Falowniki jednofazowe
Falownik jednofazowy – jako serce instalacji fotowoltaicznej
Falownik jednofazowy to urządzenie kluczowe w konstrukcji instalacji solarnej, jest to urządzenie, które odpowiada za zmianę prądu stałego w prąd zmienny, który może być wykorzystany w naszych sprzętach elektrycznych. Prąd, który powstaje z absorbowanych promieni słonecznych w panelach fotowoltaicznych zawsze jest prądem stałym, którego transformacja w falowniku jest konieczna.
Koszt falownika to druga pozycja co do wielkości po samych panelach solarnych, stanowi on przeciętnie 20% nakładów inwestycyjnych na fotowoltaikę. Warto jednak zwrócić uwagę na jego jakość i nie ograniczać się wyłącznie do kryterium cenowego falownika. Im lepszy jakościowo falownik tym większa skuteczność instalacji.
Falownik jednofazowy czy trójfazowy – jaki wybrać dla konkretnej instalacji?
Wybór falownika zależy od mocy instalacji. Oznacza to, że falownik jednofazowy wybieramy dla instalacji fotowoltaicznych poniżej 3 kW oraz powyżej 3kW do 3,68kW. W tym drugim przedziale możemy już także zdecydować się na falownik trójfazowy. Dla instalacji powyżej 3,68kW rekomendowany jest falownik trójfazowy.
Jaka jest różnica pomiędzy falownikiem jednofazowym a trójfazowym?
Falownik jednofazowy – jak sama nazwa wskazuje – jest wpięty w 1 fazę. Najważniejszym jest, aby wyróżnić tą, która jest najbardziej stabilna i optymalnie obciążona w ciągu dnia pracy paneli fotowoltaicznych. Falownik jednofazowy to zazwyczaj mniejsza kwota wydatku. Drugi z falowników to z kolei 3 fazy, do których jest podłączony. Dzięki temu uzyskujemy mniejsze obciążenie sieci elektrycznej. Falowniki jednofazowe to wartość napięcia na poziomie 230V, dla trójfazowych to już 400V.
Funkcjonalności falownika jednofazowego
Główne zadanie to przede wszystkim wspomniana zmiana prądu stałego na zmienny. Ale nie tylko. Dodatkowo falownik pełni funkcje kontrolne (np.: przy niestabilności napięcia), stabilizujące, a także może prowadzić statystyki produkcji energii.
Zalety falownika jednofazowego – jak możemy je podsumować?
Falownik jednofazowy to często optymalne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli chodzi o mikroinstalacje typu: trzy kilowatowe. Przy takich instalacjach moduły fotowoltaiczne uzyskują średnie napięcie pomiędzy 230-350 V, a ono jest optymalne właśnie dla falownika jednofazowego, a nie dla trójfazowego. Osiągamy wówczas wyższą sprawność całej instalacji. To prosta zasada fizyki. Dla wytworzenia fali trójfazowej fali sinusoidalnej niezbędne jest napięcie DC ok. 695 V z kolei do wytworzenia fali sinusoidalnej jednofazowej zaledwie ok. 360V.
Dlaczego czasem warto wybrać falownik jednofazowy aniżeli trójfazowy? Wyjaśniamy
Często mamy do czynienia z sytuacją wyboru trójfazowego falownika – z założenia – że będzie on efektywniejszy i osiągniemy wyższą autokonsumpcję. Nie zawsze decyzja ta podyktowana jest rzeczywistymi potrzebami gospodarstwa domowego, a raczej wpływem marketingu.
Okazuje się bowiem – zgodnie z empirycznymi badaniami – że wiele gospodarstw domowych i budynków jednorodzinnych to doskonali odbiorcy jednofazowi, przy ich niedużych instalacjach.
Jeżeli falownik jednofazowy zostanie przyłączony do fazy najbardziej obciążonej w ciągu dnia współczynnik auto konsumpcji takiej instalacji fotowoltaicznej może być większy niż w przypadku zastosowania falownika trójfazowego – szczególnie jeżeli mówimy tu o urządzeniach relatywnie małej mocy 3 kW.