Panele fotowoltaiczne

Jak sprawdzić, czy panele fotowoltaiczne pracują dobrze?

25 Wrzesień 2023

Aby sprawdzić, czy panele fotowoltaiczne pracują dobrze, możesz skorzystać z oprogramowania do monitorowania ogniw. Taka aplikacja jest dostarczona przez producenta danej instalacji. To prosty i szybki sposób kontrolowania jakości funkcjonowania fotowoltaiki. Oprogramowanie umożliwia obserwację w czasie rzeczywistym wydajność, a w przypadku jej spadku, także natychmiastową reakcję, mającą na celu usunięcie nieprawidłowości. Dzięki temu Twoja instalacja może pracować, jak należy, to jest maksymalnie efektywnie, dostarczając Ci energię elektryczną, która powstaje dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł.

Jak sprawdzić, czy panele fotowoltaiczne są sprawne?

W kwestii kontroli sprawności niezawodne okazuje się oprogramowanie monitorujące. Takowe jest dostępne już u większości producentów paneli fotowoltaicznych, dlatego zachęcamy do wyboru ogniw z oferty właśnie takich dostawców. To jeszcze większy krok w stronę nowoczesności, która ma na celu zwiększenie wygody i komfortu użytkowania technologii, wykorzystującej odnawialne źródła energii, takie jak słońce. To także zaleta, która przyczynia się do zwiększenia zainteresowania inwestorów takimi właśnie rozwiązaniami energetycznymi. Szczegółowe sposoby na kontrolę paneli fotowoltaicznych przy pomocy oprogramowania są zależne od producenta.

Jak sprawdzić, czy fotowoltaika produkuje prąd?

Produkcja prądu przez panele to kolejna funkcja, którą można sprawdzić w aplikacji. Jak najbardziej zauważysz to także po możliwości użytkowania sprzętu zasilanego elektrycznie. Dlatego często wystarczy spróbować uruchomić przynajmniej jedno takie urządzenie, by przekonać się, czy jest generowany prąd. To najprostsza metoda, jednak jeśli wolisz, możesz wykorzystać oprogramowanie, które umożliwia kompleksowe monitorowanie instalacji fotowoltaicznej.

Jak sprawdzić panele fotowoltaiczne miernikiem?

Miernik pozwala jedynie na sprawdzenie napięcia obwodów DC i AC. Czasem jednak jest to za mało, by ocenić sprawność paneli fotowoltaicznych. Wiele zależy od modułów, obwodów i tego, ile wynosi napięcie. Po jego zmierzeniu można porównać dane z tym, które znajdują się w karcie katalogowej i w ten sposób dostrzec nieprawidłowości. Takie rozwiązanie daje jednak ograniczone efekty, które mogą okazać się niewystarczające do sprawdzenia tego, czy fotowoltaika pracuje dobrze.

Jak sprawdzić, czy w systemie jest uszkodzony panel fotowoltaiczny?

Jeśli chodzi o podstawowe uszkodzenia instalacji, można w celu ich wykrycia wykorzystać testery symulatorów słonecznych, elektroluminescencyjnr, oporu lub kamery termowizyjne. Jednak warto wiedzieć, że znajdowane w ten sposób nieprawidłowości najczęściej pojawiają się na niższej jakości panelach fotowoltaicznych. Wynika to z faktu, że producenci takich rozwiązań często sięgają po gorsze elementy, które mogą nie przynosić oczekiwanej efektywności i żywotności modułów. Z tego powodu zachęcamy do zdecydowania się na propozycje takich marek, jak Longi, Risen, czy QCells, które są w pełni godne zaufania.