Mikroinwertery fotowoltaiczne

Czym jest mikroinwerter ?

Mikroinwerter to mniejszy pod względem rozmiarów i mocy konwerter obsługujący jeden lub dwa moduły fotowoltaiczne. Jego zadaniem jest przetworzenie prądu stałego na zmienny. Do zalet mikroinwertera należy zmniejszenie strat związanych z padającym cieniem o ⅓. Ponadto, taki falownik pozwala na późniejszą rozbudowę instalacji fotowoltaicznej. Warto pamiętać również o tym, że mikroinwertery jeszcze bardziej ograniczają ryzyko rozprzestrzenienia się pożaru. To rozwiązanie sprawdza się szczególnie kiedy moduły fotowoltaiczne muszą być rozmieszczone w różnych miejscach na dachu. Jest to propozycja znacząco zwiększająca wydajność fotowoltaiki, nowoczesna odpowiedź na potrzeby użytkowników energii odnawialnej.

Mikroinwerter fotowoltaiczny - kiedy montować?

Mikroinwerter fotowoltaiczny to rozwiązanie stworzone z myślą o mniejszych instalacjach. Chodzi tu o takie o mocy do kilku kilowatów. Do tego typu falownika można podłączyć do dwóch modułów, jednak w późniejszym czasie możliwe jest rozbudowanie posiadanej fotowoltaiki. Mikroinwerter przyda się również w sytuacji, gdy na miejsce montażu paneli nieustannie pada cień. Urządzenie to zmniejsza straty związanie z zacienieniem, co stanowi jego istotną zaletę. Również w momencie, gdy niezbędna jest instalacja fotowoltaiki pod różnymi kątami i azymutem, mikroinwerter staje się znacznym ułatwieniem. Odpowiedni konwerter to gwarancja maksymalnej skuteczności i wydajności, dlatego warto uważnie rozważyć każdą dostępną możliwość. Wówczas zyskasz pewność, że zasilająca Twoje gospodarstwo instalacja będzie działać prawidłowo i efektywnie przez wiele lat.

Mikroinwerter 3 fazowy

Mikroinwerter 3 fazowy ogranicza minimalną moc instalacji i falownika, w tym przypadku rozpoczynającą się od 3 kW. Takie rozwiązanie sprawdzi się w sytuacji, gdy decydujemy się na niewielką liczbę paneli, które będą zasilać gospodarstwo domowe. Rozmiar konwertera, którego mniejszą wersją jest mikroinwerter 3 fazowy, dobiera się do konkretnej instalacji, to znaczy, że zawsze jego wydajność jest wystarczająca, a gdyby nastąpiła taka potrzeba – konstrukcję można rozbudować.

Mikroinwerter czy falownik?

Mikroinwertery to propozycja, która zapewnia większą wydajność, niż tradycyjne falowniki. Inwerter centralny przyczynia się do pracy całej instalacji z mocą najsłabszego panelu, który może być przykładowo zacieniony lub zabrudzony. Z kolei mikroinwertery pozwalają na uniknięcie takiej sytuacji. Większa wydajność, do której przyczynia się obsługa mniejszej ilości ogniw, nawet jeśli w obu przypadkach rozległość instalacji jest identyczna, zdecydowanie przemawia na korzyść bardziej nowoczesnego rozwiązania. Falownik centralny gromadzi w sobie całą energię o bardzo wysokim napięciu, co może przyczynić się nawet do pożaru. Równie istotnym atutem mikroinwerterów, który sprawia, że warto rozważyć ich montaż, jest możliwość rozlokowania modułów w różnych miejscach na dachu. Jest to możliwe dzięki podłączeniu niewielkiej ilości paneli do jednego konwertera.