Fotowoltaika dla firm zasady

Fotowoltaika dla firm zasady – dlaczego warto zainteresować się programami dofinansowującymi?

Fotowoltaika dla firm otwiera przed przedsiębiorcami nowe możliwości na obniżenie kosztów działalności. Dofinansowanie dla firm w zakresie fotowoltaiki to możliwość pozyskania środków, które uzupełnią wkład własny firmy w zakresie inwestycji w odnawialne źródła energii elektrycznej. W dobie szalejącej drożyzny w zakresie energii i kosztów ogrzewania potrzeba środków unijnych – w celu wsparcia przedsiębiorcy w efektywne inwestycje, których stopa zwrotu w przyszłości będzie bardzo wysoka – jest niezwykle ważna. Należy do nich fotowoltaika i jej możliwość budowania niezależności firmy od wahań (wzrostów i spadków) cen energii elektrycznej z sieci.

Fotowoltaika dla firm – jakie są podstawowe zasady?

Fotowoltaika dla firm to albo mikroinstalacje albo też większe instalacje powyżej 10kWh czy też prawdziwe farmy fotowoltaiczne. Dzięki fotowoltaice firma może efektywnie zagospodarować posiadane i zarządzane nieruchomości gruntowe, a także duże powierzchnie dachowe, np.: hal i magazynów.

Decydując się na fotowoltaikę dla firm warto skorzystać z profesjonalnych firm fotowoltaicznych, które nie tylko dostarczą odpowiednie elementy instalacji, dokonają jej prawidłowego montażu, ale także nierzadko wesprą w kwestii formalności dotyczącej pozyskania dotacji oraz służą fachową poradą, analizą potrzeb, projektowaniem instalacji oraz długim okresem gwarancyjnym, szerokim wachlarzem usług serwisowania.

Pamiętajmy, że inwestycja w fotowoltaikę dla firm to inwestycja w przyszłość, na długie lata, z odpowiednio oszacowanym czasem zwrotu z inwestycji. Dlatego też nie warto sięgać po niedoświadczone firmy czy też tańsze i gorsze jakościowo elementy instalacji fotowoltaicznej.

Fotowoltaika dla firm – zasady. Najważniejsze cechy programów finansujących fotowoltaikę dla firm

Aktualnie dostępnych jest kilka ogólnopolskich programów wspierających przedsiębiorców w inwestycjach w fotowoltaikę. Dostępne i otwarte są także programy regionalne realizowane przez Wojewódzkie Ośrodki Ochrony Środowiska.

Jednym z programów ogólnopolskich jest sztandarowy już Program Energia Plus (kontynuowany w roku 2022), finansowany ze środków unijnych. Z dopłat mogą skorzystać zarówno osoby prawne, fizyczne, a także spółki cywilne, nie ma ograniczeń co do wielkości firmy i jej kapitału zakładowego. Można pozyskać bezzwrotne dotacje, które obejmują nawet połowę wartości inwestycji w fotowoltaikę. Istnieje tu istotny warunek, który dotyczy konieczności inwestowania w technologię ORC fotowoltaiki, czyli w zakup i montaż urządzeń odzyskujących ciepło produkcyjne, ze spalania biomasy oraz montaż kolektorów słonecznych.

Omawiany Program Energia Plus dla firm to także korzystnie przeliczane pożyczki zwrotne na inwestycje w fotowoltaikę. Oprocentowanie jest zasadniczo niższe niż te z oferty banków. Tego typu pożyczka finansująca fotowoltaikę może obejmować nawet 80% kosztów podjętej inwestycji przez firmę. Dodatkowym atutem jest opcja częściowego umorzenia pożyczki – nawet do 10% wypłaconych środków.

Jeśli chodzi o fotowoltaikę dla firm i główne jej zasady, to na koniec należy podkreślić wymóg konieczności współfinansowania inwestycji z własnego kapitału firmy – najczęściej jest to około 15% kosztów pokrytych z własnych środków w relacji do pozostałej części dofinansowanej.

Fotowoltaika dla firm – nowe zasady od 01 kwietnia 2022 roku

Zgodnie z nowelizacją ustawy o źródłach energii odnawialnej w Polsce od dnia 1 kwietnia 2022 roku wchodzą nowe zasady rozliczania się w systemie prosumenckim (umowy z zakładem energetycznym) obowiązujące również dla firm. Jest to system zwany netbillingiem i opierać się będzie na sprzedaży i zakupie energii elektrycznej w relacjach z zakładem energetycznym na zasadzie cen rynkowych. Nie będzie miał miejsce system tzw. opustów (dotychczas stosowany przy systemie on-grid).

Zasady wchodzą w życie dla nowych prosumentów zawierających umowy po 1 kwietnia 2022 roku oraz dla „starych” po upływie okresu 15 następnych lat przejściowych, albo na wniosek prosumenta o zmianę systemu rozliczania.

Sprawdź także:

INFOLINIA: 530 000 102