Konstrukcje pod panele fotowoltaiczne

Konstrukcje pod panele fotowoltaiczne – główne ich rodzaje

Konstrukcja pod fotowoltaikę to cały system montażowy na odpowiednio przygotowanej powierzchni. Konstrukcja pod panele fotowoltaiczne ma za zadanie właściwie nakierować panele na absorbcję światła słonecznego. Wpływają więc one pośrednio na efektywność paneli solarnych. Dodatkowo rolą konstrukcji pod fotowoltaikę jest zapewnienie stabilności i bezpieczeństwa paneli na wypadek wystąpienia wszelkich czynników atmosferycznych i mechanicznych.

Dobór konstrukcji pod fotowoltaikę zależy przede wszystkim od jej lokalizacji (czy będzie zainstalowana na dachu, czy też na gruncie), rodzaju pokrycia dachowego oraz samego typu i kształtu dachu. Do wyboru mamy więc konstrukcje fotowoltaiczne naziemne i dachowe. Zobacz również:

Konstrukcje pod panele fotowoltaiczne

Jakie konstrukcje fotowoltaiczne do dachu skośnego?

W tym przypadku stelaż pod panele fotowoltaiczne jest relatywnie najtańszy. Możemy bowiem przy mocowaniu paneli wykorzystać już istniejące naturalne nachylenie dachu. Montaż na dachu skośnym jest łatwiejszy i szybszy niż na dachu płaskim.

Jak przebiega montaż konstrukcji pod panele solarne na dachu skośnym? Czy konieczna jest ingerencja w poszycie dachu?

W przypadku dachu wykonanego z dachówek ceramicznych czy blachodachówek proces w skrócie wygląda następująco:

  1. zdjęcie niektórych dachówek ceramicznych bądź przewiercenie wybranych blachodachówek;
  2. przymocowanie specjalnych haków do krokwi dachowych za pomocą montażowych śrub;
  3. ewentualne podszlifowanie dachówek ceramicznych;
  4. zabezpieczenie blachodachówek w miejscu przewiertu specjalną hermetyczną uszczelką;
  5. mocowanie profili do wcześniej zamontowanych haków;
  6. mocowanie wypustów przesuwnych do założonych profili;
  7. umieszczenie klemów środkowych i końcowych, czyli elementów montażowych mających za zadanie uchwycić ekrany fotowoltaiczne za ramkę prowadzoną w obrębie tegoż elementu;
  8. na koniec: założenie paneli fotowoltaicznych.

    Pamiętajmy, że każde poszycie dachu np.: z mas bitumicznych, dachówki karpiówki, gontu wymaga indywidualnego podejścia.

Konstrukcje do montażu paneli fotowoltaicznych w przypadku dachu całkowicie płaskiego

W tym przypadku stelaże konstrukcyjne są trudniejsze do wykonania i tym samym relatywnie droższe. Montaż konstrukcji paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim to stworzenie samą konstrukcją warunków do sztucznego nachylenia dachu. Zgodnie z zaleceniami ekspertów powinno ono wynosić od 15 do 45%. Montaż stelażu musi być dokładnie rozplanowany, tak aby nie było ryzyka powstania cienia na panelach. Do tego typu konstrukcji pod panele fotowoltaiczne stosuje się odmienne elementy montażowe jak chociażby tzw. trójkąty mocujące.

Istotny czynnik dobrych konstrukcji pod fotowoltaikę, czyli ich jakość

Należy pamiętać, że jakość materiałów konstrukcji pod panele decyduje o jej wytrzymałości i żywotności. Systemy mocowań muszą być idealnie spasowane ze sobą oraz wyjątkowo odporne – zwłaszcza na wspomniane czynniki atmosferyczne. Wykonane są zazwyczaj z giętkiego, podatnego na spawanie i polerowanie, odpornego na korozję – aluminium. Nierzadko te dobrej jakości elementy powlekane są dodatkową, ochronną powłoką, jeszcze bardziej zabezpieczającą elementy montażowe przed korozją.

Konstrukcje do montażu paneli fotowoltaicznych na gruncie

Innym rodzajem konstrukcji pod fotowoltaikę są tzw. konstrukcje wolnostojące. Najczęściej jednak wykonuje się te przeznaczone na dachy. Konstrukcje do montażu na gruncie mają zastosowanie w przypadku działek o dużej powierzchni i bardzo dobrym nasłonecznieniu.

INFOLINIA: 530 000 102