Stringi wykorzystuje się w przypadku modułów połączonych szeregowo. Zwykle stosuje się je w przypadku, gdy zależy nam na jak najwyższym napięciu szeregu modułów. Dzięki temu można poprawić sprawność całej fotowoltaiki. Dwa stringi przydadzą się w momencie, gdy instalacja może spotkać problemy techniczne. Tutaj możemy wymienić sytuację, w której panele ustawione są na dwóch połaciach o różnym ustawieniu względem południa. Przeszkodą może okazać się także zacienienie. Pamiętaj, że oprócz dwóch stringów potrzebny będzie też falownik, który ma dwa trakery MPPT.
Co to są stringi w falowniku?
Stringi w falowniku to inaczej szeregi, połączenia szeregowe. Mowa tu o rodzaju łączenia modułów fotowoltaicznych. Sam falownik stringowy, zwany także inwerterem natomiast odpowiada za zamianę prądu stałego w zmienny, który wykorzystuje się do zasilenia gospodarstwa domowego. Początkowo wytwarzana energia stała powstaje w panelach fotowoltaicznych, jednak nie nadaje się do użytkowania w warunkach prywatnych. Z tego powodu niezbędne jest urządzenie, które może ją przetworzyć. Oznacza to, że inwerter jest po prostu niezbędny.
Ile stringów do falownika?
To, co trzeba zaznaczyć to fakt, że ilość stringów powinna być kompatybilna z falownikiem. Oznacza to, że należy uwzględnić tę kwestię już na etapie projektowania inwestycji i kompletowania części instalacji. Zauważ, że ilość modułów w pojedynczym stringu jest uzależniona od konkretnego modelu połączenia szeregowego, jaki wybierasz. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie zapoznanie się ze specyfikacją danej opcji, którą dostarcza producent. Jest to bez wątpienia wielkie ułatwienie. Pamiętaj, że odpowiednio dobrane elementy instalacji pozwolą na prawidłową pracę fotowoltaiki, która będzie nie tylko działać bez zakłóceń, ale też z maksymalną efektywnością.
Jak tworzyć połączenia szeregowe?
Łączenie szeregowe opiera się na zespoleniu przewodów paneli fotowoltaicznych w zestawieniu – plusy z minusami. Dzięki temu napięcie w obwodach rośnie, z kolei w stringu pozostaje takie, jak w module. Warto wspomnieć, że jest to popularne rozwiązanie w Polsce. W zależności od indywidualnych potrzeb instalacji można zastosować jeden lub dwa stringi w falowniku. Taka decyzja powinna być uzasadniona warunkami, jakich doświadczą ogniwa. Mowa tu m.in. o cieniu, jaki pada na część modułów lub odmiennym ustawieniu względem południa.
Rozwiązania są różne
Warto wspomnieć, że oprócz dwóch, możliwe jest także zastosowanie jednego stringu. Dochodzi do tego w momencie, gdy wszystkie panele fotowoltaiczne mają identyczny, równomierny dostęp do promieni słonecznych, z których czerpią energię. Dwa stringi w falowniku to rozwiązanie, które umożliwia pracę instalacji, kiedy warunki uniemożliwiają zachowanie tych samych warunków dla wszystkich ogniw. To pokazuje, że nie można określić idealnego wyjścia dla wszystkich jednocześnie, tak naprawdę każda konstrukcja fotowoltaiczna wymaga podejścia indywidualnego i uwzględnienia każdego aspektu.