Panele fotowoltaiczne mogą pracować w jednym z następujących systemow: off-grid, on-grid lub hybrydowo. Najbardziej popularne są instalacje on-grid, które wymagają podpięcia do sieci. W przypadku off-grid nie jest to konieczne, fotowoltaika działa bowiem niezależnie od sieci, bazując na procesie magazynowania energii w odpowiednich akumulatorach.
Jakie są rekomendacje w tym zakresie?
W przypadku instalacji fotowoltaicznej on-grid wymagane jest, aby inwestor wykonał podłączenie ogniw do sieci:
- szeregowe lub równoległe podłączenie paneli, których rolą jest przekształcenie energii słonecznej w prąd stały;
- podłączenie do systemu inwertera, czyli falownika, którego zadaniem jest przekształcenie pozyskanej energii słonecznej (prąd stały) w prąd zmienny;
- podłączenie falownika do skrzynki przyłączeniowej prądu;
- przyłącze do głównej rozdzielni budynku i licznika dwukierunkowego.
Zasady przyłączeń fotowoltaiki do sieci
- Rekomenduje się przyłączenie instalacji fotowoltaicznej wykorzystywanej w domu w miejscu rozdzielni głównej, gdzie jest sporo miejsca na odpowiednie zabezpieczenia. Pamiętamy więc każdorazowo o wykonaniu bezpiecznego przyłącza. Należy w rozdzielnicy uwzględnić zabezpieczenia AC i nadmiarowo-prądowe. Przewody łączące muszą być odpowiedniego przekroju, w zależności od samej mocy instalacji oraz od odległości od rozdzielni głównej (zwykle do kilkunastu metrów).
- Można też dokonać przyłącza fotowoltaiki w skrzynce rozdzielczej, gdzie podłączona jest domowa instalacja elektryczna. Nie jest to jednak polecane rozwiązanie. Tu również należy pamiętać o zabezpieczeniach przed przepięciami.
- Najlepiej gdy skrzynka przyłączeniowa do podłączenia falownika jest odrębna dla instalacji i ma wspomniane zabezpieczenia DC i AC. Od skrzynki przyłączeniowej prowadzony jest kabel do rozdzielni obiektu, gdzie wpinana jest instalacja.
- Pamiętajmy, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza w skrzynce przyłączeniowej.
Fotowoltaika
Jak połączyć falownik z siecią wi-fi?
Producenci falowników udostępniają użytkownikom dedykowane aplikacje, które pozwalają śledzić pracę falownika z dowolnego miejsca, w czasie rzeczywistym. Możemy sprawdzić stan sprzętu, jego pracę, osiągi oraz być poinformowanym w przypadku zaistnienia błędu w pracy inwertera.
Czytaj dalejFotowoltaika
Co to jest Logger fotowoltaika?
Data Logger to po prostu urządzenie monitorujące, w tym przypadku pracę falownika. Jest to zaawansowany czujnik, który automatycznie zbiera dane o pracy falownika i jego bieżącym stanie oraz zapewnia ich wygodny odczyt na każdym, dowolnym urządzeniu mobilnym, w czasie rzeczywistym. Data logger w fotowoltaice może więc zbierać informacje i zapisywać je we własnej pamięci wewnętrznej lub/i w systemach komputerowych, a także w popularnej przestrzeni chmury. Parametry na data logger mogą być także wyświetlane na jego ekranie – wyświetlacz loggera.
Czytaj dalejFotowoltaika
Czy fotowoltaika podwyższa napięcie w sieci?
Prawdą jest, że fotowoltaika podwyższa napięcie w sieci. Warto jednak zaznaczyć, że odpowiednie wyliczenia pozwolą na określenie maksymalnej dostępnej mocy, dzięki czemu uda się uniknąć zbyt wielkiego wzrostu. Taka sytuacja ma miejsce wtedy, gdy falownik wysyła większą wartość prądu, napotykając opór. Wówczas dochodzi do podwyższenia napięcia, które może być spowodowane zarówno problemami występującymi w Twoim gospodarstwie, jak i okolicy, w której się znajduje.
Czytaj dalej