Fotowoltaika

Jak połączyć falownik z siecią wi-fi?

21 Lipiec 2023

Producenci falowników udostępniają użytkownikom dedykowane aplikacje, które pozwalają śledzić pracę falownika z dowolnego miejsca, w czasie rzeczywistym. Możemy sprawdzić stan sprzętu, jego pracę, osiągi oraz być poinformowanym w przypadku zaistnienia błędu w pracy inwertera.

Single-Phase-Inverter-with-HD-Wave-Technology_no-LCD-1000x600_3_0.png

Co daje nam podłączenie falownika do sieci wi-fi?

Stałe monitorowanie falownika i jego parametrów pozwala na bieżącą diagnostykę sprzętu oraz ewentualne modyfikacje ustawień. Po zalogowaniu się do takiej aplikacji możemy zobaczyć m.in. następujące dane:

  • moc czynna;
  • uzysk energii w danym dniu;
  • łączny uzysk energii od momentu uruchomienia instalacji.

W celu korzystania z możliwości wspomnianych aplikacji rekomendowanych dla danego typu i modelu falownika, należy utrzymywać jego stałe połączenie z dedykowanym portalem czy aplikacją za pośrednictwem sieci wi-fi lub LAN.

Jak prawidłowo skonfigurować połączenie falownika z siecią?

Należy w pierwszej kolejności sięgnąć do instrukcji producenta falownika. Na pewno będzie tam szczegółowa procedura dotycząca połączenia falownika z siecią i jego konfiguracji wraz ze screenami z kolejnych ekranów.

Krok po kroku należy działać zgodnie ze wskazaniami producenta.

Najczęściej połączenie inwertera z wi-fi opiera się na następujących, głównych krokach:

  1. Pobranie dedykowanej aplikacji na urządzenie mobilne typu smartfon, tablet, laptop;
  2. Podejście możliwie jak najbliżej falownika z urządzeniem mobilnym z włączoną funkcją wi-fi;
  3. Połączenie się z siecią wi-fi falownika (czasem należy zeskanować kod QR znajdujący się na ściance falownika);
  4. Uruchomienie przeglądarki internetowej i wpisanie – w pasku adresowym – adresu dedykowanego danemu falownikowi. Jest to adres IP falownika;
  5. Zalogowanie się. Pierwsze dane do logowania zawsze podaje producent. Najczęściej nazwa użytkownika to „Admin”;
  6. Po zalogowaniu – wyświetlenie danych falownika oraz listy dostępnych sieci, z którymi można połączyć falownik;
  7. Wybór sieci wi-fi użytkownika i połączenie;
  8. Wpisanie hasła dostępowego do router wi-fi użytkownika, personalizacja urządzenia i ustawienie indywidualnych preferencji użytkownika;
  9. Weryfikacja, czy falownik został prawidłowo podłączony do wi-fi, odpowiednie testy.

Warto zadbać o silny i stabilny sygnał wi-fi odbierany przez falownik. Jeśli podczas konfiguracji nie widzimy obecności naszej sieci warto odświeżyć stronę, odczekać kilkanaście minut i zweryfikować połączenie raz jeszcze lub podjąć próbę konfiguracji na innym urządzeniu czy przeglądarce internetowej.

Powiązane wpisy
5f0d1ff802305.png

Fotowoltaika

Co to jest Logger fotowoltaika?

Data Logger to po prostu urządzenie monitorujące, w tym przypadku pracę falownika. Jest to zaawansowany czujnik, który automatycznie zbiera dane o pracy falownika i jego bieżącym stanie oraz zapewnia ich wygodny odczyt na każdym, dowolnym urządzeniu mobilnym, w czasie rzeczywistym. Data logger w fotowoltaice może więc zbierać informacje i zapisywać je we własnej pamięci wewnętrznej lub/i w systemach komputerowych, a także w popularnej przestrzeni chmury. Parametry na data logger mogą być także wyświetlane na jego ekranie – wyświetlacz loggera.

Czytaj dalej
FerroWings-realizacje-03.jpg

Fotowoltaika

Czy fotowoltaika podwyższa napięcie w sieci?

Prawdą jest, że fotowoltaika podwyższa napięcie w sieci. Warto jednak zaznaczyć, że odpowiednie wyliczenia pozwolą na określenie maksymalnej dostępnej mocy, dzięki czemu uda się uniknąć zbyt wielkiego wzrostu. Taka sytuacja ma miejsce wtedy, gdy falownik wysyła większą wartość prądu, napotykając opór. Wówczas dochodzi do podwyższenia napięcia, które może być spowodowane zarówno problemami występującymi w Twoim gospodarstwie, jak i okolicy, w której się znajduje.

Czytaj dalej
elektryk.png

Fotowoltaika

Jak podłączyć się do skrzynki elektrycznej z fotowoltaiką?

Panele fotowoltaiczne mogą pracować w jednym z następujących systemow: off-grid, on-grid lub hybrydowo. Najbardziej popularne są instalacje on-grid, które wymagają podpięcia do sieci. W przypadku off-grid nie jest to konieczne, fotowoltaika działa bowiem niezależnie od sieci, bazując na procesie magazynowania energii w odpowiednich akumulatorach.

Czytaj dalej