Fotowoltaika

Uziemienie fotowoltaiki - jak prawidłowo wykonać?

21 Lipiec 2023

Uziemienie fotowoltaiki to ograniczenie ryzyka występowania przepięć i zapobieżenie porażeniu prądem. Instalacja fotowoltaiczna to bowiem produkcja elektryczności, więc zabezpieczenia muszą być na wysokim poziomie. Elementy konstrukcyjne paneli są przygotowane tak, aby ryzyko niwelowane było do minimum, konstrukcje modułów fotowoltaicznych mają bezpieczny charakter. Pomimo tego warto zabezpieczyć się precyzyjniej poprzez dodatkowe wykonanie uziemienia.  Jest to wskazane i zalecane przez profesjonalistów.

Czym jest uziemienie fotowoltaiki?

Uziemienie jest połączeniem jednej lub kilku elementów fotowoltaiki do ziemi. To właśnie grunt posiada zerowe napięcie, czyli tzw. zerowy potencjał. Jest to połączenie o charakterze wyrównawczym potencjałów modułu fotowoltaicznego i konstrukcji montażowych.

Jakie są główne cele uziemienia fotowoltaiki?

  • ochrona przed pożarem;
  • ochrona przed porażeniem;
  • bezpieczeństwo dla użytkowników;
  • bezpieczna praca instalacji fotowoltaicznej;- zabezpieczenie przeciwprzepięciowe i tym samym
    awariami modułów;
  • ochrona przed wyładowaniami atmosferycznymi w trakcie burzy; zarówno przed bezpośrednimi uderzeniami pioruna, jak i wyładowaniami mającymi miejsce w pobliżu – kilkadziesiąt lub nawet kilkaset metrów od instalacji;
  • uniknięcie wysokiego napięcia elektrostatycznego i tzw. prądów pasożytniczych.
  • ochrona elementów instalacji PV.

Jak działa uziemienie fotowoltaiki? Jak wykonuje się uziemienie fotowoltaiki?

Konstrukcja fotowoltaiki zabudowana jest w sposób, który gwarantuje wykrywanie błędów rozszczelnienia się modułu przez falownik – czyli „serca” instalacji. W takiej sytuacji falownik automatycznie odłącza obwód.

Pomimo, iż urządzenia składowe fotowoltaiki posiadają własne zabezpieczenia, warto bezsprzecznie inwestować w uziemienie.  Proces uziemienia można przeprowadzić na kilka sposobów. Jednym z nich jest połączenie konstrukcji wsporniczej, ram modułów z punktem uziemiającym, z wykorzystaniem drutu miedzianego. Znaczącym ułatwieniem są otwory fabrycznie przygotowane w ramach modułów (otwory te znajdują się na powierzchni ramy i są oznaczone symbolem uziemienia).

Inna metoda to wykorzystanie dedykowanych klem z pinami uziemiającymi. Każdorazowo uziemione ramy modułów oraz konstrukcję montażową należy połączyć z główną szyną uziemiającą. 

Warto również pamiętać, że jeśli budynek posiada własne uziemienie zewnętrzne to samą instalację fotowoltaiczną należy zlokalizować w odległości przynajmniej 0,5 m od obiektu. Celem tego zabiegu jest zapobieżenie powstawaniu łuków elektrycznych i przeskoków iskrowych. Dla fotowoltaiki wykonujemy wówczas również uziemienie wewnętrzne. W przypadku, kiedy nie mamy możliwości zastosowania powyższych odstępów konieczne jest złączenie odgromników z ramą modułów przy użyciu miedzianych połączeń wyrównawczych (min. przekrój 25 mm2).