Pompy ciepła

Pompy ciepła Split czy Monoblock

21 Lipiec 2023

ompy ciepła SPLIT i MONOBLOK stosowane są do generowania energii cieplnej pochodzącej z powietrza. Wykorzystują zatem jeden z rodzajów energii odnawialnej, która z zastosowaniem odpowiedniej instalacji pozwala na skuteczne ogrzanie budynku. Pompy ciepła SPLIT i MONOBLOCK pozyskują energię cieplną z powietrza, która systemem rur przekazywana jest do środka chłodniczego, który dzięki sprężarce doprowadzany jest do postaci gazowej. W takiej postaci środek chłodniczy oddaje ciepło do pomieszczeń w domu oraz ogrzewa wodę użytkową. Środek chłodniczy w zaworze rozprężnym ulega rozprężeniu i następnie jest ponownie wykorzystywany do wygenerowania ciepła. Takie rozwiązanie pozbawione jest emisji szkodliwych związków do atmosfery, dlatego pompy ciepła SPLIT i MONOBLOCK są coraz częściej wybieranym sposobem ogrzewania budynków.

Główne różnice i wspólne cechy pomp ciepła Monoblock i Split

Pompy ciepła Monoblock i Split łączy wspólna cecha – zamknięty obieg ciepła z wykorzystaniem środka chłodniczego. Różnice między pompami Monoblock i Split dotyczą głównie nieco odmiennej budowy całego mechanizmu grzewczego. Pompy ciepła Split występują w jednostkach podzielonych na dwie części – jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną. W jednostce zewnętrznej znajduje się sprężarka, parownik i zawór rozprężny, a system rur dostarcza ciepło do jednostki wewnętrznej, wyposażonej w skraplacz, który oddaje ciepło do całej instalacji wewnątrz domu. Pompy ciepła Split w przeciwieństwie do pomp Monoblock posiadają wymienniki ciepła znajdujące się wewnątrz budynku. Takie rozwiązanie zmniejsza ryzyko zamarznięcia wody. Posiadają też dodatkowe grzałki elektryczne, które wspomagają działanie pompy ciepła Split podczas mrozów. Prostsza i tańsza w produkcji konstrukcja pomp ciepła Split oraz ich niezawodność w niesprzyjających warunkach pogodowych powodują, że pompy ciepła Split są najczęstszym wyborem Polaków spośród dostępnych na rynku pomp ciepła. Pompy ciepła Monoblock składają się z pojedynczej jednostki umiejscowionej na zewnątrz budynku, która posiada układ chłodniczy i systemem rur przekazuje ciepło do pomieszczeń. Pompy ciepła Monoblock są izolowane akustycznie, dlatego ich praca nie generuje nadmiernego hałasu i często są wykonane z dbałością o estetykę. Należy podkreślić, że pompy ciepła Monoblock i Split nie różnią się wyraźnie w kwestii wydajności. Pompy ciepła Split są natomiast nieco tańsze w produkcji, chociażby dlatego, że nie wymagają takiej izolacji termicznej, jak pompy typu monoblok, które to znajdują się na zewnątrz budynku i muszą być odpowiednio zabezpieczone przed zamarznięciem. Z tego też powodu, pompy ciepła Split są tańszym rozwiązaniem, jednak o porównywalnej wydajności.

Pompy ciepła Monoblock i Split jako alternatywa na klasycznych sposobów ogrzewania

ompy ciepła Split i Monoblock to systemy ogrzewania niewymagające dużych ingerencji w działkę, na której mają się znajdować. Nie zajmują dużej powierzchni, a ich instalacja nie wymaga wyznaczenia w domu dużej ilości przestrzeni, czy projektowania dedykowanych pomieszczeń, czyli tzw. kotłowni, w których znajduje się np. piec. Niska emisyjność i zwrot kosztów budowy instalacji statystycznie po kilku latach to dowód na to, że pompy ciepła Monoblock i Split to ekonomiczny sposób ogrzewania przyjazny naszej planecie.

Pompy ciepła typu Split są wybierane najczęściej

Podsumowując wszelkie zalety i wady obu rozwiązań, zdecydowanie bardziej korzystnym jest wybór pompy ciepła typu SPLIT. Mając na uwadze porównywalną wydajność wobec pompy ciepła monoblok i fakt, że cała inwestycja będzie znacznie tańsza, zdecydowanie korzystniejszym staje się wybór rozwiania typu split. Zatem z praktycznych powodów najczęściej wybierane są pompy ciepła typu Split i to one cieszą się na polskim rynku najlepszą renomą.