Termomodernizacja

Termomodernizacja oraz wymiana źródła ciepła - Ferro Wings

Termomodernizacja to przedsięwzięcie, które ma przede wszystkim na celu znaczącą redukcję kosztów związanych z energią cieplną w danym budynku. Pod tym pojęciem kryje bardzo wiele prac, które mają zapewnić zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego obiektu. Ferro Wings jako Generalny Wykonawca przeprowadza kompleksowo termomodernizację budynków wraz z cała fazą projektową oraz procedurą pozyskania dotacji. Poniżej przedstawiamy zakres prac w ramach oferty termomodernizacji od Ferro Wings:

  • Ocieplenie budynku,
  • Wymiana stolarki okiennej,
  • Montaż instalacji fotowoltaicznej oraz turbiny wiatrowej,
  • Wymiana źródła ciepła na gruntową pompę ciepła,
  • Montaż magazynu energii wraz z systemem zarządzania energią,
  • Stworzenie dokumentacji projektowej oraz pomoc w uzyskaniu dotacji na całe przedsięwzięcie termomodernizacji budynku.

 

Zapytaj o ofertę dla swojego budynku!

Termomodernizacja budynku – na czym polega i jakie ma cele? 

Termomodernizacja budynku, jak już wspomnieliśmy, to kompleksowe i złożone działania dotyczące poprawy parametrów izolacyjnych budynków oraz poprawy efektywności energetycznej systemów grzewczych i wentylacyjnych. Cały proces termomodernizacji można podzielić na dwa obszary. Pierwszy obszar to doprowadzenie do takiej sytuacji, gdzie przy zachowaniu tego samego komfortu cieplnego, budynek będzie potrzebował dużo mniej energii. Drugi obszar to wyposażenie danego budynku, w jak najbardziej efektywne źródła ciepła oraz energii elektrycznej. Wykonane prace modernizacyjne w tych dwóch obszarach powinny przynieść inwestorowi następujące podstawowe korzyści:

  • zmniejszenie energii służącej do podgrzewania wody użytkowej i ogrzewania budynku,
  • ograniczenie strat energii cieplnej w budynku, 
  • redukcja kosztów energii elektrycznej, dzięki własnym generatorom (fotowoltaika lub/i turbina wiatrowa).

Na czym dokładnie polega termomodernizacja?

Termomodernizacja budynku to złożony proces, w którym musi zostać wykonanych kilka zadań, aby cel jakim jest zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego został osiągnięty. Działania te muszą zostać starannie zaplanowane, aby nie tylko efekt był zgodny zamierzeniami, ale również cała inwestycja została wykonana według sztuki budowlanej i obowiązujących norm.

  1. Wymiana lub uszczelnienie stolarki okiennej i drzwiowej - w tym miejscu musimy zadbać, aby okna i drzwi nie były głównymi miejscami utraty ciepła przez budynek. Prace te powinny być wykonane przed modernizacją elewacji danego obiektu.
  2. Wykonanie izolacji termicznej ścian, stropów i dachu - w tych pracach bardzo ważnym jest, aby użyty styropian, pianka PUR, wełna mineralna i przede wszystkim praca ekip były na jak najwyższym poziomie. Tylko takie podejście pozwoli na eliminację mostków termicznych i osiągnięcie dobrych parametrów izolacyjnych całego budynku.
  3. Modernizacja urządzeń HVAC i montaż instalacji OZE - punkty 1 i 2 wiążą się z redukcją strat cieplnych, natomiast do budynku musimy dostarczyć zarówno energię cieplną, jak i energię elektryczną do zasilenia urządzeń grzewczych. Nowoczesne pompy ciepła w połączeniu z fotowoltaiką i turbinami wiatrowymi mogą ogrzewać CWU i dostarczać ciepło do mieszkań generując bardzo niskie koszty.

Jakie są etapy inwestycji w termomodernizację budynku?

Inwestycja w termomodernizację to wieloetapowy proces, który wymaga również dokładnej pracy projektowej, aby wybrane rozwiązania techniczne były jak najbardziej optymalne dla danego obiektu. Należy również pamiętać, że np. audyt energetyczny będzie konieczny nie tylko to etapu projektowania, ale również będzie to wymóg do pozyskania dotacji.

