniowe, przede wszystkim te drugie określą nam możliwą moc instalacji fotowoltaicznej, wymagania co do telemechaniki, magazynu energii lub eksportu energii elektrycznej do sieci. Następnym krokiem będzie wykonanie projektu budowlanego oraz uzyskanie pozwolenia na budowę od lokalnego organu administracji publicznej.

Kolejnym etapem będzie przygotowanie projektu technicznego, który określi materiały oraz sposób prowadzenia tras kablowych i pozostałych etapów budowy farmy fotowoltaicznej. Po zakończonych pracach montażowych oraz geodezyjnych należy również wykonać projekt powykonawczy, który będzie stanowił bazę wiedzy dla podmiotu zarządzającego farmą PV. Od momentu uzyskania pozwolenia na budowę warto już rozpocząć prace nad projektem telemechaniki i starań o uzgodnienie tego projektu. Pozwoli to na płynne realizacje kolejnych etapów podłączeniowych i przyspieszy elektryfikację budowanej elektrowni fotowoltaicznej.

Końcowym etapami obszaru dokumentacji i pozwoleń poza zgłoszeniem zakończenia budowy, uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie są również wpis do rejestrów wytwórców energii oraz otrzymanie koncesji na odsprzedaż wyprodukowanej przez farmę fotowoltaiczną energii elektrycznej do sieci. Należy pamiętać, że koncesja na podstawie decyzji URE jest obowiązkowa dla podmiotów gospodarczych, których przychody w przeważającym stopniu będą pochodziły ze sprzedaży prądu oraz w przypadku, gdy instalacja fotowoltaiczna przekroczy moc 1 MW.

Podsumowując, zadbanie o dopełnienie wszystkich formalności projektowo-dokumentacyjnych jest równie ważne, jak zlecenie budowy farmy PV sprawdzonej firmie, która zagwarantuje wysoką jakość usług montażowych.

Ferro Wings to sprawdzony partner i kompleksowe wsparcie na każdym etapie budowy farmy fotowoltaicznej

Wybierając ofertę Ferro Wings inwestor może liczyć na pełne wsparcie podczas każdego etapu inwestycji w farmę fotowoltaiczną.  Począwszy od analizy ekonomicznej inwestycji, oceny geologicznej gruntu, przez prace projektowe, montażowe aż po instalację telemechaniki, stacji Trafo i i odbiory. To główne zakresy prac oferowanych przez Ferro Wings. Do każdego projektu podchodzimy indywidualnie, tak aby świadczyć usługi na jak najwyższym poziomie.  

Poniżej przedstawiamy obszary wsparcia w obszarze dokumentacji technicznej:

  1. Przygotowanie operatów środowiskowych  i decyzji środowiskowych.
  2. Opracowanie Karty Informacji Projektu (KIP duży i mały).
  3. Załatwienie wniosków do operatora energii elektrycznej.
  4. Organizacja warunków zabudowy.
  5. Przygotowanie kompleksowego projektu instalacji fotowoltaicznej od 1MW do 50 MW.

Należy pamiętać, że zastosowanie do budowy farmy fotowoltaicznej komponentów wyłącznie najwyższej klasy zagwarantuje maksymalizację zysków. Natomiast wysokiej jakości sprzęt to nie tylko większe zyski, ale również obniżenie kosztów eksploatacyjnych, dzięki bezobsługowej i bezawaryjnej pracy elektrowni przez długie lata. Dodatkowo uwzględnienia wymagają warunki terenowe i geologiczne, ponieważ mogą wymuszać zastosowania innych typów konstrukcji wsporczych dla paneli fotowoltaicznych. 

Dysponujesz niezagospodarowanym gruntem lub szukasz możliwości inwestycyjnych dla swojej działki? Spotkaj się z przedstawicielem Ferro Wings i zacznij zarabiać już dzisiaj!

Jakie warunki musi spełnić działka, aby zbudować na niej farmę fotowoltaiczną?

Farmy fotowoltaiczne pod klucz Ferro Wings.jpg

Farma fotowoltaiczna jest w 100% bezpieczna dla ludzi i zwierząt oraz nie generuje hałasu.  Dzięki wysokiej klasy komponentom to instalacje bezobsługowe i bezawaryjne generujące zyski dla inwestora na długie lata. Natomiast fakt, że inwestor dysponuje wolnym areałem jeszcze nie gwarantuje tego, że zbudujemy na nim zyskowną farmę fotowoltaiczną.

Dlatego poniżej wymieniliśmy warunki, jakie musi spełniać działka pod inwestycję w elektrownię słoneczną:

  1. działka musi mieć  powierzchnię od ok. 2 ha 
  2. działka nie może być osłonięta przez budynki i drzewa
  3. teren działki musi być orientowany na południe lub płaski (wtedy farma fotowoltaiczna jest skierowana na południe)
  4. działka musi mieć IV klasę gruntu lub niższą
  5. maksymalna odległość od linii elektroenergetycznej to 200m
  6. do działki musi prowadzić utwardzona droga, chyba że inwestor planuje taką drogę wykonać

Reasumując, jeśli twoja działka spełnia powyższe wymagania i zdecydujesz się na współpracę z Ferro Wings, to możemy rozpocząć cały proces od projektu aż po wykonawstwo.

