Usługa kafarowania
Kafarowanie co to jest?
Kafarowanie (inaczej palowanie) to usługa polegająca na pionowym wbijaniu pali do wszystkich rodzajów gruntów oraz w dno zbiornika wodnego. Takie usługi są wykorzystywane, aby znacząco przyspieszyć montaż np. konstrukcji wsporczych na farmach PV oraz w lokalizacjach, gdzie niestabilny grunt wymaga głębokiego zabicia słupa nośnego.
Dzięki wykorzystaniu usługi kafarowania pale są wbijane w grunt z dużą precyzją i w relatywnie krótkim czasie, co znacząco skraca czas montażu konstrukcji wsporczych na dużych instalacjach fotowoltaicznych. Dodatkowo w zależności od rodzaju pali, mogą one być wykorzystywane w innych sektorach budownictwa jak np. budowa dróg, czy osadzanie domów na gruncie o słabej nośności.
Bardzo istotną usługą jest wykonywanie prób wyrywania. Takie próby potwierdzają lub weryfikują założenia projektowe i dają pewność, że zmontowana konstrukcja wsporcza będzie przez długi czas spełniała swoją funkcję na danym terenie.
Jakie urządzenie jest potrzebne do procesu kafarowania?
Aby wykonać wbicia słupów nośnych dla konstrukcji montażowych na farmach fotowoltaicznych wykorzystuje się specjalistyczne urządzenie zwane kafarem. Dzięki odpowiedniej konstrukcji umożliwia ono szybkie i precyzyjne wbijanie pali w grunt.
Kafarem możemy wykonać następujące zadania:
- nabijanie słupów nośnych dla konstrukcji wsporczych przeznaczonych do fotowoltaiki,
- nabijanie słupów dla systemów ogrodzeniowych,
- wyciąganie nieprawidłowo wbitych słupów,
- wbijanie pali fundamentowych pod trakcje elektryczne,
- wbijanie barier drogowych, elementów ogrodzeń itp.,
- wykonywanie ostróg morskich – ochrony piaszczystych nabrzeży, tzw. falochronów (w tym celu wykorzystuje się tzw. kafar kroczący),
- wbijanie pali pod różnego rodzaju konstrukcje budowlane,
- wykonywanie tzw. prób wyrywania.
Wbijamy elementy do 4,5 m wysokości!
Specyfikacja dostępnego urządzenia do kafarowania od Ferro Wings
Kafar gąsienicowy KB-4G jest przeznaczony do wbijania różnych profili, rur, słupków, pali za pomocą młota hydraulicznego HP700 FS marki INDECO. Maksymalna głębokość wbijania to ok. 4,2m. Istnieje również możliwość zamontowania głowicy obrotowej ze świdrem ślimakowym. Kafar posiada gąsienicowe podwozie z napędem hydraulicznym, dzięki czemu doskonale porusza się po terenie budowy.
Charakterystyka Kafara KB-4G:
- Silnik napędowy CAT C2.2 o mocy 36,3kW i max obrotach 2600 obr./min.
- Energia uderzenia młotka hydraulicznego 20 MPa
- Ciśnienie pracy młota 14 MPa
- Ilość uderzeń młota 620~1500/min
- Docisk młota 15kN
- Max siła wyrywania 31kN
- Prędkość jazdy max 60m/min
Jak wygląda kafarowanie konstrukcji wsporczych dla farm fotowoltaicznych?
Na samym początku geodeta przenosi lokalizację słupów wsporczych z projektu na rzeczywisty teren inwestycji. Następnie wyznaczane są punkty palowania dla ekipy obsługującej kafar. Po tych etapach możemy przejść do wbijania pali za pomocą kafara.
W Ferro Wings wykorzystujemy kafar, jak już wspominaliśmy, który jest w stanie wbijać elementy do maksymalnej długości 4500 mm. Nasze urządzenie posiada automatyczny system samopoziomujący i chwytak do słupów wsporczych. Kafar to bardzo efektywne i niezawodne urządzenie, dzięki któremu możemy wykonywać precyzyjnie i szybko powierzone zadania. Natomiast należy pamiętać, że samo urządzenie to nie wszystko, bardzo ważnym elementem jest również doświadczona ekipa obsługująca kafar.
Podczas procesu kafarowania ważnym jest, aby na miejscu była również dostępna koparka. Jest to o tyle istotne, że w sytuacji głębszego wbijania pal może napotkać głazy, wtedy jeżeli nie będzie możliwości wyminięcia przeszkody, będzie konieczność wykopania takiego głazu. Należy pamiętać, że o ile moc uderzeń kafara może być wystarczająco duża do przesunięcia mniejszych kamieni i przeszkód w gruncie, o tyle wspomniane duże głazy spowodują skręcenie lub wygięcie słupa wsporczego konstrukcji montażowej. Istnieje również możliwość, aby kafarowanie było wykonywane z lekkim odchyleniem od pionu, aby uniknąć przeszkody terenowej.
Szybkość, precyzja i terminowość w realizacji zadań
Wybór oferty w zakresie kafarownia, jak i kompleksowej budowy farmy PV od Ferro Wings to gwarancja terminowości i solidności realizowanych zadań. Kafarowanie jest wykonywane przez doświadczoną ekipę Ferro Wings, posiadającą specjalistyczną wiedzę w tym zakresie. Precyzyjne wykonywanie palowania umożliwia szybki montaż konstrukcji wsporczej na farmie fotowoltaicznej.
Dodatkowo dzięki kompleksowej usłudze montażu planujemy tak wszystkie czynności, aby zazębić skręcenie elementów konstrukcyjnych z palowaniem. To pozwala nam na uniknięcie przestojów i obniżenie kosztów robocizny dla inwestora.
Pamiętajmy również, że precyzja w wbijaniu słupów wsporczych przekłada się również na utrzymanie gwarancji producenta danej konstrukcji montażowej. Każda firma produkująca konstrukcje wsporcze posiada swoje instrukcje co do wbijania słupów i jeżeli okaże się, że odchylenia od pionu są zbyt duże, producent może nie uznać reklamacji.
Kafarowanie a inwestycja w instalację fotowoltaiczną - jaki jest wpływ?
Jak już wspomnieliśmy kafarowanie jest bardzo istotnym elementem podczas etapu montażu konstrukcji wsporczej pod panele fotowoltaiczne. Oprócz skrócenia czasu realizacji całej budowy farmy fotowoltaicznej, co przekłada się na szybsze osiąganie korzyści, zapewnia nam precyzje i spełnienie wymagań producenta konstrukcji wsporczej w zakresie wbijania słupów nośnych. Kafarowanie pozwoli również wykorzystać pod inwestycję grunty o słabej stabilności, gdzie ręczne wbijanie słupów z pewnością nie przyniosłoby zamierzonych efektów.
Podsumowując wybierając ofertę Ferro Wings, inwestorzy mają pewność właściwego zrealizowania powierzonego zadania, terminowości prac oraz rzetelnego wsparcia podczas całej inwestycji.