Pompy ciepła

Czy pompa ciepła może zamarznąć?

21 Lipiec 2023

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że pompa ciepła typu monoblok może zamarznąć przy ujemnych temperaturach, co nie dotyczy urządzeń typu split. Warto mieć ten fakt na uwadze podczas doboru rozwiązania idealnego dla siebie. Pierwszy rodzaj ogrzewania jest łatwiejszy w montażu, ma hermetyczny układ chłodniczy i wysoką sprawność, jednak ten drugi z wymienionych, dzięki połączeniu gazowemu eliminuje negatywne skutki mrozu, panującego na zewnątrz.

Kiedy zamarza pompa ciepła?

Pompa ciepła może zamarznąć w momencie, gdy na zewnątrz panują niskie temperatury. Dobrą wiadomością jest jednak to, że nowoczesne urządzenia są zabezpieczone przed takim zjawiskiem. Z pompy ciepła zaczyna kapać woda, gdy za oknem dochodzi do 10°C, a przy 5°C urządzenie pokrywa się szronem. Wówczas włącza się tryb odszraniania, czyli tak zwany defrost. Trzeba wiedzieć, że wyciekanie wody dzieje się regularnie, dlatego niekoniecznie oznacza awarię.

Jak zabezpieczyć pompę ciepła przed zamarzaniem?

Dostępne są dwie metody, które pozwolą Ci zabezpieczyć pompę ciepła przed zamarzaniem. Należą do nich zawory spustowe, które umieszcza się na przewodzie powrotnym i zasilającym. Ich praca polega na tym, że kiedy temperatura będzie zbyt niska, zawory otworzą się i doprowadzą do opróżnienia wody z rur i wymiennika pompy. Drugim rozwiązaniem jest zasilanie awaryjne w formie akumulatora UPS, który sprawi, że ogrzewanie będzie pracować bez przerwy, podobnie jak obieg wody.

Co z pompą ciepła split?

Jak już wspomnieliśmy, pompa ciepła typu split nie zamarza, co jest spowodowane połączeniu gazowemu, co chroni urządzenie w przypadku braku energii elektrycznej podczas niskich temperatur. Jest to niewątpliwa zaleta, którą warto mieć na uwadze podczas doboru rozwiązania, które zostanie wykorzystane w Twoim domu. Jeśli jednak chcesz zdecydować się na technologię monoblok, zadbaj o to, by pompa ciepła była wyposażona w płyn niskozamarzający, czyli glikol. Za bezpieczny uznaje się glikol polipropylenowy.

Czy pompa ciepła działa w zimie?

Jak najbardziej, pompy ciepła działają prawidłowo w zimie. Mogą pracować nawet do kilkudziesięciu stopni poniżej zera panujących na zewnątrz, co jest zależne od modelu urządzenia. To pokazuje, jak bardzo efektywne są tego typu rozwiązania grzewcze. Możemy polecić m.in. pompę ciepła Panasonic Aquarea 5 kW w wersji split. Zakres temperatur, w jakich może pracować, wynosi od -20°C do 35°C. Z kolei w przypadku grzania wody mowa tu o wartościach od 20°C do 60°C. Sprawność grzewcza COP sięga powyżej 5, a klasa energetyczna to A+++ lub A++ dla układu z samymi grzejnikami. Dostosowanie do ogrzewania podłogowego i grzejnikowego to ogromna zaleta, która znacznie zwiększa uniwersalny charakter urządzenia. Podobnie jak opcja grzania ciepłej wody użytkowej i chłodzenia pomieszczeń wewnątrz budynku.