Dotacje

Dotacje na fotowoltaike - lubuskie

21 Lipiec 2023

Jeszcze do niedawna panował w powszechnej opinii mit, że zwrot z inwestycji w fotowoltaikę to czas od kilkunastu do kilkudziesięciu lat. Oczywiście jest to nieprawda. Obecnie zwrot z inwestycji w panele fotowoltaiczne następuje dużo szybciej nie tylko ze względu na większą konkurencję i tańsze komponenty, ale również cały pakiet dotacji dla osób chcących zainwestować w własną elektrownię fotowoltaiczną. W większości przypadków zwrot następuje już w okresie od 6-10 lat.

Dostępne dotacje na fotowoltaikę w województwie lubuskim

Gospodarstwa domowe, firmy oraz przedsiębiorstwa rolne mogą starać się o dotacje do instalacji fotowoltaicznych w kilku różnych programach rządowych lub preferencyjnych form finansowanie przez banki komercyjne. Poniżej przedstawiamy najważniejsze opcje dofinansowań:

  1. Program rządowy „Mój Prąd” jest to ogólnopolskie wsparcie klientów indywidualnych, którzy chcą zainwestować w własną instalację fotowoltaiczną. Program funkcjonuje od lipca 2019 roku, a obecnie trwa już drugi nabór do programu.  Właściciele gospodarstw domowych mogą liczyć na dotację do 5 tysięcy złotych kosztów kwalifikowanych;
  2. Leasing, lub kredyt niskoprocentowy na wyjątkowo korzystnych warunkach przyznawany przez bank Santander lub PKO BP;
  3. Ulga termomodernizacyjna  do 10 tysięcy złotych za elektrownię fotowoltaiczną oraz pompy ciepła.;
  4. Ulga inwestycyjna do 25%  dla rolników obejmująca zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej 
  5. Program rządowy dla rolnictwa Agroenergia – preferencyjna pożyczka na instalację fotowoltaiczną do 100% kosztów kwalifikowanych lub dotacja do 40% kosztów kwalifikowanych, do wysokości 800 tysięcy złotych.