Pompy ciepła

Czy pompa ciepła ma sens z grzejnikami?

21 Lipiec 2023

Decydując się na termomodernizację domu, możesz rozważać, czy pompa ciepła ma sens z grzejnikami. Właściwie dobrane urządzenie może z nimi współpracować. Ważne jest jednak zapewnienie optymalnej temperatury wody, która jest niezbędna do poprawnego działania grzejników. Dlatego trzeba zwrócić uwagę na to, czy pompa ciepła jest nisko-, czy wysokotemperaturowa. Ten aspekt może wiele rozjaśnić w kwestii sensu łączenia ze sobą tych dwóch technologii.

Pompa ciepła i grzejniki - jaką wybrać pompę?

Jeśli chodzi o to, czy pompa ciepła ma sens z grzejnikami, warto zorientować się, jakie urządzenie grzewcze będzie tu potrzebne. Trzeba pamiętać, że potrzebne będzie dostarczenie wody o temperaturze co najmniej 35°C. Szczególnie pompa ciepła wysokotemperaturowa będzie dobrze pracować z grzejnikami. Jednak może to okazać się niekorzystnym rozwiązaniem, właśnie ze względu na konieczność dostarczenia do grzejników ciepłej wody. Należy wspomnieć także o wzroście kosztów takiego połączenia i mniejszej ekonomiczności. Mimo to, działanie pompy ciepła z grzejnikami będzie prawidłowe.

Jaka pompa ciepła do grzejników?

Do tradycyjnych grzejników najlepiej sprawdzi się pompa ciepła wysokotemperaturowa. Chociaż korzyści ekonomiczne będą mniejsze niż w przypadku ogrzewania podłogowego, nadal mowa tu o wysokiej skuteczności i prawidłowym działaniu. To pokazuje, czy pompa ciepła ma sens z grzejnikami. Można zastosować to rozwiązanie, które szczególnie dobrze sprawdzi się w domach, gdzie nie ma możliwości wymiany ogrzewania na inne, niż tradycyjne. Wówczas tym bardziej warto zadbać o to, by pompa ciepła do grzejników była wysokotemperaturowa i miała odpowiednią sprawność.

Czy warto montować pompę ciepła niskotemperaturową do grzejników?

Co może okazać się ważne, niskotemperaturowa pompa ciepła do grzejników również może się sprawdzić. W praktyce jednak lepszym rozwiązaniem okazuje się model wysokotemperaturowy i taki też jest powszechnie polecany. Pozwala on na zasilenie instalacji do 65°C, co będzie wystarczające dla tradycyjnego ogrzewania. To, czy pompa ciepła ma sens z grzejnikami, zależy od kilku aspektów. Przede wszystkim nadal będzie to tańsze rozwiązanie niż klasyczny piec zasilany węglem. Trzeba jednak odpowiednio dobrać urządzenie do warunków, w jakich ma funkcjonować.

Rozwiązanie, które da Ci skuteczność

Pompa ciepła do grzejników w większości przypadków będzie pracować prawidłowo i zapewni Ci maksymalną skuteczność. Jest mniej opłacalna niż połączenie z ogrzewaniem podłogowym, ale nadal tańsza od pieca węglowego. Zajmuje także mniej miejsca. To, czy pompa ciepła ma sens z grzejnikami, warto rozważyć już na etapie planowania inwestycji. Jest to rozwiązanie, które szczególnie zalecane jest dla starszych budynków, w których zmiana formy ogrzewania mogłaby być utrudniona. Właściciele takich gospodarstw nadal mogą korzystać z atutów pompy ciepła, w tym przypadku połączonej z grzejnikami. Ten fakt możemy uznać za kolejną z zalet tego typu technologii, obok ekologiczności, niskich kosztów eksploatacyjnych i wysokiej skuteczności.