Fotowoltaika

Netbilling fotowoltaika

21 Lipiec 2023

W dniu 16 lutego 2022 roku Sejm przyjął nowelizację ustawy w zakresie sposobu rozliczania się w systemie prosumenckim, czyli w sytuacji posiadania umowy z zakładem energetycznym w zakresie fotowoltaiki. Nowelizacja ta wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 2022 roku i od tego momentu zaczyna obowiązywać nowy system rozliczania zwany net-billingiem.

Net-billing fotowoltaika, czyli nowelizacja ustawy o OZE (Odnawialne Źródła Energii) z dnia 16 lutego 2022 roku

Tego typu rozliczenie zastępuje dotychczas stosowane, które opierało się bardziej na „barterowej” wymianie prądu pomiędzy prosumentem a zakładem energetycznym. W dotychczasowym systemie nadwyżki energii z fotowoltaiki były wysyłane do sieci i niejako „magazynowane” dla danego klienta, który odbierał je w ciągu roku, w okresach niedoboru produkcji fotowoltaiki, z zachowaniem systemu tzw. opustów. Stary system zwany jest on-grid albo też net-meteringiem.

Mechanizm działania starego systemu rozliczania versus net-billing

Dotychczasowy mechanizm opierał się na preferencyjnych warunkach dla prosumenta według, których odbiór oddanej energii odbywał się z zachowaniem zasad:

  • użytkownicy instalacji fotowoltaicznych do 10kWh odzyskiwali 80% oddanej energii;
  • użytkownicy instalacji fotowoltaicznych powyżej 10kWh odzyskiwali 70% przekazanej energii.

Pozostała część stanowiła tzw. prowizję zakładu energetycznego. System ten opierał się więc na wymianie bezgotówkowej, bez użycia jakichkolwiek stawek za prąd (rozliczenie ilościowe), ilość dostępnych kWh zawsze widoczna była na rachunku za prąd. Prosument nie ponosił żadnych kosztów dystrybucyjnych zmiennych i rozliczał nadwyżkę w rocznym okresie.

Czy więc jest z kolei net-billing? Jak go definiujemy?

Net-billing fotowoltaika to rozliczanie kosztowe nadwyżek energii, wartościowe czyli na bazie transakcji kupna-sprzedaży. Prosumenci będą sprzedawać nadwyżki do sieci po określonej cenie, a za pobraną energię będą płacić jak każdy inny odbiorca.

W praktyce net-billing fotowoltaika będzie wyglądać w taki sposób, iż:

  • wysłanie nadprogramowej ilości energii kierowane będzie do zakładu;
  • transakcja sprzedaży energii i jej przeliczenie odbywać się będzie po stawce rynkowej, docelowo będzie to„cena godzinowa” („Wynagrodzenie” za przesłaną energię nie będzie objęte podatkami VAT ani PIT.);
  • konieczne będzie utworzenie indywidualnego konta prosumenta (depozytu) na którym będzie ewidencjonowana kwota do rozliczenia (sprzedaż energii w netbillingu nie oznacza więc otrzymania fizycznej gotówki przez klienta);
  • pobranie energii z sieci odbywać się będzie wg. standardowych stawek rynkowych (zakup energii) zgodnie z zawartą taryfą rozliczeniową.

Od kiedy i dla kogo obowiązuje net-billing w fotowoltaice?

Net-billing jako nowy mechanizm rozliczenia dotyczyć będzie wszystkich tych nowych prosumentów, którzy będą zawierali umowę z zakładem energetycznym od 1 kwietnia 2022 roku. Tzw. „starzy prosumenci” (dot. umów do 31 marca 2022 roku) mogą rozliczać się na starych zasadach przez kolejne 15 lat, mogą też oczywiście na swój wniosek przejść na netbilling. Po tym okresie przejściowym wszyscy prosumenci będą objęci tym samym mechanizmem rozliczania.