Gruntowa pompa ciepła do CWU

Gruntowa pompa ciepła do CWU - co to jest?

Gruntowa pompa ciepła do CWU wykorzystuje, jako źródło ciepła, np. grunt, a jej konstrukcja wyposażona jest w zbiornik ciepłej wody użytkowej. Działa w oparciu o obieg Lindego, co oznacza, szereg przemian termodynamicznych czynnika roboczego, który jest odzwierciedleniem idealnej pracy urządzenia chłodniczego. Ten proces jest także wykorzystywany w chłodziarkach, jednak gruntowa pompa ciepła do CWU w przeciwieństwie do nich, ma za zadanie ogrzać wodę użytkową. Ogrzewanie CWU przez gruntową pompę ciepła jest funkcją dodatkową. Podstawowym zadaniem gruntowej pompy ciepła jest ogrzewania całego budynku za pomocą instalacji centralnego ogrzewania.

Sprawdź gruntowe pompy ciepła w ofercie Ferro Wings

Pompy ciepła Euros Energy od Ferro Wings.jpg

EUROS GEO to urządzenia w 100% opracowane przez polskich inżynierów specjalnie dla naszej strefy klimatycznej. Gruntowa pompa ciepła marki Euros Energy to jednosprężarkowa, rewersyjna pompa ciepła przeznaczona do ogrzewania obiektów takich jak domy jednorodzinne i biura. Charakteryzuje się nowoczesną estetyką, cichą pracą oraz wysokim poziomem efektywności.

Zobacz więcej

Jak działa gruntowa pompa ciepła do CWU?

Gruntowa pompa ciepła do ogrzewania CWU wykorzystuje grunt lub inne, podobne źródło ciepła. Urządzenia gruntowo-wodne transportują ciepło do obiegu grzewczego i zbiornika gorącej wody. Glebowo-wodne pompy ciepła, wykorzystują jako źródło ciepła glebę. Możemy wymienić także urządzenia skalno-wodne i wodno-wodne. Ostatnie korzystają ze zbiorników wodnych, takich jak wody podziemne, jeziora, czy rzeki. Gruntowa pompa ciepła do CWU może jednocześnie ogrzewać gospodarstwo, jak i ciepłą wodę użytkową, która znajduje się w przeznaczonym do tego zbiorniku.

Gruntowe pompy ciepła do CWU a wydajność

Gruntowe pompy ciepła do CWU, nazywane są także geotermalnymi. Mają one większą efektywność, czyli sprawność grzewczą COP niż urządzenia powietrzne. Wydajność gruntowej pompy ciepła do CWU jest uzależniona od możliwości transportu ciepła w gruncie, optymalne jest umieszczenie dolnego źródła w warstwie wody gruntowej. Za takie mogą posłużyć odwierty pionowe lub obwód poziomy.

Gruntowa pompa ciepła do CWU i ogrzewania domu w jednym

Gruntowa pompa ciepła do CWU i ogrzewania domu jednocześnie to rozwiązanie najbardziej ekonomiczne. Aby z niego skorzystać, wystarczy wybrać urządzenie z wmontowanym zbiornikiem ciepłej wody użytkowej, lub podłączyć dedykowany zbiornik CWU wyposażony w odpowiednio długą wężownicę. Gruntowa pompa ciepła do CWU jednocześnie ogrzewająca budynek jest opcją, z której warto skorzystać od razu, aby uniknąć późniejszych prac związanych zamontowaniem zbiornika do urządzenia. Takie propozycje są dostępne i maksymalnie skuteczne w swoim działaniu, dlatego zyskują uznanie wielu użytkowników.

Jaką pompę ciepła ze zbiornikiem CWU wybrać?

Zdecydowanie, warto wybierać pompy ciepła ze zbiornikiem ciepłej wody użytkowej. Jest to rozwiązanie najbardziej praktyczne i przy tym – maksymalnie skuteczne. Pozwala także na uniknięcie dodatkowych kosztów wynikających z ponownego montażu. Wysokiej jakości gruntowa pompa ciepła do CWU to na przykład Euros Energy GEO. Urządzenie jest dostępne z mocą w zakresie od 8 kW do 16 kW. Jest wyposażone w funkcje grzania i chłodzenia budynku oraz grzania ciepłej wody użytkowej. Z tego powodu jest to opcja uniwersalna w zakresie działania, która sprawdzi się w małych obiektach, takich jak domy jednorodzinne. Tego typu gruntowe pompy ciepła do CWU zaspokoją potrzeby mieszkańców przeciętnego gospodarstwa.