Moc paneli fotowoltaicznych dobiera się, oceniając roczne zużycie prądu w gospodarstwie, które mają zasilać. Szacunek ten obejmuje także ewentualne zmiany w zapotrzebowaniu energii w ciągu kolejnych lat. Od otrzymanego wyniku będzie zależeć rozmiar instalacji, która będzie odpowiedzialna za produkcję energii elektrycznej czerpanej ze słońca. Odpowiednio dobrana moc paneli fotowoltaicznych pozwoli na całkowite zaspokojenie potrzeb użytkownika, jednocześnie generując mniejsze koszty, niż dotychczasowe źródło prądu elektrycznego.
Nominalna moc paneli fotowoltaicznych - co to?
Nominalna moc paneli fotowoltaicznych to wartość watów, jaką generują ogniwa. Aby ją obliczyć, należy połączyć sprawność paneli fotowoltaicznych z ich wielkością. Ciekawostką jest, że pierwsze modele powstałe w latach pięćdziesiątych potrafiły zamienić 6% energii promieniowania słonecznego na prąd elektryczny, z kolei obecnie wartość ta wzrosła do około 20%. Moc paneli fotowoltaicznych sięga od 260 watów do nawet 330 watów.
Kiedy wybrać większą moc paneli fotowoltaicznych?
Większa moc paneli fotowoltaicznych okazuje się przydatna w sytuacji, gdy dostępny obszar dachu, na którym mają zostać one zamontowane jest ograniczony. Wówczas korzystniejszym rozwiązaniem jest wybór ogniw, które są w stanie wygenerować optymalną ilość energii, jednocześnie tworząc mniejsze skupisko. Nasi specjaliści pomogą Ci w oszacowaniu potrzeb energetycznych, dzięki czemu, zamontowana technologia całkowicie spełni Twoje oczekiwania, nawet jeżeli w pewnym momencie zużycie prądu wzrośnie.
Wydajność paneli fotowoltaicznych a wpływ na środowisko
Odpowiednio dobrana do Twoich potrzeb moc paneli fotowoltaicznych zapewni Ci właściwą dawkę energii, jednocześnie będąc w pełni przyjazną środowisku naturalnemu. Wydajność ogniw nie wpływa na ekologiczność samej technologii, dzięki czemu otoczenie nie jest zanieczyszczane. Wpływ na przyrodę to jedna z najczęściej wymienianych zalet paneli fotowoltaicznych, bez względu na moc, jaką dysponują.
Moc paneli fotowoltaicznych a finanse
Od mocy paneli fotowoltaicznych zależy wielkość instalacji. Większa ilość ogniw generuje większe koszty montażu, jednak nadal podwyżki cen prądu w dotychczasowym zakładzie energetycznym, nie obowiązują użytkownika. Warto pamiętać, że z kosztami fotowoltaiki łączy się także okres zwrotu inwestycji – oba aspekty rosną równomiernie. Mimo to również panele fotowoltaiczne o większej mocy należą do rozwiązań ekonomicznych. Po upływie określonego czasu, gdy inwestycja zwróci się, oszczędność na cenie energii stanie się łatwo zauważalna. Co ważne, odpowiednio zamontowana instalacja paneli fotowoltaicznych może przetrwać funkcjonując poprawnie nawet przez kilkanaście lat. Ten aspekt także wpływa na koszty, jakie łączą się z inwestycją w fotowoltaikę. Wybierając moc paneli fotowoltaicznych odpowiednią do własnych potrzeb, zyskujesz pewność i zadowolenie z funkcjonowania elektrowni słonecznej, która dostarczy Ci należytej dawki energii.