Fotowoltaika – najważniejsze pojęcia

Fotowoltaika instalator

Fotowoltaika (z języka angielskiego: photo-voltaic. Photo – jako światło, voltaic – od volt, jednostka napięcia energii elektrycznej). Pod tym hasłem kryje się wiele pojęć oraz cała technologia pozyskiwania energii elektrycznej z kumulacji promieni słonecznych. Cel fotowoltaiki dla każdego jest taki sam – możliwie jak najtańszy prąd w gniazdku. Aby jak najlepiej poruszać się w zagadnieniach instalacji fotowoltaicznych przygotowaliśmy dla Państwa, słownik z najważniejszymi pojęciami. Wszystko po to, aby nasi klienci świadomie dokonali inwestycji oraz w pełni rozumieli korzyści wynikające z posiadania własnej elektrowni słonecznej.

Lista najważniejszych pojęć z obszaru fotowoltaiki

Ogniowo fotowoltaiczne – jest to najmniejszy element panelu fotowoltaicznego. Zbudowany jest z krzemu polikrystalicznej lub krzemu monokrystalicznego. O różnicy między ogniwem polikrytalicznym a ogniwem monokrystalicznym pisaliśmy – tutaj. To w ogniwie dochodzi do procesu przemiany skumulowanej energii słonecznej na energię elektryczną w postaci prądu stałego.

Moduł fotowoltaiczny – jest to układ połączonych ze sobą ogniw fotowoltaicznych. Ogniwa są połączone w sposób szeregowy, lub szeregowo-równoległy. Maksymalna wartość generowanego napięcia w pojedynczych ogniwach słonecznych to 0,6V a osiągana moc to 2W. Dlatego aby osiągnąć ekonomicznie uzasadniony produkt ogniwa są łączone w moduły.

Technologia Half-cut – specjalny sposób połączenia modułów fotowoltaicznych w taki sposób, aby częściowe zacienienie panela fotowoltaicznego nie skutkowało jego całkowitym wyłączeniem z produkcji energii elektrycznej.

Panel fotowoltaiczny – jest zbudowany z połączonych ze sobą modułów fotowoltaicznych oraz ramki spinającej oraz powłok ochronnych odpowiadających za odporność na promieniowanie UV, uszkodzenia mechaniczne, wilgoć i inne warunki środowiskowe. Panele oferowane przez Ferro Wings są wykonane z modułów monokrystalicznych w technologii half-cut, tak aby zapewnić jak najwyższą efektywność uzysku energii elektrycznej.

Instalacja PV – to skrótowa nazwa dla instalacji fotowoltaicznej, w której skład wchodzą panele fotowoltaiczne, falownik niezbędny osprzęt elektryczny oraz system montażowy. W FerroWings, dzięki zastosowaniu najwyższej klasy falowników z optymalizatorami możemy oferować naszym klientów Inteligentne Systemy Fotowoltaiczneo nich więcej piszemy tutaj!

Farma PV – to z kolei skrótowa nazwa dla farm fotowoltaicznych, czyli elektrowni słonecznych na otwartych terenach. Farmy fotowoltaiczne w większości przypadków są zbudowane z paneli fotowoltaicznych osadzonych na specjalnych systemach montażowych przytwierdzanych do gruntu.

Folia „EVA” oraz Folia typu „backsheet” – Pierwszy typ folii (EVA – etylen-winyl-acetat) ma za zadanie chronić ogniwa fotowoltaiczne przed szkodliwym promieniowaniem UV oraz wilgocią. Natomiast folia typu „backsheet” jest mocowana na spodzie panelu fotowoltaicznego, aby zapewnić szczelność całej konstrukcji.

Inwerter – inaczej nazywany również falownikiem, to urządzenie odpowiadające za optymalną pracę całej elektrowni słonecznej. Więcej o inwerterach mogą przeczytać Państwo – tutaj! Jego podstawowa funkcja to zamiana prądu stałego na prąd zmienny o napięciu 230V.

INFOLINIA: 530 000 102