Falowniki

Falownik, inwerter co to jest?

Inwertery inaczej falowniki, to nie tylko urządzenia przetwarzające prąd stały wyprodukowany przez panele fotowoltaiczne w prąd zmienny. Ale również urządzenia kontrolujące i nadzorujące pracę naszej całej instalacji fotowoltaicznej. W Ferro Wings oferujemy pełny zakres inwerterów  – od modeli jednofazowych przewidzianych dla najmniejszych mikroinstalacji fotowoltaicznych, do modeli trójfazowych oraz centralnych dużej mocy. Nasze falowniki mogą pracować zarówno w małych domach jednorodzinnych, jak i w elektrowniach fotowoltaicznych o mocy setek kilowatów.

Nowym typem falownika, który pojawił się w 2022 roku na rynku polskim jest falownik hybrydowy. Umożliwia on poza standardową przemianą prądu stałego w zmienny i wysyłkę nadwyżki energii do sieci zewnętrznej, ładowanie magazynu energii lub pobór prądu z baterii i zasilanie budynku. 

Falownik do fotowoltaiki – inwerter solarny, jako „mózg” całego systemu fotowoltaiki w domu i w firmie

Jak wspomnieliśmy falownik do fotowoltaiki to element niezbędny systemu, stanowiący po panelach fotowoltaicznych drugą główną i dominującą pozycję cenową całej inwestycji w fotowoltaikę. Ze względu na jego kluczową rolę należy zadbać o jego jakość, niezawodność oraz stopień zaawansowania technologicznego. Oferowane przez Ferro Wings rozwiązania, to długi czas gwarancji oraz opieka techniczna i serwisowa. Należy pamiętać, że jakość falownika do fotowoltaiki rzutuje bowiem na efektywność działania systemu, jego bezawaryjność, a także czas zwrotu z inwestycji. Lepszy inwerter solarny to inwestycja teraz, z myślą o przyszłości. 

Falowniki sieciowe, hybrydowe oraz z optymalizacją w ofercie Ferro Wings

Falowniki SolarEdge z optymalizacją

Falownik-Solar-Edge-SE33-3K-33kW-RW00IBNM4-3-faz-Marka-SolarEdge.jpg

SolarEdge to firma, która od 2006 jest izraelskim producentem falowników wraz inteligentną technologią opartą na dedykowanych optymalizatorach mocy. Jest to sprzęt fotowoltaiczny najwyższej klasy na rynku, natomiast nie jest to najtańsze rozwiązanie. Jednocześnie należy pamiętać, że dokonuje zakupu na długie lata, to rozwiązanie na pewno zwróci się z dużą górką. Najwyższa sprawność falownika na rynku oraz optymalizacja, która znacząco zmniejsza straty uzysku energii elektrycznej to gwarancja szybkiego zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę! Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest zwiększone bezpieczeństwo przeciw pożarowe oraz możliwość rozłożenia instalacji fotowoltaicznej na wielu płaszczyznach. Standardowa gwarancja falownika to 12 lat, z możliwością płatnego przedłużenia.

Zobacz więcej

Falowniki hybrydowe i sieciowe Sunways

falownik sunways.jpg

Sunways, jest to marka w branży OZE znana wcześniej jako Sunways AG. Firma została założona w Konstanz w Niemczech w 1993 roku. Obecnie, od 2021, jako Sunways Energie GmbH rozwija działalność w zakresie falowników sieciowych, hybrydowych, przemysłowych oraz magazynów energii elektrycznej. Produkty marki Sunways cechuje wysoka jakość wykonania, bezawaryjna pracy bardzo wysokim poziom parametrów technicznych, dzięki temu falowniki zarówno jednofazowe, jak i trzyfazowe mogą bez problemu obsługiwać każdy rodzaj najnowszych typów paneli fotowoltaicznych o podwyższonych prądach zwarciowych. To powoduje, że na falowniki Sunways jest rzetelna 10-letnia gwarancja.

Zobacz więcej

Główne zadania, które stawiane są falownikom do fotowoltaiki

Inwerter solarny (falownik), to przede wszystkim zamiana stałego prądu wytwarzanego przez panele fotowoltaiczne na prąd zmienny, który może być wykorzystany bez ograniczeń dla bieżących potrzeb prywatnych i komercyjnych. Ale falownik do fotowoltaiki to nie tylko fizyczny, techniczny proces, to także inteligentne zadania w zakresie: nadzór, sterowanie, zarządzanie i monitoring. Jeśli postawimy na falownik do fotowoltaiki – inwerter solarny z wyższej półki cenowej i jakościowej to otrzymujemy urządzenie typu „smart”, które doskonale wpisuje się w pożądany model tzw. inteligentnego domu (z ang. Smart Home).

Nowoczesny (falownik) inwerter solarny z optymalizatorami mocy

Zaawansowany falownik do fotowoltaiki to technologia oparta na optymalizatorach mocy. Inwerter dodatkowo wyposażony w Smart Metter dokonuje analiz wszystkich parametrów rzutujących na wydajność i efektywność systemu, aby optymalizować moc, minimalizować straty i maksymalizować pobór energii. Jest to system monitoringu on-line, gdzie na bieżąco, w czasie rzeczywistym, użytkownik ma dostęp do takich informacji i danych jak:

  • bieżąca produkcja energii i jej bieżące zużycie;
  • analiza i trend produkcji i zużycia w okresach poprzednich, możliwość porównania, analiz i wnioskowania;
  • wydajność systemu;
  • status falownika.

Inteligentny falownik do fotowoltaiki to także zdalne sterowanie inwerterem i urządzeniami domowymi poprzez urządzenia mobilne i dedykowaną aplikację –  z każdego miejsca na świecie, zdalne usuwanie usterek, zdalna komunikacja z pomocą techniczną, czy wyznaczanie inteligentnych harmonogramów, planów energetycznych, aby zmaksymalizować oszczędność energii.

Pozostałe falowniki w ofercie Ferro Wings

Falowniki Sofar Solar

falowniki sofar.jpg

Sofar Solar to również chiński producent falowników, który rozpoczął produkcję inwertów w 2012 roku. Falowniki Sofar Solar są bardzo powszechnym rozwiązaniem również dla komercyjnych instalacji fotowoltaicznych z uwagi na swoją cenę. Falownik nie posiada dedykowanych optymalizatorów, natomiast moduł WiFi umożliwia dostęp do monitoringu instalacji korzystając z zewnętrznego oprogramowania.

Zobacz więcej

Jakie falowniki do fotowoltaiki – inwertery solarne, są rekomendowane?

Polecamy falowniki do fotowoltaiki dobrych i cenionych producentów, którzy działają na rynku już od lat. Jednym z najlepszych producentów jest wspomniany SolarEdge – izraelski producent inteligentnych i zaawansowanych falowników. Otrzymujemy produkt z górnej półki, innowacyjny i zaawansowany technologicznie z optymalizatorami mocy. To sprawność powyżej 98 % i aż 12 letni okres gwarancji z możliwością odpłatnego przedłużenia do 25 lat.

Jeżeli do wykonania jest instalacja nie wymagająca optymalizacji, lub hybrydowa polecamy falowniki marki Sunways. Sprawność na poziomie 98%, 10 lat gwarancji. Dużą zaletą falowników Sunways jest dedykowany magazyn energii oraz autorska aplikacja do monitoringu.