Jaką moc ma najczęściej farma fotowoltaiczna?

Farmy fotowoltaiczne najczęściej odznaczają się mocą od kilkuset kilowatopików do kilku / kiludziesięciu megawatów. Największe takie inwestycje w Polsce to wartość łączna ponad 60 megawatów. Warto wspomnieć, że rozwój technologii w zakresie ogniw fotowoltaicznych powoduje, że farma PV o mocy 1 MW zajmuje dzisiaj dużo mniejszą powierzchnię niż jeszcze kilka lat temu. 

Dodatkowo wprowadzona technologia bifacjalna i odpowiednie przygotowanie podłoża pod panelami jeszcze bardziej zwiększy potencjalne uzyski prądu. Natomiast należy również zwrócić szczególną uwagę na wydane warunki przyłączeniowe oraz zamianę przepisów od 2024 roku, ponieważ przełoży się to na sposób planowania eksportu energii elektrycznej. Co więcej w planowaniu farmy PV należy również wziąć pod uwagę rozliczanie energii w taryfach dynamicznych i zasadność wyposażenia farmy fotowoltaicznej w magazyn energii.

Kafarowanie konstrukcji montażowych

Kafarowanie Ferro Wings.jpg

W ramach kompleksowej oferty budowy farm fotowoltaicznych Ferro Wings wchodzi również usług kafarowania. Kafarowanie inaczej palowanie polega na wbijaniu słupów konstrukcji montażowej za pomocą specjalnego urządzenia. Pozwala to na znaczące przyspieszenie etapu budowy konstrukcji, jak i na osiągnięciu idealnego pionu za pomocą czujników laserowych. Używany przez Ferro Wings kafar umożliwia palowanie słupów konstrukcyjnych do wysykości 4,5 m. Orientacyjny czas kafarowania konstrukcji dla instalacji fotowoltaicznej o mocy 1MW to czas około 2 tygodni.

Zobacz więcej

Farma fotowoltaiczna i warunki które decydują o jej opłacalności

Opłacalność i możliwe przychody z farmy fotowoltaicznej powinny być już w miarę dokładnie określone przed rozpoczęciem inwestycji. Dodatkowo istotną kwestią będzie wybór wykonawcy farmy PV, który zagwarantuje nie tylko terminowość realizacji, ale przede wszystkim zapewni taki dobór komponentów wraz z wysokim poziomem prac, który przełoży się na prawidłowe działanie całej instalacji na długie lata.

Jak już wspomnieliśmy w akapicie wyżej niezwykle istotnym jest takie zaplanowanie inwestycji oraz funkcjonowanie farmy fotowoltaicznej, aby maksymalnie wykorzystać możliwości zarobkowe w taryfach dynamicznych oraz uniknąć ograniczania produkcji prądu w farmie PV przez operatora OSD.

Decydując się na farmę fotowoltaiczną należy szczegółowo opracować następujące zagadnienia podjętego biznesu:

  • całkowity budżet,
  • kwota inwestycji,
  • kwota przeznaczona na nieprzewidziane wydatki,
  • oczekiwane przychody,
  • oczekiwane wydatki,
  • oczekiwany czas zwrotu z inwestycji,
  • możliwości w zakresie rozwoju biznesu itp.
  • sposób sterowanie produkcją energii i jej magazynowania.

Dofinansowanie farmy fotowoltaicznej

W przypadku podjęcia decyzji o inwestycji w farmę fotowoltaiczną dowolnych rozmiarów, warto rozważyć wszystkie możliwości wsparcia finansowego. Jedną z opcji jest ubieganie się o dotacje ministerialne lub dotacje ze środków Unii Europejskiej. W sytuacji, gdy zostaną one przyznane, stworzenie farmy fotowoltaicznej stanie się jeszcze bardziej opłacalnym przedsięwzięciem. To także spore udogodnienie dla inwestorów, którzy zamierzają czerpać zyski z energii wytwarzanej przez panele. 

Ile trwa budowa farmy fotowoltaicznej?

Realizację budowy farmy fotowoltaicznej należy podzielić na trzy etapy, mogą one się zazębiać i tym samym przyspieszyć oddanie inwestycji, ale to jest uzależnione od wielu czynników.

  • Etap I, to uzyskanie pozwoleń, dokumentacji środowiskowych warunków przyłączeniowych oraz przygotowanie projektów. Tutaj mówimy o czasie od 6 do 12 miesięcy.
  • Etap II, budowa instalacji PV wraz z stacją transformatorową, telemechaniką i infrastrukturą towarzyszącą. Tutaj należy przyjąć, że każdy 1 MW, to około 2-3 miesiące czasu.
  • Etap III, odbiory u operatora OSD oraz uzyskanie koncesji w URE, jeżeli wykonana się projekty telemechaniki oraz skompletuje dokumentację jeszcze podczas etapu II, wtedy możemy przyjąć, że wciągu 2-3 miesięcy będziemy mogli oddać farmę fotowoltaiczną do użytkowania.