Wymiennik płytowy do pompy ciepła
Wymiennik płytowy do pompy ciepła – czym jest? Jak jest skonstruowany i jak działa?
Wymiennik ciepła płytowy to urządzenie, którego celem jest wymiana ciepła pomiędzy dwoma lub więcej płynami lub gazami, zwanymi przekaźnikami. Są to urządzenia przepływowe, przeciwprądowe. Najczęściej przekaz dokonywany jest pomiędzy dwoma nośnikami.
Płytowy wymiennik ciepła składa się z karbowanych płyt wykonanych w całości ze stali nierdzewnej, które połączone są ze sobą szczelnie za pomocą miedzianego lutu. W płytowym wymienniku ciepła dokonuje się przepływ wymieniających się ciepłem płynów, który ukierunkowany jest w co drugi kanał tworzony przez płyty grzewcze.
Płytowe wymienniki ciepła są konstrukcją nierozbieralną, hermetyczną, dzięki wspomnianemu już procesowi lutowania w piecu próżniowym. Tworzywo wykonania cienkich płytowych wymienników to w całości stal nierdzewna kwasoodporna. Dodatkowo wymienniki ciepła posiadają izolację z pianki poliuretanowej i tworzywa typu ABS. Dostępne są zazwyczaj w kilku wielkościach. Karbowana forma płyt grzewczych nie jest przypadkowa, ich specjalne profilowanie zapewnia przepływ o dużej turbulencji. Taki proces przede wszystkim zapewnia najefektywniejszą i skuteczną wymianę ciepła oraz przeciwdziała ewentualnemu gromadzeniu się zanieczyszczeń wewnątrz płytowego wymiennika ciepła.
Jak wygląda proces zachodzący w płytowym wymienniku ciepła?
W wymienniku płytowym wyodrębnione zostają dwa obwody, które wykorzystują różnicę temperatur pomiędzy dwoma mediami. Pierwszy obwód to część zwana układem wysokociśnieniowym i jest to obwód z nośnikiem o wysokiej temperaturze, druki z kolei to układ niskociśnieniowy z medium o niższym poziomie temperatury. Pomiędzy nimi dochodzi do wymiany ciepła, które dociera w rezultacie do urządzeń końcowych.
Jakie jest główne zastosowanie płytowych wymienników ciepła?
Główny cel przyświecający płytowym wymiennikom ciepła to energooszczędność w procesach ogrzewania, chłodzenia (klimatyzacji) i wentylacji. Dzięki takim właściwością znajdują one szerokie zastosowanie, m.in. w ciepłownictwie, chłodnictwie, wykorzystaniu ciepła odpadowego, a także w instalacjach basenowych oraz przygotowaniu c.w.u. i instalacji c.o.
Płytowe wymienniki ciepła wykorzystywane są w przełączeniu kotłów na paliwa stałe (węglowe, miałowe, na eko groszek) lub kominków z płaszczem wodnym do układu instalacji c.o. o zamkniętym charakterze z kotłem gazowym, czyli w popularnych obecnie tzw. rozwiązaniach hybrydowych (różne źródła ciepła w jednej instalacji). Dotyczą także kolektorów słonecznych czy pomp ciepła. Dobrym przykładem jest tu zastosowanie wymiennika w układach hybrydowych z instalacją solarną i kotłem.
Płytowy wymiennik ciepła to więc podsumowując sprawdzone rozwiązanie w domowych instalacjach grzewczych, węzłach cieplnych, kotłach grzewczych, kominkach z płaszczem wodnym. Płytowy wymiennik ciepła to również może być centralna część rekuperatora w systemach wentylacyjnych z ekologicznym odzyskiem ciepła, w których to dochodzi do wymiany pomiędzy strumieniami powietrza bez ich wymieszania.
Jakie cechy powinien mieć dobrej jakości płytowy wymiennik ciepła?
Najważniejszym jest wysoki współczynnik wymiany ciepła. Dobry płytowy wymiennik ciepła to relatywnie małe gabaryty przy dużych mocach cieplnych, wysoka odporność na zmiany ciśnienia i temperatury oraz duże możliwości dostosowania płyt i układu do indywidualnych potrzeb.