Posiadanie fotowoltaiki jest coraz to częstszym zjawiskiem. Nic dziwnego, bowiem jest to inwestycja niosąca wiele korzyści, zwłaszcza w dobie kryzysu energetycznego i ryzyka rosnących cen energii elektrycznej. Decydując się na instalację fotowoltaiczną – w przypadku Polski zazwyczaj umiejscawiana jest na dachach – należy mieć świadomość ewentualnych zagrożeń pożarowych i sposobu postępowania, wdrażania odpowiednich procedur bezpieczeństwa. Należy także mieć świadomość i wiedzę w jakiej kolejności należy wyłączyć prawidłowo fotowoltaikę.
W jakiej kolejności wyłączyć fotowoltaikę?
Najważniejsze to zapoznać się szczegółowo z instrukcją danej instalacji fotowoltaicznej. Na pewno jest tam zawarta procedura wyłączenia instalacji. Każda tego typu instalacja musi posiadać zabezpieczenia, które umożliwiają odłączenie inwertera (falownika) od paneli i sieci energetycznej. Rozłączenie to powoduje przerwę w obwodach po stronie prądu stałego i po stronie prądu zmiennego.
W pierwszej kolejności należy więc wyłączyć obciążenie za pomocą wyłączników nadprądowych lub rozłączników prądów roboczych po stronie zasilania budynku (główny wyłącznik prądu) lub bezpieczników znajdujących się w rozdzielnicy bezpiecznikowej budynku, a następnie wyłączyć prądy robocze po stronie prądu stałego. Taka powinna być kolejność:
- w inwerterze wyłączenie obciążenia DC poprzez odpowiednie przełączenie rozłącznika DC na odpowiednią pozycję;
- w rozdzielnicy prądu stałego wyłączyć rozłączniki bezpiecznikowe;
- w rozdzielnicy prądu zmiennego wyłączyć wyłącznik nadprądowy.
Aby wyłączyć napięcie z paneli fotowoltaicznych należy rozpiąć odpowiednie złączki na końcach stringów, rozłączanie dozwolone jest jedynie przy prawidłowo wyłączonej instalacji fotowoltaiczne.
Jak postępować z instalacją fotowoltaiczną na wypadek pożaru?
Pierwszą kluczową kwestią jest wyłączenie w obiekcie głównego wyłącznika prądu. Należy poinformować służby strażackie o całym wyposażeniu obiektu, w tym o posiadaniu instalacji fotowoltaicznej, agregatów itp. Jest to ważne, aby właściwie pokierować akcją gaśniczą, np.: dobrać środki gaśnicze. Posiadanie instalacji fotowoltaicznej – nawet po wyłączeniu głównego zasilania – traktowane jest nadal jako zagrożenie występowania napięcia stałego generowanego przez ów panele.