Turbina wiatrowa pionowa

Czym się charakteryzuje turbina wiatrowa pionowa?

Turbina wiatrowa pionowa to jedna z form wiatraków, które pozwalają na wytworzenie energii przez elektrownię wiatrową. Zdecydowanie prezentuje się oryginalniej i nowocześniej niż turbina pozioma, ponieważ wyglądem przywodzi na myśl nadajnik radiowy. Ta futurystyczna konstrukcja jest rzadko spotykana. Warto jednak wspomnieć, że turbina wiatrowa pionowa nie wymaga odpowiedniego ustawienia względem wiatru.

Turbina wiatrowa pionowa - zalety

Turbina wiatrowa pionowa ma kilka zalet, które warto podkreślić. Przede wszystkim nie wymaga ustawienia względem wiatru, ponieważ niezależnie od jego kierunku pracuje jednakowo. Jest to zdecydowane ułatwienie, które odznacza się w porównaniu z wiatrakami poziomymi. Ponadto, turbina wiatrowa pionowa jest stosunkowo cicha, dzięki czemu jej praca nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu w jej pobliżu. Nie wytwarza także drgań, co sprawia, że może być montowana na dachach budynków i słupach. Dla wielu osób udogodnieniem będzie także niski koszt montażu turbiny wiatrowej pionowej.

Co warto wiedzieć o turbinie wiatrowej pionowej?

Jeśli zastanawiasz się nad inwestycją w turbinę wiatrową pionową, powinieneś poznać wszystkie jej cechy. Jedną z nich jest to, że tego typu elektrownia ma mniejszą sprawność, niż wiatraki poziome. Mimo to może sprawdzić się w wielu przypadkach, szczególnie przy niskim i średnim zapotrzebowaniu na energię elektryczną. Turbina wiatrowa pionowa nie wymaga specjalnych ustawień, zawsze działa tak samo efektywnie. Dlatego niezależnie od kierunku wiatru, będzie produkowała taką samą ilość energii. Turbina wiatrowa pionowa może także zostać zainstalowana na dachu, co przyczynia się do mniejszego zapotrzebowania na przestrzeń. Warto także podkreślić, że taka elektrownia może pełnić funkcję dodatkowego źródła energii, wsparcia dla fotowoltaiki.

Dodatkowe źródło energii

Turbina wiatrowa pionowa wspaniale sprawdzi się jako dodatkowe źródło energii dla gospodarstw domowych. Jest tańsza, niż wiatraki poziome, generuje mniej hałasu i pozwala na montaż na budynku. Co więcej, wytwarzana przez turbinę wiatrową pionową energia wystarczy przy przeciętnym zapotrzebowaniu na prąd, szczególnie jeśli działa razem z panelami fotowoltaicznymi. Dla niektórych zaletą może być także jej niecodzienny, futurystyczny wygląd. Turbiny wiatrowe pionowe mogą mieć różną moc, dlatego z pewnością uda Ci się dopasować ją do swoich potrzeb. To rozwiązanie przyda się na przykład do zasilania drobnego sprzętu elektrycznego.

Czy na turbinę wiatrową pionową trzeba mieć pozwolenie?

Jeśli turbina wiatrowa pionowa jest montowana na konstrukcji nośnej budynku, pozwolenie nie jest wymagane. Wyjątkiem jest to, gdy stawia się ją na osobnym fundamencie, a jej konstrukcja sięga trzy metry ponad dach domu. Wówczas turbina wiatrowa pionowa jest traktowana jak obiekt budowlany. W przypadku montażu na dachu nie trzeba jednak uzyskiwać dodatkowych pozwoleń, co jest znacznym ułatwieniem.