Wiaty fotowoltaiczne
Wiaty fotowoltaiczne
Wiaty fotowoltaiczne – czym są i jakie jest ich zastosowanie?
Wiaty fotowoltaiczne to doskonała inspiracja na zewnętrzne otoczenie budynku, będąca połączeniem walorów wizualnych z funkcjonalnością rozwiązania. Wiata fotowoltaiczna to bowiem użytkowe zadaszenie, które może pełnić różną rolę. Dodatkowo fakt, iż jest to fotowoltaiczne zadaszenie sprawia, że wytwarzamy energię elektryczną z odnawialnego źródła energii.
Wiaty fotowoltaiczne to specjalne konstrukcje, które dostosowane są do montażu 6, 8, 12 a nawet 18 paneli fotowoltaicznych. Dostępne na rynku wiaty mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów, np.: z drewna surowego, impregnowanego czy malowanego, a także bardziej nowoczesne, czyli wykonane z elementów ocynkowanych i malowanych proszkowo.
Na wiacie lub carportcie można zamontować panele fotowoltaiczne w wersjach standardowych z czarnymi ramami, i całe czarne czyli typu Full Black. Istnieje również możliwość montażu ładowarki.
Konstrukcja wiat fotowoltaicznych musi być odporna na duże obciążenia rzędu 110-135 kg/m2, podparta na specjalnych płatwiach. Na takie konstrukcje wiatowe montuje się moduły fotowoltaiczne typu szkło-szkło, które są wyjątkowo estetyczne wizualnie, wykonane z dwóch szyb o odpowiedniej grubości i stopniu wytrzymałości. Dodatkowo wiaty fotowoltaiczne powinny być przystosowane do polskich warunków, np.: posiadać użytkowe rynny czy spadzisty dach, który ułatwi usuwanie śniegu z wiaty.
Jakie są pomysły aranżacyjne na wiaty fotowoltaiczne i carporty?
Wiaty fotowoltaiczne to rewelacyjny pomysł na konstrukcje rekreacyjne i użytkowe, które dodatkowo stanowią darmowe źródło zasilania. Wiaty fotowoltaiczne mogą służyć jako:
- zadaszone miejsce parkingowe;
- stacje ładowania samochodów elektrycznych i hybrydowych;
- altanki;
- systemy zacienienia przegrzewających się pomieszczeń;
- lekkie budynki gospodarskie w tym stajnie, obory i kurniki;
- zadaszenia drewutni;– składy magazynowe, np.: schowek na narzędzia ogrodowe, na materiały budowlane, produkcję roślinną itp.
- przydrożne ekrany dźwiękochłonne.
Wiaty fotowoltaiczne jako uzupełnienie instalacji dachowej
Nie rzadko zdarza się, że powierzchnia dachu okazuje się być niewystarczająca dla instalacji odpowiedniej dla zapotrzebowania energetycznego danego gospodarstwa domowego. W takim wypadku wiata fotowoltaiczna okazuje się być idealnym i niedrogim rozwiązaniem. Tego typu rozwiązanie to wiele możliwości lokalizacyjnych, można uniknąć zacienionych miejsc i zlokalizować je w miejscu optymalnego nasłonecznienia. Dzięki temu maksymalizujemy naszą produkcję energii elektrycznej. Wiata solarna może mieć różne wielkości, dostosowane do potrzeb konsumenta. Dodatkowym atutem wiaty fotowoltaicznej jest fakt, iż nie wymaga ona rozbudowanych prac budowlanych, nie potrzeba fundamentów.
Wiata solarna pozwala również rozwiązać problem ze zbyt słabą konstrukcją dachu budynku lub jej uszkodzeniem eksploatacyjnym. Duża ilość modułów może sprawić, że ich waga jest spora i dach nie jest na to dostosowany. W tym przypadku wykorzystanie wiat solarnych może stanowić korzystną opcję. Inna zasadność zastosowania wiat fotowoltaicznych to także złe ustawienie kierunku dachu względem potrzeb zoptymalizowanej fotowoltaiki. Wiaty solarne można dowolnie zlokalizować.