Program wsparcia dla firm w zakresie przedsięwzięć inwestycyjnych mających na celu zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko to „Energia Plus”.
Czym jest dofinansowanie do fotowoltaiki dla firm - „Energia Plus” ?
W ramach tego programu firmy, czyli przedsiębiorcy spełniający definicję w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców, wykonujący działalność gospodarczą, mogą ubiegać się o wsparcie m.in. dla fotowoltaiki (w ramach tzw. poprawy efektywności energetycznej).
Beneficjentami mogą więc być:
- osoby fizyczne,
- osoby prawne,
- jednostki organizacyjne niebędące osoba prawną, którym odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną,
- wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.
Obecnie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił czwarty już nabór wniosków o dofinansowanie w ramach "Energia Plus".
Wnioski firma składa wyłącznie w formie elektronicznej poprzez tzw. Generator Wniosków o Dofinansowanie GWD, po wcześniejszym założeniu konta i zalogowaniu się.
Wnioski można składać w terminie od 01.02.2023 do 13.12.2024 w trybie ciągłym, albo też do wyczerpania się puli przewidzianych środków budżetowych.
Jaki jest priorytetowy cel programu "Energia Plus" 2023 dla firm?
Jak czytamy w dokumencie Program priorytetowy "Energia Plus" 2023:
celem programu „Energia Plus” jest zmniejszenie negatywnego oddziaływania przedsiębiorstw na środowisko, w tym poprawa jakości powietrza, przez wsparcie przedsięwzięć inwestycyjnych. Program oferuje wsparcie z zakresu: ograniczenia lub uniknięcia szkodliwych emisji do atmosfery (zarówno związanych ze źródłami spalania paliw, jak i pozostałej działalności przemysłowej), zmniejszenia zużycia surowców pierwotnych, przedsięwzięć mających na celu poprawę efektywności energetycznej, nowych źródeł ciepła i energii elektrycznej oraz modernizacji, czy rozbudowy sieci ciepłowniczych.
Jakie jest przewidziane wsparcie dla firm w ramach "Energia Plus" 2023?
Formy dofinansowania w ramach "Energia Plus" to:
- Dotacja – dofinansowanie w wysokości do 50% kosztów kwalifikowanych dla przedsiębiorstw wykorzystujących technologie ORC (Organic Rankine Cycle). Maksymalna kwota dotacji w formie pożyczki wynosi od 0,5 mln do 500 mln zł.
- Pożyczka – dofinansowanie w formie pożyczki do 85% kosztów kwalifikowanych, na warunkach rynkowych lub preferencyjnych. Pożyczkobiorca korzystający z dofinansowania "Energia Plus" w formie pożyczki na spłatę będzie miał 15 lat.
Dotacje
Jak złożyć wniosek o dotację Moje Ciepło?
Program Moje Ciepło jest dedykowany dla właścicieli i współwłaścicieli jednorodzinnych, nowych budynków mieszkaniowych. Beneficjentem jest osoba fizyczna wykazana w pozwoleniu na budowę lub w zgłoszeniu budowy obiektu mieszkalnego. Dofinansowanie przeznaczone jest na zakup i montaż pomp ciepła w celu ogrzewania domu i ogrzewania wody użytkowej.
Czytaj dalejDotacje
Czyste powietrze – dotacja do pomp ciepła i zbiorników CWU
Czyste Powietrze to program przeznaczony dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych lub wydzielonych lokali mieszkalnych z budynków jednorodzinnych, z odrębną księgą wieczystą.
Czytaj dalejDotacje
Moje Ciepło - program dofinansowania pomp ciepła
“Moje Ciepło” to program, który zapewnia wsparcie finansowe na zakup i instalację pomp ciepła w domach jednorodzinnych. Głównym celem programu jest wsparcie rozwoju indywidualnego ogrzewania i energetyki prosumenckiej w Polsce przy użyciu ekologicznych źródeł ciepła w postaci pomp ciepła w domach jednorodzinnych
Czytaj dalej