Dokonując zakupu pompy ciepła – poza mocą, automatyką, budową – jednym z czynników decydującym o jej wyborze będzie tzw. wskaźnik COP, podawany przez producenta.
COP to inaczej wartość znamionowa pomp ciepła, która określa proporcję pomiędzy wyprowadzaną z urządzenia energią cieplną, a doprowadzaną energią elektryczną, przy danych warunkach zewnętrznych. Pokazuje on więc sprawność pompy – ile urządzenie dostarczy ciepła z 1 jednostki energii elektrycznej – 1kW.
Wskaźnik COP dla pompy ciepła?
COP podawany przez producentów najczęściej dotyczy określonych, precyzyjnie zdefiniowanych przez producenta, laboratoryjnych warunków, nie jest on więc dokładnym odzwierciedleniem efektywności pompy podczas rzeczywistych warunków zewnętrznych w trakcie jej eksploatacji.
Bardziej miarodajne w tym zakresie okazują się być dodatkowe wskaźniki, jak SCOP – współczynnik sezonowy (relacja poboru prądu do energii cieplnej), ale w sezonie grzewczym oraz SPF, czyli skuteczność pompy w ciągu całego roku z uwzględnieniem bardziej rzeczywistych warunków – temperatury zewnętrznej, zmienności zapotrzebowania energetycznego itp.
Co oznacza COP 2?
Oznacza to, że współczynnik efektywności kształtuje się na poziomie 2, czyli 2 KW energii cieplnej może zostać wyprodukowane przy zużyciu 1 kW energii elektrycznej. Zasadą jest, że im więcej ciepła otrzymujemy z pompy przy zużyciu 1 kW energii elektrycznej, tym COP będzie większy – skuteczność pompy jest wyższa.
Warto również wiedzieć, że do momentu kiedy pompa pracuje bez wspomagania energią elektryczną, dopóty jej współczynnik COP będzie zawsze wyższy od 1.
Od czego zależy COP w pompie ciepła? Jak zapewnić najskuteczniejsze działanie pompy?
Poziom współczynnika COP dla pompy ciepła jest uzależniony od:
- różnicy pomiędzy temperaturą powietrza atmosferycznego na zewnątrz, a temperaturą czynnika zasilającego instalację grzewczą. Zależność jest następująca: mniejsza różnica to wzrastająca skuteczność pompy;
- parametrów i jakości pompy, jej właściwego montażu i dopasowania do potrzeb.
Jak zwiększyć COP w pompie? Czy to możliwe?
Poziom COP w rzeczywistych warunkach istotnie zależy również od nas samych i dopilnowania pewnych kwestii. Mowa tu przede wszystkim o prawidłowym doborze pompy względem realnego zapotrzebowania energetycznego obiektu, a także o profesjonalnym montażu pompy – wyłącznie przez przeszkolonych instalatorów.
Warto mieć również świadomość, że największa efektywność pompy, czyli COP występuje we współpracy urządzenia z ogrzewaniem powierzchniowym, niskotemperaturowym, jak ogrzewanie podłogowe. Nie wyklucza to oczywiście zastosowania pompy w tradycyjnych systemach grzejnikowych.
Podczas eksploatacji pompy dbajmy również o jej coroczny przegląd techniczny przez fachowców m.in. w zakresie:
- czyszczenia parownika;
- sprawdzenia układu chłodniczego;
- wprowadzenia stosownych korekt w nastawach regulatora.
To również wpływa na poziom COP.