Panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne

21 Lipiec 2023

Panele fotowoltaiczne to aktywa trwałe firmy, jeśli zakładamy ich użytkowanie powyżej 1 roku. Wówczas klasyfikujemy, je jako środki trwałe, których koszt nabycia rozłożony jest w kosztach firmy poprzez amortyzację. Amortyzacja paneli fotowoltaicznych stanowi ekonomiczny wyraz zużywania się składnika w trakcie jego użytkowania.

Czy stanowią one środek trwały firmy? Ujęcie bilansowe

W przypadku paneli amortyzacyjnych najczęściej przyjmujemy amortyzację metodą liniową, która oznacza równomierne rozłożenie w czasie wartości nabycia paneli, w równych, miesięcznych odpisach amortyzacyjnych. Odpisy amortyzacyjne dotyczą okresu na jaki przyjęty został w księgach rachunkowych przewidywany czas ekonomicznej użyteczności paneli fotowoltaicznych w danej firmie. W ten sposób wygląda amortyzacja fotowoltaiki od strony bilansowej, w księgach rachunkowych – zgodnie z ustawą o rachunkowości.

Jak amortyzować panele fotowoltaiczne w ujęciu podatkowym?

Panele fotowoltaiczne, jeśli stanowią własność lub współwłasność firmy, są przeznaczone na jej użytek, są kompletne i zdatne do użytku w momencie ich oddania do eksploatacji, a przewidywany okres ich użytkowania wynosi powyżej 1 roku, to wówczas w ujęciu podatkowym również klasyfikowane są do środków trwałych.

Amortyzacja paneli fotowoltaicznych w podatkowym ujęciu opiera się na właściwej klasyfikacji rodzajowej według tzw. KŚT. To właśnie klasyfikacja KŚT wskazuje nam jaką maksymalna stawkę amortyzacyjną możemy przyjąć dla paneli fotowoltaicznych zgodnie z załącznikiem do ustawy o CIT.

Jakie KŚT i stawka amortyzacyjna przewidziana jest dla paneli fotowoltaicznych?

Najważniejsze jest, aby ustalić czy instalacja fotowoltaiczna będzie na trwale powiązana z budynkiem. Jeśli jej ewentualny demontaż jest niemożliwy bez naruszenia konstrukcji budynku, bez uszczerbku to wówczas klasyfikujemy panele fotowoltaiczne, jako zwiększenie wartości budynku (modernizację nieruchomości). W tym wypadku przyjmujemy stawkę amortyzacyjną taką samą jak dla danego budynku (najczęściej 2,5-4,5%).

Panele fotowoltaiczne jako odrębny środek trwały – obiekt inwentarzowy

Odmiennie jest, jeśli panele fotowoltaiczne nie są konstrukcyjnie powiązane z budynkiem i można je w każdej chwili zdemontować oraz przenieść bez jakichkolwiek szkód na nieruchomości. Wówczas panele stanowią odrębny środek trwały. Jak wygląda ich amortyzacja?

W tej sytuacji panele fotowoltaiczne amortyzujemy zgodnie ze stawką przewidzianą w Klasyfikacji Rodzajowej Środków Trwałych (KŚT) – grupa 6, podgrupa 66, rodzaj 669 – „Pozostałe urządzenia nieprzemysłowe”. Stawka amortyzacyjna jaka jest w tym rodzaju przewidziana to 10%, czyli 10 lat amortyzacji paneli fotowoltaicznych.

Czy panele fotowoltaiczne można amortyzować jednorazowo? W jakim przypadku?

Amortyzacja jednorazowa, co do zasady, zgodnie z CIT, dotyczy składników o jednostkowej wartości nabycia do 10.000 zł. W przypadku instalacji fotowoltaicznych wartość nabycia z pewnością przekroczy ten limit.

Dla grupy tzw. małych podatników ustawa O CIT przewidziała jednak pewną dogodność. Jest to tzw. pomoc de minimis. Na czym polega? Podatnicy mali, których przychody ze sprzedaży w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły równowartości 2.000.000 euro mogą dokonać jednorazowej amortyzacji paneli fotowoltaicznych (grupa 6 KŚT) – wszystkich składników zaliczanych do grup 3-8 KŚT. Amortyzacja w tym przypadku nie powinna przekraczać w roku podatkowym równowartości kwoty 50.000 euro łącznej wartości odpisów amortyzacyjnych.