Panele fotowoltaiczne

Czy wiatr może zerwać panele fotowoltaiczne?

21 Lipiec 2023

Chociaż teoretycznie wiatr może zerwać panele fotowoltaiczne lub je uszkodzić, trzeba wiedzieć, że nawet najbardziej podstawowe ogniwa są certyfikowane w zakresie wytrzymałości na wichury. Testy obejmują nacisk na poziomie 2400 Pa, czyli ciśnienie generowane przy podmuchach do 208 km/h. To, co warto mieć na uwadze to fakt, że dostępne są też rozwiązania specjalnie wzmocnione, odpowiednie na sytuacje pogodowe, w których wiatr generuje ciśnienie do 5400 Pa. Należy dodać także, że przypadki zerwania fotowoltaiki przez wiatr zdarzają się stosunkowo rzadko. Jeśli jednak gospodarstwo znajduje się w wyjątkowo trudnym obszarze, gdzie dochodzi do silnych porywów, dobrym rozwiązaniem może być wybór mocniejszej instalacji.

AdobeStock_326494367.jpg

Jak zabezpieczyć panele fotowoltaiczne przed wiatrem?

Chcąc zabezpieczyć panele fotowoltaiczne przed wiatrem, najrozsądniej będzie, dobrać odpowiedni sposób montażu do dachu. Aby tego dokonać, należy wziąć pod uwagę:

  • typ pokrycia,
  • kąt nachylenia,
  • materiał, jakim dach jest pokryty.

Te informacje pozwolą osobie doświadczonej na wybór właściwego systemu montażowego, bo trzeba zaznaczyć, że jest ich kilka. Przed silnym wiatrem najlepiej chronią systemy kotwione bezpośrednio do pokrycia dachu. Wówczas należy zachować odstępy między krawędziami pokrycia, by zminimalizować ryzyko zerwania przez wichurę.

Jaką siłę wiatru wytrzymują panele fotowoltaiczne?

To, jaką siłę wiatru wytrzymują panele fotowoltaiczne, zależy od konstrukcji dachu, sposobu mocowania ogniw i ich jakości. Większość dostępnych rozwiązań jest jednak odporna na wichurę do 130 km/h. Jak już wspomnieliśmy, na rynku dostępne są także opcje wzmocnione, które cechują się większą wytrzymałością. Aby prawidłowo dobrać tę cechę, najlepszym rozwiązaniem będzie zapoznanie się z warunkami panującymi w danym regionie geograficznym. Wówczas od razu można zabezpieczyć fotowoltaikę podczas instalacji, co skutecznie zapobiegnie ewentualnemu zerwaniu przez wiatr.

Jakie rozwiązania polecamy?

W naszej ofercie znajdziesz panele fotowoltaiczne pochodzące od cenionych w branży producentów. Należą do nich m.in. Peimar, QCells, Selfa. Moc instalacji zostanie dobrana do potrzeb Twojego gospodarstwa domowego z uwzględnieniem zapasu energii na wypadek, gdy Twoje wymagania uległy zmianie. Dzięki temu rozbudowa fotowoltaiki nie będzie konieczna. Może zainteresować Cię też kwestia skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej lub programu Mój Prąd. Dobrą wiadomością jest to, że nasi specjaliści udzielą Ci wsparcia podczas dopełniania formalności związanych z udogodnieniami. Odpowiedzą także na Twoje pytania. Podczas montażu fotowoltaiki zostanie dobrana odpowiednia metoda działań i ewentualne dodatkowe zabezpieczenia. Dzięki temu instalacja będzie odporna na szkodliwe działanie wiatru, także tego silnego.

Powiązane wpisy
FerroWings-realizacje-01.jpg

Panele fotowoltaiczne

Czy dach wytrzyma panele fotowoltaiczne?

Przed montażem paneli fotowoltaicznych na dachu należy sprawdzić stan techniczny pokrycia. Musi ono spełniać warunki wytrzymałościowe i mieć odpowiednią nośność. Oznacza to, że przy prawidłowo przeprowadzonych szacunkach, z największym prawdopodobieństwem dach nie zostanie uszkodzony przez fotowoltaikę. Ważną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, jest waga ogniw. Ta w przypadku modułów sięga od 16 do 25 kg. Dach musi wytrzymać ten ciężar, dlatego też tak istotne jest, by spełniał wszystkie wymagania, a pewność co do tego zyskać jeszcze na etapie planowania inwestycji. Dobrą wiadomością jest to, że jeśli to miejsce montażu z jakichś przyczyn jest nieosiągalne, fotowoltaikę można ulokować na gruncie.

Czytaj dalej
panele

Panele fotowoltaiczne

Dlaczego panele fotowoltaiczne zmieniają kolor?

Do przebarwień niskiej jakości folii EVA, którą pokryte są panele fotowoltaiczne, może dojść wskutek działania promieni ultrafioletowych. Wówczas stają się one brązowe, co nie jest jedynie wadą estetyczną. Trzeba pamiętać, że po zmianie koloru we wspomnianych okolicznościach może dojść do delaminacji folii. Przebarwienia na panelach fotowoltaicznych to przyczyna spadku wydajności. Ciemniejszy kolor modułów będzie bardziej absorbował ciepło, co z kolei prowadzi do nasilania się problemu. Kiedy taka sytuacja już nastąpi, należy obserwować pracę instalacji, by w ostateczności wymienić przebarwione ogniwa.

Czytaj dalej
monter.png

Panele fotowoltaiczne

Jak zamontować panele fotowoltaiczne na płaskim dachu?

Chociaż fotowoltaikę zaleca się montować na dachu skośnym, warto wiedzieć, że jest to możliwe także w przypadku płaskiego pokrycia. Wówczas stosuje się dodatkowe konstrukcje wsporcze wykonane z tego samego materiału co rama, czyli aluminium. Podczas tego rodzaju instalacji należy zwrócić uwagę na kąt nachylenia ogniw oraz ich ukierunkowanie względem słońca. Dobrą wiadomością jest to, że konstrukcja montowana na płaskim dachu pozwala na doprecyzowanie tych kwestii. Co ciekawe, poza jednokierunkowym ustawieniem, jest możliwe także wykorzystanie systemu wschód-zachód, czyli takiego, w którym ogniwa znajdują się z dwóch stron, dzięki czemu nie wymagają balansowania.

Czytaj dalej