Magazyny energii

Niezależność energetyczna, dzięki magazynom energii

Coraz większą popularnością w naszym kraju cieszą się magazyny energii elektrycznej dedykowane dla instalacji fotowoltaicznych. Powodów jest kilka:

  1. Uniknięcie przerw w dostawach prądu, które są wywołane przez awarie w zakładach energetycznych. 
  2. Zmniejszenie ilości energii elektrycznej oddawanej do sieci, co w większym stopniu przekłada się na efektywne wykorzystanie naszego własnego prądu. 
  3. Położenie budynku z dala od najbliższej stacji transformatorowej, a dociągnięcie zasilania jest dużo mniej opłacalne niż inwestycja w fotowoltaikę. 
  4. Również aspektem, który będzie zyskiwał na coraz większym znaczeniu jest popularyzacją magazynów energii przez same zakłady energetyczne i rząd, w celu efektywniejszego wykorzystania nadwyżek produkcyjnych z instalacji fotowoltaicznych w okresach wiosenno-letnich.

Magazyny energii dla fotowoltaiki – czy rzeczywiście można magazynować energię z paneli fotowoltaicznych?

Na początek może wydawać się, że magazynowanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych jest niemożliwe. Wbrew tym pozorom magazyn energii z fotowoltaiki działa w całkiem prosty sposób. Energia wytworzona przez instalację fotowoltaiczną, zwłaszcza przez jej element zwany falownikiem jest przekazywana do akumulatorów. To właśnie one przechowują energię w postaci substancji chemicznej. W razie zapotrzebowania na ów zapas energii zostaje ona ponownie przekształcana i oddawana w formie energii elektrycznej.

Magazyn prądu z fotowoltaiki – jak definiujemy?

Sunways hybrydowy.jpg

Magazyny energii fotowoltaicznej to urządzenia służące przechowywaniu prądu z paneli fotowoltaicznych już przetworzonego przez falownik hybrydowy. Przy ich wyborze musimy wziąć pod uwagę kilka czynników, tak aby magazyny odpowiadały naszemu zapotrzebowaniu energetycznemu. Ważne przesłanki w tym zakresie to m.in.:

  1. moc łączna wszystkich urządzeń domowych, które wymagają zasilania energią elektryczną;
  2. moc akumulatora; zasadą jest, że im większa jego moc tym więcej urządzeń akumulator jest w stanie zasilić;
  3. oszacowany czas braku produkcji prądu przez fotowoltaikę – okres nocy, sezony pochmurnych dni itp.
  4. pojemność akumulatora, czyli ile energii jest w stanie zgromadzić i przechowywać;
  5. rodzaj akumulatora. W tym zakresie wyróżniamy żelowe i litowo-jonowe. Najpopularniejsze są obecnie magazyny energii, czyli akumulatory litowo-jonowe (Li-Ion), które zapewniają wysoką gęstość przechowywanej energii, są też dużo lżejsze i wydajniejsze od tych żelowych oraz mają mniejszą masę, a przy tym większą pojemność netto.
Zobacz dedykowane magazyny energii od Sunways!

Magazyn energii z fotowoltaiki – główna zaleta finansowa zachęcająca do podjęcia takiej inwestycji 

Magazyn prądu z fotowoltaiki to zminimalizowanie do zera ryzyka związanego z nagłymi wzrostami i spadkami ceny energii elektrycznej z sieci. Wykorzystując funkcjonalność akumulatorów do magazynowania zyskujemy większą niezależność i stabilność oraz wspomniane oszczędności finansowe.

Magazyny energii dla fotowoltaiki – jak działa ich mechanizm?

Magazyn energii do paneli fotowoltaicznych pozwala na zgromadzenie wspomnianych nadwyżek energii i wykorzystanie ich w okresie zmniejszonej produkcji fotowoltaiki. Nadwyżki mogą zostać przez inwestorów spożytkowane w 100%, co nie ma miejsca w systemie on-grid, czyli powiązań umownych z zakładem energetycznym. W przypadku wspominanego systemu on-grid, nie bazującego na magazynach dla fotowoltaiki, każdy inwestor może odebrać jedynie 80% oddanej energii, bowiem pozostałe 20% traktowane jest jako prowizja zakładu za obsługę. Dodatkowo w przypadku większych instalacji paneli fotowoltaicznych, czyli takich powyżej 10kWh, dzięki magazynom dla fotowoltaiki oszczędzamy aż 30% energii (normalnie potraktowanej jako prowizja zakładu energetycznego).

Instalacja z magazynem energii dla fotowoltaiki to powszechnie zwany system off-grid. Należy jednak zauważyć, ze taka forma prosumenckiego rozliczania bazująca na upustach będzie obowiazywać użytkowników z umową podpisaną przed 01 kwietnia 2022 roku (przez kolejne max 15 lat). Nowi prosumenci oraz po upływie wskazanego okresu – zgodnie z nowelizacją ustawy o źródłach energii odnawialnej – wchodzą w tzw. system rozliczeń netbilling. Najogólniej rzecz ujmując, jego cechą będzie zakup energii dla pokrycia niedoborów i sprzedaż energii elektrycznej jako nadwyżki z fotowoltaiki na zasadach cen rynkowych, bez wspomnianych powyżej opustów w on-gird.