Mycie paneli fotowoltaicznych jeszcze do niedawna nie było tak mocno akcentowane jako wymóg dbania o nie i konserwacji paneli. Zakładano, iż materiał wykonania, powłoka i opady deszczowe są wystarczające do skutecznego oczyszczania paneli.
Jak często myć panele fotowoltaiczne?
Jest w tym sporo prawdy, ale na podstawie empirycznych badań, obserwacji, doświadczeń eksperci zauważyli, że wraz z zalegającymi trudnymi zabrudzeniami, z upływem czasu może dojść do zmniejszenia efektywności paneli fotowoltaicznych nawet o 20%. Utrzymujące się zanieczyszczenie i brud mogą także doprowadzić do uszkodzeń i przenikania wilgoci do modułu, a tym samym do rozhermetyzowania paneli i trudności w skutecznym pochłanianiu energii słonecznej.
Jakie zanieczyszczenia mogą zalegać na panelach fotowoltaicznych?
Mycie paneli fotowoltaicznych dotyczy zabrudzeń m.in. takich jak: drobne pyłki i cząsteczki pochodzące ze spalin samochodowych, unoszące się z dróg i ulic, pyły z pól, piasek unoszony z wiatrem, liście i ich resztki, ptasie odchody, zabrudzenia ze śniegu, pojawiający się mech.
Rekomendowane przez fachowców mycie paneli fotowoltaicznych powinno przeprowadzać się regularnie, najlepiej 2 razy w roku. Systematyczność w tym zakresie eliminuje ryzyko spadku skuteczności działania paneli, wystąpienia wszelkich ich uszkodzeń mechanicznych i innych, przedłuża żywotność paneli fotowoltaicznych, przyczynia się do zachowania określonego na wstępie czasu zwrotu z inwestycji, a także wpływa na estetykę wyglądu paneli fotowoltaicznych. Najlepiej mycie paneli fotowoltaicznych przeprowadzić po sezonie zimowym, czyli na wiosnę, a drugi raz po zakończonym sezonie letnim.
Mycie paneli fotowoltaicznych – samodzielnie, czy lepiej wykonać to z profesjonalną firmą?
Nakłady poniesione na system fotowoltaiczny są relatywnie znaczące, dlatego też warto dbać o stan paneli i już na wstępie inwestycji w fotowoltaikę założyć obowiązkowe roczne wydatki eksploatacyjne, jak.: konserwacja, ubezpieczenie paneli, a nade wszystko omawiane mycie paneli fotowoltaicznych.
Można pokusić się oczywiście na samodzielne ich czyszczenie, ale musimy ten proces przeprowadzić naprawdę ostrożnie, aby nie uszkodzić paneli.
Można użyć do tego wody destylowanej, choć najlepiej jednak używać profesjonalnych środków czystości rekomendowanych do przedmiotowych paneli. Nigdy nie czyścimy ich wodą z kranu – pojawia się ryzyko, iż osadzać się będzie kamień. Mycie paneli najlepiej przeprowadzić rano i w pochmurny dzień, gdy nie ma jeszcze wysokich temperatur na zewnątrz. Nie wolno chodzić po modułach, ani używać myjki ciśnieniowej.
Najlepszym i polecanym rozwiązaniem jest skorzystanie z profesjonalnej usługi mycia paneli fotowoltaicznych, cena jest zależna przede wszystkim od wielkości powierzchni (domowa instalacja fotowoltaiczna 6KW to około 24 metrów kwadratowych) , ale także od ich umiejscowienia, stopnia zabrudzenia itp. Profesjonaliści wykonają także mycie paneli fotowoltaicznych przy użyciu dedykowanych ku temu środków, z zastosowaniem odpowiednich narzędzi, np.: gąbki, szczotki, wysięgniki, teleskopy itp.