  1. Audyt energetyczny - podstawą rozpoczęcia każdej inwestycji w termomodernizację budynku jest wykonanie audytu energetycznego. Profesjonalnie przeprowadzony audyt odpowie na pytania w jakim stanie jest budynek i jakie ma realne zapotrzebowanie energetyczne. Audyt energetyczny powinien zawierać również zestaw zalecenie, które będą miały na celu poprawę efektywności danego budynku.
  2. Faza projektowa, w tym dobór urządzeń i materiałów - w przypadku modernizowanych budynków prawidłowe stworzenie projektów jest o wiele bardziej skomplikowane, niż w przypadku nowobudowanych obiektów. Przede wszystkim ze względu na brak wcześniejszej dokumentacji i konieczności dokładnego określenia stanu w jakim są poszczególne części budynku. Po rozponaniu wszystkich aspektów może podejść do stworzenia projektu budowlnego, projektu technicznego z doborem materiałów i urządzeń oraz przewidywanego harmonogramu prac.
  3. Przeprowadzenie prac modernizacyjnych i instalatorskich - po pozytywnym zakończeniu poprzednich etapów możemy przejść do centrum całej inwestycji, czyli prac budowlanych, instalacyjnych i modernizacyjnych. Tutaj niezwykle istotna jest jakość ekip wykonujących poszczególne prace, dbałość o BHP oraz takie zaplanowanie poszczególnych prac, aby warunki atmosferyczne w jak najmniejszym stopniu opóźniały nam całą inwestycję w termomodernizację danego budynku.
  4. Zakończenie prac budowlanych i odbiory - naszym standardem w Ferro Wings jest przekazanie inwestorowi nie tylko kompletnych protokołów odbioru, zawierających wyniki testów pomiarów elektrycznych oraz również kompletnej dokumentacji zdjęciowej z przeprowadzonych prac. Organizujemy również kompletną dokumentację odbiorową dla urzędów Nadzoru Budowlanego oraz innych organów Administracji Publicznej w tym operatorów OSD.

Jakie są rodzaje wsparcia finansowego dla inwestycji w termomodernizację?

formy wsparcia finansowego dla termomodernizacji - Ferro Wings

Decydując się na termomodernizację swojego budynku możesz liczyć nie tylko na profesjonalne zrealizowanie inwestycji ze strony Ferro Wings w zakresie projektowym i wykonawczym, ale również pomożemy w złożeniu wniosku o dofinansowanie w jednym z programów wsparcia. Poniżej prezentujemy listę najbardziej popularnych form dofinansowań i dotacji dla projektów termomodernizacji budynków:

  • Grant OZE - przysługuje na realizację przedsięwzięcia polegającego na zakupie, montażu, budowie i modernizacji instalacji OZE. Można otrzymać do 50% wartości inwestycji.
  • Program Termo – Fundusz Termomodernizacji i Remontów (FTiR) oraz Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest adresowany do osób fizycznych, wspólnot i spółdzielni reklamowych, a także spółek prawa handlowego.
  • Ciepłe Mieszkanie – operatorem programu są gminy, a beneficjentami osoby fizyczne posiadające prawo własności lub prawa rzeczowe do lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym.

Wybierz ofertę Ferro Wings w zakresie termomodernizacji budynku - wymierne korzyści na długie lata!

Jak już nie raz wspomnieliśmy, Ferro Wings jako Generalny Wykonawca termomodernizacji budynków, to kompleksowe wsparcie na każdym etapie procesu inwestycyjnego. Wysoka jakość usług, dokładność i rzetelność w przygotowaniu dokumentacji projektowej, materiały i urządzenia sprawdzonych i renomowanych producentów to gwarancja szybkiej stopy zwrotu i realnych oszczędności przez długie lata. W ramach podsumowania, poniżej prezentujemy listę korzyści, jakie osiągnie każdy inwestor decydując się na inwestycję w termomodernizację swojego budynku:

  • Bezpieczeństwo energetyczne i stabilne koszty utrzymania budynku.
  • Uniezależnienie się od rosnących kosztów energii elektrycznej i grzewczej.
  • Niskie koszty eksploatacji systemu grzewczego.
  • Spełnienie wymagań dyrektywy budynkowej w zakresie efektywności energetycznej.
  • Podniesienie komfortu życia mieszkańców danego budynku.
  • Wzrost wartości nieruchomości i atrakcyjności pod kątem wynajmu lokali.
  • Możliwość stworzenia systemu odpornego na awarie w zewnętrznej sieci energetycznej.