Jeśli przeanalizujemy dotychczasowe wsparcie rządowe dla fotowoltaiki to główne projekty koncentrowały się na budynkach jednorodzinnych. Dotacje więc terytorialnie dotyczyły głównie małych miast i obszarów wiejskich, gminnych.
Dotacja Prosument Lokatorski – czym jest?
Dotacja Prosument Lokatorski to ukłon w stronę spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych i samorządów, w których zasobach znajdują się budynki mieszkaniowe wielorodzinne. O dopłaty do fotowoltaiki w ramach dotacji Prosument Lokatorski mogą się ubiegać powyższe podmioty.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii razem z Bankiem Gospodarstwa Krajowego uruchomili nabór wniosków o dofinansowanie fotowoltaiki. Wnioski te mogą składać właściciele i zarządcy budynków wielorodzinnych już od 1 lutego 2023 r. Jest to nabór w trybie ciągłym, a dokumentacja udostępniona została na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego.
Dofinansowanie przeznaczone jest na zakup, montaż i budowę nowej instalacji odnawialnego źródła energii lub modernizację. Wsparcie obejmie 50% kosztów inwestycji netto.
Co to jest prosument lokatorski?
Już w chwili obecnej wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, a także zarządcy nieruchomości oraz inne podmioty mogą uzyskać status prosumenta energii odnawialnej, wytwarzającego energię na potrzeby części wspólnej budynku wielolokalowego. Ta nowa forma rozliczenia dla części wspólnych budynku wielolokalowego (prosument lokatorski) daje możliwość zmiany formy otrzymywanego wynagrodzenia za energię.
Prosument lokatorski to więc nowy typ prosumenta dedykowany dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.
Jak działa rozliczenie prosumenta lokatorskiego?
Status prosumenta lokatorskiego zakłada możliwość zmiany formy otrzymywanego wynagrodzenia za energię. Daje więc opcję rozliczeń w ramach tzw. net-billingu, na korzystniejszych zasadach, niż prosument indywidualny i zbiorowy.
Forma wynagrodzenia w postaci obniżenia rachunków za energię przez sprzedawcę – jak działało to dotychczas – zostanie zmieniona na przelew wartości tej energii, w formie pieniężnej, na wskazane konto – według rynkowej ceny tej energii. Wprowadzenie tej opcji zmiany formy wynagrodzenia pozwala na bezpośrednie wykorzystanie zgromadzonych środków pieniężnych na rozliczenie zobowiązań przez prosumenta z tytułu zakupu energii elektrycznej.
Ponad to prosument lokatorski może liczyć na wspomniane już na początku specjalne wsparcie w ramach tzw. grantu OZE z BGK.
Dotacje
Jak złożyć wniosek o dotację Moje Ciepło?
Program Moje Ciepło jest dedykowany dla właścicieli i współwłaścicieli jednorodzinnych, nowych budynków mieszkaniowych. Beneficjentem jest osoba fizyczna wykazana w pozwoleniu na budowę lub w zgłoszeniu budowy obiektu mieszkalnego. Dofinansowanie przeznaczone jest na zakup i montaż pomp ciepła w celu ogrzewania domu i ogrzewania wody użytkowej.
Czytaj dalejDotacje
Czyste powietrze – dotacja do pomp ciepła i zbiorników CWU
Czyste Powietrze to program przeznaczony dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych lub wydzielonych lokali mieszkalnych z budynków jednorodzinnych, z odrębną księgą wieczystą.
Czytaj dalejDotacje
Moje Ciepło - program dofinansowania pomp ciepła
“Moje Ciepło” to program, który zapewnia wsparcie finansowe na zakup i instalację pomp ciepła w domach jednorodzinnych. Głównym celem programu jest wsparcie rozwoju indywidualnego ogrzewania i energetyki prosumenckiej w Polsce przy użyciu ekologicznych źródeł ciepła w postaci pomp ciepła w domach jednorodzinnych
Czytaj dalej