Panele słoneczne, inaczej zwane kolektorem słonecznym to urządzenie do konwersji energii słonecznej na ciepło. Energia pochodząca ze słońca dociera do kolektora i tam zamieniana jest na energię cieplną nośnika ciepła – cieczy lub gazu. Panele solarne stosuje się do podgrzewania wody – użytkowej lub basenowej, wspomagania centralnego ogrzewania, chłodzenia budynków i ciepła technologicznego.
Rodzaje paneli słonecznych
Możemy wyróżnić kilka rodzajów paneli słonecznych:
- płaskie, dzielące się na cieczowe, gazowe i dwufazowe, płaskie próżniowe, próżniowo-rurowe, skupiające, które niemal zawsze są cieczowe
- oraz specjalne, wśród których znajduje się na przykład okno termiczne.
Panele solarne i baterie słoneczne wchodzą w skład instalacji fotowoltaicznej, która w trakcie użytkowania pozwala na zaoszczędzenie pewnej kwoty, która dotychczas podlegała podwyżkom cen za prąd. Dodatkowo, warto pamiętać, że rozwiązanie to jest zgodne z cenionym przez wielu użytkowników ekologicznym podejściem do życia. Istotne zalety i możliwość rozłożenia należności pieniężnej na raty to powód, dla którego liczba zainteresowanych panelami solarnymi nieustannie się powiększa.
Jak działają panele słoneczne?
To, w jaki sposób działają panele słoneczne zależy od ich rodzaju. Mimo to, schemat funkcjonowania jest podobny – panele solarne pobierają docierającą do nich energię słoneczną i przy pomocy nośnika ciepła zmieniają ją na cieplną. Nośnikiem może być ciecz – glikol lub woda oraz gaz, do którego zaliczamy powietrze. Warto także wspomnieć, z czego składa się cała instalacja do podgrzewania wody. W domach jednorodzinnych montowane jest od jednego do czterech paneli słonecznych. Oprócz tego, niezbędny jest także regulator, który uruchamia pompę obiegu. Do części instalacji należy również naczynie przeponowe, które kompensuje rozszerzalność temperaturową czynnika. Niezbędny jest także zbiornik na ciepłą wodę użytkową. Posiada on dwie wężownice lub płaszcze grzejne. Ostatnim elementem instalacji jest inne źródło ciepła – na przykład kocioł. Panele solarne, jak i pozostałe części instalacji umożliwiają skuteczne podwyższenie temperatury wody, co ostatecznie generuje koszty utrzymujące się na stałym poziomie.
Ile kosztują panele słoneczne?
Cena paneli słonecznych zależna jest od wielu czynników, może wahać się w przedziale kilku tysięcy złotych. Oferujemy jednak możliwość rozłożenia kosztów instalacji słonecznej na dogodne raty. Niskie oprocentowanie, np. RRSO 5,85% sprawia, że rata mieści się w cenie, jaką klienci na ogół płacili zakładom energetycznym. Podczas ustalania należnej miesięcznej kwoty brane pod uwagę są czynniki takie jak moc instalacji oraz ewentualny wkład własny zainteresowanego. Dzięki tej możliwości panele słoneczne to wysoko opłacalne źródło energii. Tym bardziej, że przewidujemy także okoliczność, gdy do dofinansowania nie zostanie dodany wkład własny klienta. Oczywiście, jeżeli tylko zdecydujesz się na inwestycję w postaci 10% wartości instalacji, przypisane do Ciebie raty obniżą się. Warto mieć na uwadze, że panele słoneczne w czasie ciągłego użytkowania nie podlegają podwyżkom cen za prąd, jakie dotychczas Cię obowiązywały. Dzięki temu, kwota należna za ich zakup i montaż okazuje się niezwykle opłacalna.
Zalety, na które warto zwrócić uwagę
Panele solarne odznaczają się kilkoma istotnymi cechami, które znacząco wpływają na ich stale rosnącą popularność. Pierwszą z nich jest ekologiczność rozwiązania. Energia pobierana ze słońca, która następnie przetwarzana jest na energię cieplną przechodzi proces, który nie zanieczyszcza środowiska naturalnego. Dodatkowo, skuteczne działanie paneli słonecznych nie generuje hałasu, co także korzystnie wpływa na dostosowanie do potrzeb użytkownika. Przydomowa instalacja pozwoli Ci również uniezależnić się od wzrastających cen energii, a samo jej założenie możesz rozłożyć na komfortowe w spłacie raty. Panele solarne to propozycja dla osób, które podążają za rozwojem technologicznym oraz szukają skutecznych i dobrych dla środowiska sposobów pozyskiwania energii.