Inteligentne systemy fotowoltaiczne

Darmowa energia ze słońca jest dostępna dla nas wszystkich praktycznie każdego dnia. Oczywiście nasłonecznienie w Polsce jest mniejsze niż np. w krajach śródziemnomorskich, ale Słońce świeci nad nami wystarczająco często i długo, by można było efektywnie wykorzystać ten fakt. Natomiast, aby tak się stało potrzebujemy nie tylko wysokiej jakości paneli fotowoltaicznych, ale również inwertera, który będzie odpowiadał za optymalną pracę całej instalacji. 

Inteligentny System Fotowoltaiczny to zwiększona efektywność Twojej elektrowni słonecznej!

Podstawową zaletą zastosowania optymalizacji w instalacji jest autonomiczna praca każdego panelu fotowoltaicznego.  W instalacjach fotowoltaicznych,  w których zastosowano tradycyjny falownik najsłabszy moduł powoduje zmniejszenie wydajności pozostałych modułów w obwodzie. Schemat takiej sytuacji zaprezentowano na grafice powyżej. Po lewej stronie jest zobrazowana sytuacja fotowoltaiki z optymalizacją,  po prawej natomiast standardowe rozwiązanie. Należy pamiętać, że gorsza praca panelu fotowoltaicznego może być spowodowana nie tylko zacienieniem od elementów dachu, drzew, ale również chwilowymi refleksami świetlnymi przez chmury, lub zabrudzeniami. W przypadku optymalizatorów SolarEdge kolejną zaletą jest zwiększone bezpieczeństwo przeciwpożarowe, dzięki obniżonemu napięciu z pojedynczego panelu fotowoltaicznego do 1V.

Zasada pracy instalacji z optymalizacją w stosunku do instalacji standardowej
schemat.png

W systemach fotowoltaicznych opartych o optymalizatory, każdy moduł działa niezależnie i produkuje w danym momencie maksymalną ilość energii, co eliminuje straty mocy spowodowane niedopasowaniem napięcia w panelach. Dodatkowo zastosowanie optymalizatorów, to obszerniejszy system monitorowania i zaawansowane funkcje bezpieczeństwa. Tak wykonana instalacja fotowoltaiczna jest również na bieżąco monitorowana do poziomu pojedynczego panelu, dzięki czemu również dostępna w trybie rzeczywistym jest informaca o potencjalnych nieprawidłowościach w pracy instalacji.

Czym są optymalizatory mocy dla paneli fotowoltaicznych?

Optymalizatory mocy to nieodzowne komponenty elektroniczne montowane przy panelach fotowoltaicznych. Ich podstawowym zadaniem jest ograniczenie niedopasowania prądowo-napięciowego w łańcuchu połączonych szeregowo modułów. Optymalizatory mocy stanowią mniej awaryjną oraz tańszą alternatywę wobec mikroinwerterów. Mikroinwertery, inaczej mikrofalowniki mają dużo mniejszy zakres temperaturowy oraz mogą powodować zakłócenia w odbiorze telewizji satelitarnej oraz Internetu bezprzewodowego. Co więcej gwarancja pracę optymalizatorów SolarEdge to aż 25 lat!

Reasumując zalety optymalizacji to przede wszystkim:

 • Wyższe uzyski energii elektrycznej!
 • Większe bezpieczeństwo przeciwpożarowe!
 • Możliwość nierównomiernego rozłożenia paneli fotowoltaicznych!
 • Tańsze i mniej awaryjne rozwiązanie w porównaniu do mikroinwerterów!

Komponenty Inteligentnego Systemu Fotowolaticznego na przykładzie SolarEdge od Ferro Wings

schemat 2.png
 • Panele monokrystaliczne od Ferro Wings z gwarancją do 30 lat na produkcję liniową energii elektrycznej,
 • Inwerter SolarEdge,
 • Optymalizatorami mocy SolarEdge,
 • Kabel solarny 4PV lub 6 PV w zależności od wielkości instalacji,
 • System montażowy Corab w zależności od typu inwestycji,
 • Zabezpieczenia DC typ I + II DEHN, 
 • Zabezpieczenia AC,
 • Złączki MC4
 • Uziom instalacji fotowoltaiczne
 • Aplikacja do monitoringu pracy instalacji fotowoltaicznej
 • Dodatkowa opcja: Licznik SolarEdge Modbus

Licznik smart metter SolarEdge Modbus

Dodatkowy licznik energii elektrycznej SolarEdge Modbus umożliwia korzystanie z zaawansowanych opcji monitoringu pracy instalacji fotowoltaicznej w aplikacji MySolarEdge. Modbus zlicza nie tylko wyprodukowaną i oddaną energię elektryczną do sieci zakładu energetycznego, ale również mierzy pobrany prąd elektryczny z sieci oraz bieżącą jego konsumpcję w danym gospodarstwie domowym lub przedsiębiorstwie. SolarEdge Modbus, to również doskonałe uzupełnienie instalacji fotowoltaicznej z własnym magazynem energii elektrycznej.