Panele fotowoltaiczne

Dlaczego panele fotowoltaiczne nie osiągają pełnej mocy?

22 Wrzesień 2023

Panele fotowoltaiczne mogą nie produkować pełnej mocy ze względu na kilka problemów. Pierwszym z nich może okazać się norma DE-2. Falownik poza mocą czynną produkuje też bierną, dlatego też nie osiąga pełnych możliwości. Wówczas warto zmienić normę na DE-1 lub International 50 Hz. Szczegółowych informacji w tym zakresie najlepiej szukać w zaleceniach producenta danych ogniw. Oprócz tego weź pod uwagę uszkodzenia w module i niedopasowanie prądowe. Awaria może wynikać z różnych przyczyn, dlatego zachęcamy do rozważenia każdej opcji.

Jak zwiększyć wydajność paneli fotowoltaicznych?

Jednym ze sposobów na zwiększenie wydajności paneli fotowoltaicznych jest rozprowadzenie na ich powierzchni specjalnego żelu, który wymyślił pracownik naukowy Uniwersytetu Connecticut. Jego zadaniem jest zwiększenie zdolności do absorpcji energii słonecznej. Warto wspomnieć, że niska efektywność fotowoltaiki jest bardzo wielkim problemem, nie tylko dla użytkowników prywatnych, ale też inwestorów zajmujących się farmami fotowoltaicznymi. Z tego względu warto zapoznać się ze wszelkimi sposobami na poprawę ich sprawności.

Dlaczego fotowoltaika produkuje mało prądu?

Przyczyną nieosiągania pełnej mocy przez panele fotowoltaiczne mogą być awarie związane z ustawieniami lub uszkodzeniami mechanicznymi. Pamiętaj jednak także o tym, że wszelkie źródła zacienienia mogą zakłócać pracę ogniw. Ważne jest też to, by dobrze ustawić panele względem słońca. Co może wydawać się nieoczywiste to fakt, że również bród może wpływać niekorzystnie na efektywność fotowoltaiki. Z tego względu zachęcamy do regularnego czyszczenia ogniw w sposób sugerowany przez producenta. Ten proces powinno się powtarzać dwa razy do roku, co pozwoli na odpowiednie przygotowanie instalacji do produkcji prądu w sezonie, w którym najłatwiej o dostęp do energii słonecznej.

Kiedy fotowoltaika nie produkuje prądu?

Wydajność paneli fotowoltaicznych spada także w dni, w których dostęp do promieni słonecznych jest ograniczony. Oznacza to, że w pochmurne popołudnie instalacja może nie generować wystarczającej ilości prądu. Pamiętaj także o tym, że ogniwa fotowoltaiczne nie pracują w nocy. Dlatego też po zmroku niezbędne jest korzystanie z elektryczności pochodzącej z sieci energetycznej lub z magazynów energii w przypadku braku podłączenia do operatora.

Trzeba zaznaczyć, że efektywność paneli fotowoltaicznych spada także zimą. To dlatego, że wówczas mamy do czynienia z krótszymi i mniej słonecznymi dniami, co równa się mniejszej produkcji prądu. Mimo to energia zostanie wytworzona, wartość ta spadnie jednak trzykrotnie. Może zainteresować Cię także informacja, że najniższa produkcja występuje w okresie grudnia i stycznia. To wynika z nasłonecznienia, które jest po prostu niewystarczające do osiągnięcia pełnej mocy instalacji, która na co dzień zasila Twoje gospodarstwo.