Każdy operator OSD w Polsce i zagranicą będzie przede wszystkim zabiegał o stabilność krajowej sieci energetycznej. Jest to szczególnie istotne zagadnienie, gdy coraz większy udział w polskim mixie energetycznym mają instalacje OZE, a dalej dużą częścią są elektrownie węglowe.
Musimy pamiętać, że elektrownie węglowe niestety nie posiadają zbyt dużej elastyczności w bieżącym dostarczaniu energii elektrycznej. Dlatego też odpowiedzią na tą sytuację są szafy telemechaniki w każdej farmie fotowoltaicznej i wiatrowej, które nie są w stanie sterować mocą w zależności od popytu i podaży energii w systemie przesyłowym.

Kiedy telemechanika jest wymagana?
Czym jest telemechanika i co na nią się składa opisywaliśmy - tutaj. Niestety w powszechnej opinii telemechanika jest wymagana wyłącznie dla dużych instalacji fotowoltaicznych, jest to nieprawda. Podstawą takiej sytuacji są rozbieżności w przepisach określających mikroinstalację. Według Prawa Budowlanego mikroinstalacją jest np. fotowoltaika do 150 kWp. Natomiast według Prawa Energetycznego mikroinstalacja jest do 50 kWp mocy generatora prądu.
To spowodowało, że wiele firm z branży OZE lub właścicieli instalacji fotowoltaicznych, zgłasza się do nas o pomoc, ponieważ nie mogą uruchomić swojej fotowoltaiki bez telemechaniki. A to z powodu, że operatorzy OSD kierując się Prawem Energetycznym wymagają określenia warunków przyłączeniowych dla instalacji fotowoltaicznych, lub wiatrowych powyżej 50 kWp. To z kolei wiąże się z wyposażeniem posiadanej instalacji OZE w układ telemechaniki.
Do czego operator OSD wykorzystuje telemechanikę?
Jak już wspomnieliśmy, nadrzędnym celem dla operatorów OSD jest stabilizacja sieci energetycznej. Telemechanika, która wchodzi w skład danej instalacji fotowoltaicznej lub wiatrowej umożliwia pracownikowi danego operatora OSD następujące czynności:
- zdalny nadzór nad wybraną instalacją OZE,
- sterowanie poziomem produkcji energii elektrycznej,
- awaryjne wyłączanie danej instalacji OZE.
Dodatkowo dla operatora OSD możliwość zdalnej kontroli instalacji wytwórczych to oczywista oszczędność czasu i zasobów własnych.
Dostawa i wdrożenie telemechaniki z Ferro Wings
Ferro Wings to profesjonalny partner w zakresie dostawy i montażu szaf telemechaniki zarówno dla mniejszych instalacji komercyjnych, jak i dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy doświadczenie w modernizacjach rozdzielni głównych i projektowaniu. Z sukcesami doprowadzamy do obiorów przez właściwych operatorów OSD oraz elektryfikacji instalacji OZE.
Pragniemy wspomnieć, że wybór właściwego wsparcia w zakresie telemechaniki to gwarancja prawidłowego przygotowania dokumentacji, montażu telemechaniki, pozytywnego odbioru i osiągnięcia korzyści z produkcji własnej energii elektrycznej.