Fotowoltaika to coraz częściej wybierane rozwiązanie przez mikro gospodarstwa domowe. Okazuje się bowiem, że niewielka instalacja fotowoltaiczna może przynieść znaczące zyski z włożonych w fotowoltaikę nakładów inwestycyjnych.
Ważnym jest jednak fakt, aby panel fotowoltaiczny, np.: popularny 300W charakteryzował się następującymi zaletami:
– monopolistyczna struktura paneli – udowodniono naukowo i empirycznie, że panele monokrystaliczne są skuteczniejsze niż panele polikrystaliczne; uzyskują wyższą sprawność, co oznacza uzyskanie większej mocy z metra kwadratowego instalacji. Dodatkowo panele fotowoltaiczne 300W monokrystaliczne są bardziej odporne na mikropęknięcia. Monokryształy to jednolita masa, w przypadku polikryształów mamy do czynienia ze scalonym układem mniejszych kawałków krzemu;
– wysoka wydajność w %;
– stabilne napięcie wyjściowe DC;
– wysokiej jakości, trwałości i przepuszczalności szkło hartowane;
– dobre wyniki testu starzenia przy np.: 85 stopniach Celsjusza i wilgotności względnej 85%;
– odpowiednio wysoka moc po 10 latach użytkowania (ponad 90%), po 25 latach użytkowania (około 80%);
– wysoka odporność modułów na zmienne czynniki atmosferyczne, jak: wiatr, śnieg, inne opasy, znaczna rozpiętość temperaturowa;
– nowoczesne technologie, jak np.: technologia ogniw ciętych na pół;
– certyfikaty jakości, bezpieczeństwa i wydajności;
– wysoka niezawodność z gwarantowaną mocą szczytową 0/+5 Wp;
– długi okres gwarancji producenta;
– estetyczny wygląd;
– łatwość instalacji, możliwość dopasowania specjalnej konstrukcji zgodnie z wymaganiami.
Z biegiem czasu wymiary paneli fotowoltaicznych 300w i innych mocy ulegały stopniowej standaryzacji i ujednoliceniu. Dzięki temu panele fotowoltaiczne różnych producentów prezentują zbliżone wymiary.
Panele fotowoltaiczne składają się z ogniw fotowoltaicznych (jest ich 60 lub 72, w zależności od rodzaju sprzętu). Najczęściej występująca ilość komórek monokryształów krzemu to jednak 60 sztuk o wymiarach ok. 156×156 mm. Wymiary całego panelu fotowoltaicznego 300W to obecnie: szerokość około 100 cm, długość około 165-170 cm, przy grubości około 35-40 mm. Moc wynosi wówczas 280-300W. Waga panelu oscyluje wokoło 18 kg.
Możemy również postawić na panele fotowoltaiczne 300W wykorzystujące innowacyjne rozwiązania. Jednym z nich jest tzw. technologia PERC. Na czym polega? Czym wyróżnia się konstrukcja takich paneli?
Technologia PERC to dodatkowa warstwa w budowie panelu. Warstwa pasywacyjna stawia barierę, zapobiegając ucieczce elektronów, co sprawia, że po odbiciu od tylnej warstwy trafiają z powrotem do ogniwa, co jeszcze bardziej zwiększa uzysk energii.
W ten sposób promieniowanie, które przy standardowych ogniwach jest tracone, w przypadku zastosowania ogniw ze spodnią pasywacją staje się dodatkowym źródłem energii elektrycznej.
Dodatkowo warstwa PERC powoduje obniżenie temperatury pracującego ogniwa, co znacznie zwiększa sprawność.