Pompa ciepła gruntowa 11 kW - podstawowe informacje

Pompa ciepła gruntowa 11 kW to urządzenie, które wymusza przepływ ciepła z obszaru o niższej temperaturze do obszaru, w którym jest ona wyższa. Jest to proces postępujący w przeciwnym kierunku do naturalnego, który ma miejsce dzięki dostarczonej z zewnątrz energii mechanicznej lub cieplnej. Pompa ciepła gruntowa 11 kW, tak jak i inne tego typu rozwiązania, realizuje obieg Lindego. Ten sam sposób działania charakteryzuje chłodziarki, jednak tutaj mowa jest o ogrzewaniu pomieszczeń i wody użytkowej, a nie ich schładzaniu.

Pompa ciepła gruntowa 11 kW - co warto wiedzieć?

Pompy ciepła gruntowe 11 kW i pozostałe nazywane są także geotermalnymi pompami ciepła. Mają one większą efektywność – COP niż warianty powietrzne, zwłaszcza przy niższych temperaturach otoczenia. Wydajność pompy ciepła gruntowej 11 kW jest zależna od możliwości transportu ciepła w gruncie. Optymalnym rozwiązaniem jest wybór źródła w warstwie wody gruntowej. Mogą nim być odwierty pionowe lub obwód poziomy.

Montaż pompy ciepła gruntowej 11 kW

Jednym z najczęściej wykorzystywanych rozwiązań jest montaż pompy ciepła gruntowej 11 kW zorientowanej pionowo. Jest to spowodowane przez jej uniwersalność względem podłoża – może być stosowana na wielu jego rodzajach. W czasie montażu pompy ciepła gruntowej 11 kW i innych pionowych modeli stosuje się rury w kształcie wąskiej litery “U”. Znajdują się one na głębokości od 40 do 150 metrów i w odległości między 8 a 15 metrów od siebie.

Jakie są pompy ciepła gruntowe?

Pompy ciepła gruntowe 11 kW i te o innej mocy dzielą się na kilka rodzajów. Przede wszystkim są to jednostki, które wykorzystują grunt lub podobne źródło do pozyskiwania ciepła. Możemy wymienić gruntowo-powietrzne pompy ciepła, transportujące ciepło do zewnątrz, glebowo-powietrzne, gdzie gleba jest jego źródłem, skalno-powietrzne, wykorzystujące w tej roli skały i wodno-powietrzne. W ostatnim rodzaju pomp ciepła gruntowych korzysta się ze zbiorników wodnych, na przykład z wód podziemnych, jezior, czy rzek. Dostępne są także pompy ciepła gruntowo-wodne, które również obejmuje osobny podział. Są to jednostki skalno-wodne, glebowo-wodne i wodno-wodne. Kolejno wykorzystują glebę, skałę i zbiornik wodny, jako źródło ciepła.

Jaką pompę ciepła gruntową 11 kW wybrać?

Dostępnych jest wiele modeli pomp ciepła gruntowych 8 kW. Dlatego przed dokonaniem wyboru, warto zaznajomić się z ich parametrami. Przykładowo pompa ciepła Euros Energy Geo ma moc od 8 kW do 16 kW. Sprawność grzewcza COP urządzenia wynosi 5, a ono samo jest wyposażone w funkcje grzania, w tym CWU i chłodzenia. Pompa ciepła gruntowa 8 kW ma klasę energetyczną A+++. Na uwagę zasługuje także kwestia głośności, która sięga 42 dB. i sprawności chłodzenia EER 7,9. Pompa ciepła gruntowa 8 kW jest nowoczesnym rozwiązaniem, proponowanym przez uznanego producenta. Jest to urządzenie jednosprężarkowe, rewersyjne do małych obiektów, w tym domów jednorodzinnych, których potrzeby jest w stanie całkowicie zaspokoić za sprawą swojej funkcjonalności.