Fotowoltaika

Czy fotowoltaika podwyższa napięcie w sieci?

21 Lipiec 2023

Prawdą jest, że fotowoltaika podwyższa napięcie w sieci.

Warto jednak zaznaczyć, że odpowiednie wyliczenia pozwolą na określenie maksymalnej dostępnej mocy, dzięki czemu uda się uniknąć zbyt wielkiego wzrostu. Taka sytuacja ma miejsce wtedy, gdy falownik wysyła większą wartość prądu, napotykając opór. Wówczas dochodzi do podwyższenia napięcia, które może być spowodowane zarówno problemami występującymi w Twoim gospodarstwie, jak i okolicy, w której się znajduje.

FerroWings-realizacje-03.jpg

Jakie są przyczyny zbyt wielkiego napięcia?

Wyróżniamy dwie przyczyny zbyt wielkiego napięcia – zbyt wysoki opór, czyli impedancję oraz zbyt wysoką moc. Obie mogą wynikać z powodów, które leżą zarówno po stronie gospodarstwa, jak i okolicy. Do impedancji dochodzi, gdy w instalacji zastosowano za cienkie przewody, źle dobrano połączenia lub ze względu na przestarzałą infrastrukturę w regionie. Kwestie związane z mocą mają miejsce, kiedy instalacja fotowoltaiczna jest za duża w porównaniu do tego, co może przyjąć, czyli mowa tu o impedancji sieci bądź też w momencie, w którym w okolicy działa zbyt dużo instalacji fotowoltaicznych.

Co zrobić, kiedy fotowoltaika podwyższa napięcie w sieci?

Kiedy dojdzie do tego, że fotowoltaika podwyższy napięcie w sieci, należy usunąć problem. Dlatego konieczne jest ustalenie przyczyny takiego stanu rzeczy. Jeśli wina leży po stronie sieci energetycznej, należy skontaktować się z operatorem. W momencie, w którym zamierzony spadek napięcia między falownikiem a licznikiem dwukierunkowym przekracza 1%, często wystarczy wymiana przewodu AC na grubszy. Z kolei, kiedy sieć jest przeciążona, możesz samodzielnie spróbować rozwiązać problem z instalacją. Aby obniżyć napięcie fotowoltaiki, możesz:

  • wyłączyć funkcje Q(U) i P(U) w inwerterze,
  • zamontować magazyn energii, który będzie przechowywał nadmiar energii,
  • wykorzystać pompę ciepła C.W.U., która wykorzysta prąd do wytworzenia energii cieplnej.

Co zrobić, żeby uniknąć nadmiernego podwyższenia napięcia przez fotowoltaikę?

Jak już wyjaśniliśmy, stosowne wyliczenia pozwolą na oszacowanie, maksymalnej dostępnej mocy. To jeden z powodów, dla których instalacją paneli powinni zajmować się profesjonaliści. Odpowiednio dobrane rozwiązanie będzie w pełni efektywne, a ryzyko wystąpienia niepożądanych rezultatów znacznie spadnie. Wszelkie problemy warto konsultować z osobami odpowiedzialnymi za montaż fotowoltaiki, by mogli dokonać ewentualnych prac serwisowych. W naszej ofercie znajdziesz panele uznanych w branży marek, takich jak QCells, Peimar, czy Regitec. Gwarantujemy wsparcie na każdym etapie inwestycji, nie tylko prac instalacyjnych, czy doboru rozwiązania idealnego dla Ciebie, ale też przy formalnościach związanych z udogodnieniami finansowymi, do których należy ulga termomodernizacyjna i program Mój Prąd.

Powiązane wpisy
5f0d1ff802305.png

Fotowoltaika

Co to jest Logger fotowoltaika?

Data Logger to po prostu urządzenie monitorujące, w tym przypadku pracę falownika. Jest to zaawansowany czujnik, który automatycznie zbiera dane o pracy falownika i jego bieżącym stanie oraz zapewnia ich wygodny odczyt na każdym, dowolnym urządzeniu mobilnym, w czasie rzeczywistym. Data logger w fotowoltaice może więc zbierać informacje i zapisywać je we własnej pamięci wewnętrznej lub/i w systemach komputerowych, a także w popularnej przestrzeni chmury. Parametry na data logger mogą być także wyświetlane na jego ekranie – wyświetlacz loggera.

Czytaj dalej
Single-Phase-Inverter-with-HD-Wave-Technology_no-LCD-1000x600_3_0.png

Fotowoltaika

Jak połączyć falownik z siecią wi-fi?

Producenci falowników udostępniają użytkownikom dedykowane aplikacje, które pozwalają śledzić pracę falownika z dowolnego miejsca, w czasie rzeczywistym. Możemy sprawdzić stan sprzętu, jego pracę, osiągi oraz być poinformowanym w przypadku zaistnienia błędu w pracy inwertera.

Czytaj dalej
elektryk.png

Fotowoltaika

Jak podłączyć się do skrzynki elektrycznej z fotowoltaiką?

Panele fotowoltaiczne mogą pracować w jednym z następujących systemow: off-grid, on-grid lub hybrydowo. Najbardziej popularne są instalacje on-grid, które wymagają podpięcia do sieci. W przypadku off-grid nie jest to konieczne, fotowoltaika działa bowiem niezależnie od sieci, bazując na procesie magazynowania energii w odpowiednich akumulatorach.

Czytaj dalej