Panele fotowoltaiczne

Używane panele fotowoltaiczne czy warto, wady, na co uważać

21 Lipiec 2023

Wiele osób traktuje używane panele fotowoltaiczne jak sposób na zaoszczędzenie pewnej kwoty gotówki, inwestując w odnawialne źródła energii. Istnieją jednak aspekty, które trzeba wziąć pod uwagę, rozważając taką opcję. Przede wszystkim używane panele fotowoltaiczne nie mają gwarancji, która zapewnia ich nieprzerwaną, maksymalnie wydajną pracę. Nie masz również dostępu do ich dokumentacji, co oznacza, że nie wiesz, kiedy dokładnie je wyprodukowano, ile lat działania mają już za sobą. Pamiętaj, że używane panele fotowoltaiczne nie pracują na takim samym poziomie jak zupełnie nowe. Co równie ważne, takie modele nie dają pewności niezawodności, czasu pracy tak długiego, jak moduły kupione prosto od producenta.

Inwestycja w używane panele fotowoltaiczne może być mniej opłacalna

Warto zauważyć, że inwestycja w używane panele fotowoltaiczne może okazać się mniej opłacalna. Prawdą jest, że poniesiesz mniejsze koszty zakupu, jednak ogniwa nie będą pracowały tak długo, jak zupełnie nowe. Co się z tym wiąże, znacznie szybciej będą wymagały wymiany, która niesie ze sobą kolejne płatne usługi. Ponadto używane panele fotowoltaiczne mogą nie generować wystarczającej dawki energii, czyli nie zaspakajać potrzeb danego gospodarstwa. Ta kwestia również prowokuje koszty, tym razem za prąd pobierany z sieci w momencie, gdy instalacja nie wytwarza jego odpowiedniej ilości.

Używane panele fotowoltaiczne a zacienienie

Używane panele fotowoltaiczne w sytuacji, gdy mamy do czynienia z zacienieniem lub zachmurzeniem radzą sobie o wiele słabiej z pobieraniem energii słonecznej. Wynika to z ich mniejszej wydajności i skuteczności niż w przypadku nowych ogniw. Co za tym idzie, niższe koszty montażu generują wyższe koszty eksploatacji. Z tego względu powszechnie odradza się zakup używanych paneli fotowoltaicznych, jako inwestycji o wiele mniej opłacalnej. Znacznie lepszym pomysłem jest kupno nowych ogniw, które mogą zostać dofinansowane lub objęte ulgą finansową. Wówczas inwestycja zwraca się w ciągu kilku kolejnych lat.

Demontaż niesprawnych modułów to kolejne koszty

Używane panele fotowoltaiczne znacznie szybciej mogą stać się niesprawne. Oznacza to, że wystąpi potrzeba ich demontażu oraz zakupu i ponownej instalacji nowych ogniw. Wówczas mamy do czynienia z dodatkowymi kosztami. Z tego względu warto zainteresować się nowymi panelami fotowoltaicznymi. Co więcej, mają one gwarancję, która zmniejsza koszty ich ewentualnego serwisu, ponieważ producent deklaruje, że będą działać przez określony czas.

Kupując używane panele fotowoltaiczne musisz być bardzo ostrożny

Kolejnym ważnym aspektem jest uczciwość sprzedawców używanych paneli fotowoltaicznych. Mogą oni zatajać przed Tobą istotne informacje, takie jak rok produkcji modułów, czas ich pracy i inne szczegóły techniczne. Wówczas tak naprawdę nie możesz być pewnym, co do ich niezawodnego działania. Dlatego dobrze jest zainteresować się nowymi panelami fotowoltaicznymi, do których dołączony jest komplet dokumentów.