Magazyny energii

Rodzaje instalacji fotowoltaicznej, on-grid, off-grid, system wyspowy

21 Lipiec 2023

Wyróżniamy trzy rodzaje instalacji fotowoltaicznej – on-grid, off-grid i system wyspowy. Każdy z nich ma swoje zalety, po których analizie, możesz dobrać najlepsze rozwiązanie dla siebie. Zdecydowanie, przed inwestycją w fotowoltaikę warto zagłębić się w ten temat. Dzięki temu uda Ci się osiągnąć pełną satysfakcję z jej działania, które będzie maksymalnie wydajne. Rodzaje instalacji fotowoltaicznej określają poniekąd Twoją niezależność względem sieci energetycznej.

Instalacja fotowoltaiczna typu on-grid

Wśród rodzajów instalacji fotowoltaicznej możemy wymienić rodzaj on-grid. Polega on na podpięciu do sieci energetycznej. Oznacza to, że nadwyżka wygenerowanej przez panele energii trafi do sieci, natomiast jeśli nadejdzie taka potrzeba – na przykład nocą – zostanie Ci zwrócone jej 80%. W przypadku, gdy fotowoltaika nie wytwarza optymalnej ilości prądu, możesz czerpać go od zewnętrznego dostawcy, płacąc jedynie za ilość, jaka przekracza to, co trafiło do niego wprost z Twoich ogniw. Warto wspomnieć o tym, że to rozwiązanie zakłada założenie dwóch liczników – mierzącego ilość energii oddanej do sieci i tej, którą z niej pobierasz.

Instalacja fotowoltaiczna off-grid - co to jest?

Istnieje również możliwość założenia instalacji fotowoltaicznej typu off-grid, czyli nie podpiętej do sieci energetycznej. Jest to rozwiązanie dające pełną niezależność. Polega ono na gromadzeniu energii elektrycznej w akumulatorach – magazynach i wykorzystywaniu jej, kiedy fotowoltaika nie pracuje. Dzięki temu zawsze możesz korzystać z elektryczności – nawet przy kiepskich warunkach panujących na zewnątrz. Różne rodzaje instalacji fotowoltaicznej dają odmienne korzyści. Przy rozwiązaniu zakładającym niepodpięcie do sieci, należy pamiętać o tym, że jeżeli panele wygenerują zbyt mało energii, nie będzie możliwe pobranie jej od zewnętrznego dostawcy.

System wyspowy - co warto wiedzieć?

Inną opcją jest instalacja fotowoltaiczna w systemie wyspowym. Łączy on zalety obu powyższych propozycji – panele są podpięte do akumulatorów oraz do sieci energetycznej. W praktyce oznacza to, że energia gromadzona w magazynach jest wykorzystywana, gdy fotowoltaika nie pracuje. Natomiast jeżeli pobór prądu jest zbyt duży – braki uzupełnia się, czerpiąc od zewnętrznego dostawcy. System wyspowy umożliwia także odsprzedanie nadmiaru elektryczności. Zdecydowanie, warto wspomnieć o tym rozwiązaniu przy omawianiu rodzajów instalacji fotowoltaicznej, ponieważ jest to opcja niezwykle ciekawa.

Dobierz rozwiązanie, które najbardziej Ci odpowiada

Wybierając spośród rodzajów instalacji fotowoltaicznej – on-grid, off-grid i wyspowej – warto zaznajomić się z cechami każdego z nich. Dzięki temu zyskasz lepszy pogląd na ten aspekt i dobierzesz najlepsze dla siebie rozwiązanie. Fotowoltaika jest technologią nowoczesną, ekologiczną i ekonomiczną. Bez względu na to, który rodzaj instalacji wybierzesz, możesz oczekiwać maksymalnej skuteczności. Decyzja jest zależna od Twoich własnych preferencji i oczekiwań względem działania ogniw.