Dotacje

Jak rozliczana jest fotowoltaika założona w 2023 roku?

21 Lipiec 2023

Wszystkie nowe mikroinstalacje fotowoltaiczne, rozumiane jako te do 50kWp, powstałe w 2023 roku rozliczane są według metody tzw. net-billingu.

Warto przypomnieć, że prosumentami są wytwarzający energię z mikroinstalacji fotowoltaicznych (moc ich nie może przekraczać 50kWp), którzy przeznaczają ją na własne potrzeby, nie jest to ich podstawowa działalność gospodarcza.

AdobeStock_86269618-min-1200x675.jpeg

Zmiana formy rozliczenia instalacji on-grid (przyłączonych do sieci) nastąpiła po 31 marca 2022 roku, z systemu upustów na wspomniany obecnie net-billing. Podmioty, które zawarły umowy na zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej przed 01.04.2022 roku w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego i jednocześnie do końca 2023 roku złożą wniosek o przyłączenie do sieci mogą na zasadach wyjątku skorzystać jeszcze z systemu upustów. W tym przypadku przez okres następnych 15 lat od uruchomienia instalacji mogą rozliczać się w następujący sposób:

oddawanie nadwyżek do sieci oraz w zamian za to pobór energii z sieci w przypadku niedoborów z instalacji fotowoltaicznej w wielkości

  • do 80% przy instalacji o mocy do 10 kW;
  • do 70% przy instalacji o mocy 10–50 kW.

Net-billing w rozliczaniu fotowoltaiki w 2023 roku

Aktualnie, w 2023 roku net-billing działa na zasadzie bieżącej sprzedaży nadwyżek prądu prosumenta do publicznej sieci energetycznej. Brakującą z kolei energię należy odkupić z sieci. System ten bazuje więc na handlu energią po średnich stawkach na Towarowej Giełdzie Energii z poprzedniego miesiąca. Od 1 lipca 2024 roku planowane są stawki godzinowe w ustalaniu wartości transakcji pomiędzy prosumentem a siecią centralną, czyli ceny rynkowe, aktualnie obowiązujące w danej godzinie, np. w godzinach większego zapotrzebowania energetycznego ceny będą wyższe.

Nowy system rozliczeń net-billing zakłada również możliwość tworzenia konta prosumenckiego do rozliczania nadwyżek energii oddanej i pobranej z sieci centralnej. Jest to tzw. wirtualny portfel prosumenta. To na niego trafiają środki z nadwyżek, z niego też pobierane są opłaty oraz następuje realizacja zapłaty za energię. W przypadku niewykorzystania zgromadzonych środków na koncie, pieniądze można wypłacić – zgodnie z warunkami umowy z siecią.

System net-billing jest szczególnie korzystny dla prosumentów, którzy dążą do maksymalizacji autokonsumpcji, samowystarczalności w ramach swojej instalacji fotowoltaicznej i inwestują w systemy magazynowania energii.

Powiązane wpisy
AdobeStock_456948900-min-1200x675.jpeg

Dotacje

Jak złożyć wniosek o dotację Moje Ciepło?

Program Moje Ciepło jest dedykowany dla właścicieli i współwłaścicieli jednorodzinnych, nowych budynków mieszkaniowych. Beneficjentem jest osoba fizyczna wykazana w pozwoleniu na budowę lub w zgłoszeniu budowy obiektu mieszkalnego. Dofinansowanie przeznaczone jest na zakup i montaż pomp ciepła w celu ogrzewania domu i ogrzewania wody użytkowej.

Czytaj dalej
pompy-ciepla-2-1200x675.jpg

Dotacje

Czyste powietrze – dotacja do pomp ciepła i zbiorników CWU

Czyste Powietrze to program przeznaczony dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych lub wydzielonych lokali mieszkalnych z budynków jednorodzinnych, z odrębną księgą wieczystą.

Czytaj dalej
AdobeStock_534471984-min-1200x675.jpeg

Dotacje

Jak złożyć wniosek o dotację Mój Prąd?

Od dnia 22. 04. 2023 roku ruszyła kolejna edycja, nabór do programu „Mój Prąd”. Jest to już piąta odsłona tego dofinansowania, dedykowanego dla mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Czytaj dalej