MPPT możemy przetłumaczyć jako “śledzenie punktu mocy maksymalnej”. Sam skrót pochodzi od oryginalnej angielskiej nazwy, czyli “Maximum Power Point Tracking”. Proces, za który odpowiada wejście MPPT to dostosowanie obciążenia fotowoltaiki tak, by odbiornik mógł uzyskać maksymalną moc.
Przesył energii elektrycznej przez MPPT
Warto wiedzieć, że w momencie, gdy za odbiór energii odpowiada sieć energetyczna, element odpowiedzialny za dokonanie śledzenia jest ulokowany w inwerterze sieciowym. Do przykładowych metod śledzenia punktu mocy maksymalnej należą metoda perturbacji i obserwacji, metoda przewodności przyrostowej oraz metoda temperaturowa.
Co to jest napięcie MPPT?
Napięcie MPPT to parametr, który pokazuje, przy jakim napięciu na wejściu DC falownika zostanie odnotowany punkt mocy maksymalnej. Warto wspomnieć, że liczy się także minimalne napięcie złączenia inwertera. Co istotne to fakt, że każdy inwerter fotowoltaiczny ma własny zakres MPPT. Model urządzenia z dwoma trakerami przyda się w momencie, gdy w instalacji mają zostać wykorzystane dwa stringi. Po to rozwiązanie sięga się z kolei w sytuacji, w której panele mogą napotkać problemy techniczne, na przykład te, które wynikają z nierównego dostępu do nasłonecznienia z powodu zacienienia lub ustawienia względem południa.
Co to jest regulator ładowania MPPT?
Regulator ładowania MPPT stale bada napięcie panelu. W ten sposób wykrywa punkt mocy maksymalnej, a to znacznie przyspiesza ładowanie akumulatora. To pokazuje, jak bardzo korzystne jest to rozwiązanie. W tym momencie warto wspomnieć, że każdy element instalacji fotowoltaicznej ma znaczenie. Dlatego też warto zainwestować w dobrej jakości system na droższych podzespołach. Każda instalacja on-grid jest wyposażona w układ MPPT. Rozwiązania typu off-grid, czyli niepodpięte do sieci mogą występować w formie wykorzystującej regulatory ładowania PWM pozbawione funkcji MPPT. Druga z opcji jest tańsza, jednak to pierwsza należy do wydajniejszych i umożliwia podłączenie większej ilości paneli.
Dlaczego warto skorzystać z tej opcji?
Jak już wyjaśniliśmy, regulatory ładowania MPPT zapewniają większą wydajność i możliwość podłączenia wielu paneli. Pierwszy z tych argumentów znajduje uzasadnienie szczególnie w dni, w których panuje niewielkie nasłonecznienie, a źródło energii odnawialnej jest przysłonięte przez chmury. Ma to ogromne znaczenie dla efektywności pracy instalacji fotowoltaicznej. W przypadku rozwiązania typu off-grid można zrezygnować z tej możliwości. Przyniesie to korzyści ekonomiczne, które wiążą się z niższą ceną inwestycji. Warto jednak mieć na uwadze przede wszystkim wydajność, która w perspektywie wieloletniego użytkowania sama w sobie przyniesie niezwykle istotne wartości wynikające z jakości pracy fotowoltaiki.