Dotacje

Moje Ciepło - program dofinansowania pomp ciepła

21 Lipiec 2023

“Moje Ciepło” to program, który zapewnia wsparcie finansowe na zakup i instalację pomp ciepła w domach jednorodzinnych. Głównym celem programu jest wsparcie rozwoju indywidualnego ogrzewania i energetyki prosumenckiej w Polsce przy użyciu ekologicznych źródeł ciepła w postaci pomp ciepła w domach jednorodzinnych

Webp.net-compress-image-59-1200x675.jpg

Program Moje Ciepło - główne założenia

Dotacje w ramach programu Moje Ciepło mają na celu realizację głównego założenia: zmniejszenie emisyjności dwutlenku węgla i innych szkodliwych związków w wyniku ogrzewania gospodarstw domowych nieefektywnymi źródłami ciepła bazującymi na paliwach kopalnych. Tym samym, celem jest propagowanie odnawialnych źródeł energii w tematyce ogrzewania. Program Moje Ciepło odnosi się więc do wsparcia zakupu i montażu pomp ciepła w nowych budynkach jednorodzinnych.

Kto może skorzystać z programu Moje Ciepło? Kto jest beneficjentem Programu Moje Ciepło?

Na rządowej stronie internetowej możemy przeczytać, jakie są szczegółowe założenia programu. To również tutaj dowiadujemy się, że beneficjentem programu może być:

  1. Osoba fizyczna będąca właścicielem bądź współwłaścicielem nowego budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Przez nowy budynek mieszkalny jednorodzinny rozumie się budynek, w przypadku którego na dzień składania wniosku o dofinansowanie:
    • nie złożono zawiadomienia o zakończeniu budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub nie złożono wniosku o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie zgodnie z przepisami ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j.: Dz. U. z 2020 r. poz. 1333, z późn.zm.) albo
    • złożono zawiadomienie o zakończeniu budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego nie wcześniej niż 01.01.2021 r. lub złożono wniosek o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie nie wcześniej niż 01.01.2021 r.
  2. Osoba wskazana w pozwoleniu na budowę lub zgłoszeniu budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego;
  3. Nabywca/odbiorca na fakturze lub równorzędnym dokumencie księgowym stwierdzającym poniesione nakłady.

Jakie nakłady i zakupione urządzenia oraz ich montaż obejmuje program Moje Ciepło?

Nakłady uznane za kwalifikowane do dofinansowania to poniesione na rozwój ogrzewania indywidualnego i energetyki prosumenckiej, opłacone wydatki na zakup następujących urządzeń:

  • zakup/montaż gruntowych pomp ciepła – pompy ciepła grunt/woda, woda/woda z osprzętem, zbiornikiem akumulacyjnym/buforowym, zbiornikiem ciepłej wody użytkowej z osprzętem;
  • zakup/montaż pompy ciepła typu powietrze/powietrze (w systemie centralnym obsługujący cały budynek) z osprzętem;
  • zakup/montaż pompy ciepła typu powietrze/woda z osprzętem, zbiornikiem akumulacyjnym/buforowym, zbiornikiem cwu z osprzętem.

Ile wynosi dofinansowanie w ramach programu Moje Ciepło?

Dofinansowanie w formie dotacji bezzwrotnej wynosi do 30% albo do 45% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 21 tys. zł na jedną współfinansowaną inwestycję

Co potrzebne jest do programu Moje Ciepło?

W celu złożenia odpowiedniego wniosku zalecamy odwiedzić wspomnianą stronę internetową. To tutaj znajdziemy instrukcję składania wniosku, program i regulamin Moje Ciepło, wzory załączników i oświadczeń do pobrania. Nabór odbywa się w trybie ciągłym w terminie od 29.04.2022 r. do 31.12.2026 r. lub do momentu wyczerpania dedykowanej puli środków budżetowych. Pamiętajmy, że wnioski przyjmowane są wyłącznie w wersji elektronicznej przez tzw. GDW.

Wymagane są następujące załączniki do wniosku:

  1. pozwolenie na budowę lub zgłoszenie budowy;
  2. zawiadomienie o zakończeniu budowy lub decyzja o pozwoleniu na użytkowanie – jeśli dotyczy
  3. charakterystyka energetyczna budynku lub świadectwo charakterystyki energetycznej;
  4. protokół odbioru – załącznik nr 2 do Programu Priorytetowego „Moje Ciepło”;
  5. faktura lub równorzędny dokument księgowy;
  6. potwierdzenie dokonania płatności;
  7. karta produktu i etykieta energetyczna zakupionej i zamontowanej pompy ciepła;
  8. oświadczenie o posiadaniu zgód: współwłaściciela/wszystkich współwłaścicieli budynku – jeśli dotyczy;
  9. skan Karty Dużej Rodziny (dwie strony) – jeśli dotyczy;
  10. pełnomocnictwo do złożenia wniosku o dofinansowanie – jeśli dotyczy;
  11. oświadczenie dotyczące nabywcy wskazanego na fakturze lub równorzędnym dokumencie księgowym – jeśli dotyczy;
  12. oświadczenie Wykonawcy do faktury – jeśli dotyczy;
  13. inny dokument (m.in. niezbędna dokumentacja geologiczna dla gruntowej pompy ciepła) – jeśli dotyczy.
Powiązane wpisy
AdobeStock_456948900-min-1200x675.jpeg

Dotacje

Jak złożyć wniosek o dotację Moje Ciepło?

Program Moje Ciepło jest dedykowany dla właścicieli i współwłaścicieli jednorodzinnych, nowych budynków mieszkaniowych. Beneficjentem jest osoba fizyczna wykazana w pozwoleniu na budowę lub w zgłoszeniu budowy obiektu mieszkalnego. Dofinansowanie przeznaczone jest na zakup i montaż pomp ciepła w celu ogrzewania domu i ogrzewania wody użytkowej.

Czytaj dalej
fotowoltaika-2-1200x675.jpg

Dotacje

Dotacja dla firm "Energia Plus"

Program wsparcia dla firm w zakresie przedsięwzięć inwestycyjnych mających na celu zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko to „Energia Plus”.

Czytaj dalej
pompy-ciepla-2-1200x675.jpg

Dotacje

Czyste powietrze – dotacja do pomp ciepła i zbiorników CWU

Czyste Powietrze to program przeznaczony dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych lub wydzielonych lokali mieszkalnych z budynków jednorodzinnych, z odrębną księgą wieczystą.

Czytaj dalej