Pompy ciepła

Ile lat działa pompa ciepła, jaka jest żywotność pompy ciepła?

21 Lipiec 2023

Na ogół szacuje się, że pompa ciepła będzie działała przez okres od 33 do 50 lat. Jest to optymalny czas, w którym będziesz mógł cieszyć się z możliwości, jakie daje urządzenie, czyli podnoszenie i obniżanie temperatury wewnątrz domu oraz – w zależności od danego rozwiązania – także grzanie ciepłej wody użytkowej. Jeśli chodzi o godzinowy czas pracy technologii tego typu, możemy wspomnieć, że jest to około 100 000 godzin. Można wywnioskować to, biorąc pod uwagę roczny czas pracy pompy ciepła, który wynosi 2000-3000 godzin.

Ile cykli wytrzyma pompa ciepła?

Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że żywotność pompy ciepła określa żywotność sprężarki. Na ogół jest to wspomniane już 100 000 godzin, czyli 50 000 startów. Reszta jest zależna od doboru oraz instalacji. Jak można wywnioskować, czas pracy pompy ciepła jest naprawdę pokaźny. Tym samym, inwestycja wystarczy Ci na kilkadziesiąt lat, w których czasie będziesz mógł cieszyć się z optymalnej temperatury we własnym domu. Rocznie mowa tu o załączeniach w wysokości 2500 razy. To pokazuje, że pompa ciepła w trakcie wszystkich pór jest często wykorzystywana do regulacji temperatury, tym bardziej że może ją również obniżać w lecie.

Co ile trzeba wymieniać pompę ciepła?

Pompę ciepła należy wymienić po upływie czasu jej żywotności lub w momencie, gdy ulegnie awarii, której nie da się naprawić. Przyjmuje się, że nie będzie to konieczne nawet do pięćdziesięciu lat od czasu montażu i pierwszego uruchomienia urządzenia. Jest to naprawdę dobra wiadomość dla osób, które są zainteresowane inwestycją w nowoczesne ogrzewanie opierające się na wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. Jeśli szukasz konkretnych informacji na ten temat, zachęcamy do zapoznania się ze specyfikacją konkretnej pompy ciepła, którą jesteś zainteresowany. Na tej podstawie uda Ci się przewidzieć w pewnym stopniu żywotność danego rozwiązania.

Co z serwisowaniem?

Pompy ciepła stosunkowo rzadko ulegają awariom. Częściej psują się pozostałe elementy instalacji grzewczej. Mimo to, pierwszy przegląd gwarancyjny powinien nastąpić przed upływem roku od dnia rozpoczęcia użytkowania danego rozwiązania. Za ten proces jest odpowiedzialny specjalista, który jak najlepiej zna się na technologii danej marki. Dlatego zachęcamy do korzystania z autoryzowanych punktów. Jeśli w którymkolwiek momencie użytkowania pompy ciepła pojawią się problemy, zdecydowanie warto zgłosić się do fachowca. Bardzo często usterka jest możliwa do usunięcia, co pozwala na dalsze użytkowanie urządzenia bez konieczności jego wymiany.

Czy przeglądy są wymagane?

Przeglądy pompy ciepła są wymagane przez producenta zwłaszcza w okresie obowiązywania gwarancji. Dlatego zdecydowanie warto o nich pamiętać. Trzeba wspomnieć o tym, że dzięki takiemu postępowaniu możliwe jest wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości. W trakcie trwania gwarancji nie musisz martwić się o koszty związane z naprawą technologii. Pamiętaj jednak o tym, że pompy ciepła same w sobie są mało awaryjne.