To, ile wody skrapla się z pompy ciepła, jest zależne od samego urządzenia i warunków, jakie panują w otoczeniu. W uogólnieniu można stwierdzić, że godzinna praca z 1 kW mocy chłodniczej może wygenerować od 0,3 l do 0,8 l skroplin. Ten proces jest w pełni normalny, jednak jeśli ilość wody odbiega od oczekiwań w znacznym stopniu, warto upewnić się, czy nie doszło do awarii. Pompa ciepła nie powinna przeciekać. Taka sytuacja świadczy o zaistnieniu usterki, której naprawą nie należy zajmować się na własną rękę.
Co to jest skraplacz w pompie ciepła?
Kiedy mowa o skraplaniu się wody z pompy ciepła, warto wyjaśnić, czym tak właściwie jest skraplacz. To właśnie ta część odpowiada za powstanie skroplin. Otóż mowa tu o wymienniku ciepła, w którym dochodzi do skraplania czynnika roboczego, który krąży w urządzeniu grzewczym. Do wzrostu temperatury przemiany dochodzi podczas zmiany stanu skupienia, to jest przejścia z pary w ciecz. Wówczas wzrasta też ciśnienie. Rezultatem takiego procesu jest powstanie skroplin, które, jak już wyjaśniliśmy, w większości przypadków nie powinny Cię martwić.
Gdzie odprowadzać skropliny z pompy ciepła?
Skropliny z pompy ciepła można odprowadzać bezpośrednio do gruntu, kanalizacji, drenażu opaskowego lub studni chłonnej. To opcje, które są zalecane i jednocześnie skuteczne. Odprowadzanie kondensatu z jednostki zewnętrznej pompy ciepła jest neutralne dla środowiska naturalnego, dlatego nie musisz się przejmować tą kwestią. Odpowiednia instalacja pozwoli na bezproblemowe uporanie się z powstającym skraplaniem się wody z urządzenia grzewczego. Zauważ, że ilość skroplin nie jest przesadnie wielka i nie równa się przeciekaniu danej pompy ciepła.
Czy z pompy ciepła leci woda?
Każda pompa ciepła odprowadza skropliny. Takie rozwiązanie jest wbudowane w urządzenie, jednak w razie wystąpienia potrzeby, można je przedłużyć. Wiąże się to z użyciem elastycznego węża lub rurki. Ważne jest to, by zapewnić skroplinom właściwy spad. Wówczas mamy do czynienia ze swobodnym odpływem wody. Odprowadzenie cieczy, która pojawia się podczas skraplania, można przeprowadzić na cztery sposoby. Pamiętaj, że każdy z nich jest skuteczny i bezpieczny dla środowiska.
O czym warto pamiętać?
Ważną kwestią jest prawidłowe działanie pompy ciepła, które obejmuje także skraplanie się wody. Aby zyskać pewność, że urządzenie funkcjonuje tak, jak powinno, zalecamy regularne wykonywanie przeglądu. Najczęściej poleca się, by serwisowanie było przeprowadzane przez specjalistę przynajmniej raz do roku. Dotyczy to technologii pochodzącej od każdego producenta bez wyjątku. Odprowadzanie skroplin, a konkretnie to, gdzie będą one trafiać, należy uwzględnić już na etapie projektowania. Każda z dostępnych możliwości jest równie dobra. Jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, zachęcamy do omówienia ich z osobą odpowiedzialną za wykonanie projektu i dobór urządzenia, która z pewnością pomoże Ci w ich rozwianiu i znajdzie najlepsze rozwiązanie dla Ciebie.