Pompy ciepła

Jak najekonomiczniej ustawić pompę ciepła?

25 Wrzesień 2023

Aby najekonomiczniej ustawić pompę ciepła, warto przy ustawianiu krzywej grzewczej sugerować się temperaturą zewnętrzną. Dotyczy to wody podawanej do ogrzewania podłogowego lub grzejników tradycyjnych. Kiedy mowa o instalacji grzewczej, możemy wspomnieć, że to właśnie ta pierwsza opcja jest najbardziej polecana. Nie oznacza to jednak, że jest jedyną możliwością. Pompa ciepła wysokotemperaturowa pracująca z tradycyjnymi grzejnikami również przyniesie oczekiwane efekty, jednak wbrew pozorom, może okazać się mniej ekonomiczna.

Ile stopni ustawić na pompie ciepła?

W przypadku instalacji podłogowej polecamy ustawienie temperatury wody grzewczej na maksymalnie 40°C. Z kolei, jeśli korzystasz z tradycyjnych grzejników, maksymalna temperatura zasilania powinna wynosić mniej-więcej 55-58°C. Trzeba jednak uwzględnić model pompy ciepła i zalecenia producenta. Dzięki temu zyskasz pewność, że będzie ona działać efektywnie i ekonomicznie. Zawsze warto zapoznać się z informacjami, jakie dostarcza podmiot odpowiedzialny za produkcję urządzenia grzewczego. Możesz także poradzić się osoby doświadczonej.

Jak ekonomicznie grzać pompę ciepła?

Pompa ciepła, która działa stale dostarczając tę samą temperaturę, jest ekonomiczna, ponieważ zużywa mniej prądu niż w sytuacji, gdyby te ustawienia zostały zmienione. Oznacza to, że nawet gdy na zewnątrz zacznie robić się chłodniej, urządzenie powinno działać dłużej, ale nadal być zaprogramowane na podgrzewanie wody do nie więcej niż 35°C. Możesz wtedy oczekiwać mniejszych kosztów finansowych, bez utraty efektywności. Zdecydowanie jest to coś, na czym zależy większości użytkowników. Możemy stwierdzić, że jest to najekonomiczniejsze ustawienie technologii grzewczej tego typu.

Kiedy pompa ciepła jest najwydajniejsza?

Pompa ciepła działa najwydajniej w momencie, gdy różnica pomiędzy temperaturą uzyskiwaną z dolnego źródła ciepła a temperaturą zasilania grzewczego będzie jak najmniejsza. Wówczas możesz oczekiwać maksymalnej efektywności. Warto wspomnieć, że prawidłowo działająca pompa ciepła może generować znacznie mniejsze koszty eksploatacyjne. Dlatego warto zadbać o jej odpowiednie zaprogramowanie, co pozwoli na uzyskanie oczekiwanych rezultatów.

Czy opłaca się wyłączać ogrzewanie na noc?

Może wydawać się, że wyłączenie pompy ciepła na noc jest korzystne, jednak nie do końca jest to prawdziwym stwierdzeniem. Nie tylko ze względu na komfort mieszkańców domu i wpływ na ich zdrowie, ale też fakt, że zbytnie wychłodzenie budynku może w późniejszym czasie generować większe koszty związane z jego dogrzaniem. Pamiętaj, że pompa ciepła włącza się i wyłącza automatycznie. Przyjmuje się, że jej uruchomienie następuje dwa do trzech razy na godzinę. Odpowiednie ustawienia mogą zapewnić jak największą ekonomiczność urządzenia. Jednocześnie nie będzie występowała potrzeba jego wyłączenia, poza sytuacjami, w których w domu nie będzie nikogo przez dłuższy czas. Wówczas ogrzewanie może okazać się niepotrzebne, a jego wyłączenie zmniejszy wydatki związane ze zbędną eksploatacją.