Konstrukcje pod panele fotowoltaiczne

Konstrukcje pod panele fotowoltaiczne – główne ich rodzaje

Konstrukcja pod fotowoltaikę to cały system montażowy na odpowiednio przygotowanej powierzchni. Konstrukcja pod panele fotowoltaiczne ma za zadanie właściwie nakierować panele na absorbcję światła słonecznego. Wpływają więc one pośrednio na efektywność paneli solarnych. Dodatkowo rolą konstrukcji pod fotowoltaikę jest zapewnienie stabilności i bezpieczeństwa paneli na wypadek wystąpienia wszelkich czynników atmosferycznych i mechanicznych.

Dobór konstrukcji pod fotowoltaikę zależy przede wszystkim od jej lokalizacji (czy będzie zainstalowana na dachu, czy też na gruncie), rodzaju pokrycia dachowego oraz samego typu i kształtu dachu. Do wyboru mamy więc konstrukcje fotowoltaiczne naziemne i dachowe.

Oferta naziemnych konstrukcji montażowych od Ferro Wings

Ferro Wings - Konstrukcja montażowa SV2 - widok z tyłu

Posiadamy szeroką ofertę naziemnych konstrukcji montażowych zarówno jedno i dwurzędowych. Możliwe układy paneli fotowoltaicznych, to pion lub poziom. Klemy montażowe zawsze dołączamy w kolorze ramy modułów PV. Istnieje możliwość zamówienia również mocowania pod falownik.

Zobacz więcej

Jakie konstrukcje fotowoltaiczne do dachu skośnego?

Konstrukcje dla instalacji fotowoltaicznych montowane na dachy skośne są relatywnie najtańsze. Możemy bowiem przy mocowaniu paneli wykorzystać już istniejące naturalne nachylenie dachu. Dodatkowo już sama konstrukcja dachu stanowi podporę dla paneli fotowoltaicznych. Należy pamiętać również, że montaż na dachu skośnym jest łatwiejszy i szybszy niż na dachu płaskim.

Jak przebiega montaż konstrukcji pod panele fotowoltaiczne na dachu skośnym? Czy konieczna jest ingerencja w poszycie dachu?

W przypadku dachu wykonanego z dachówek ceramicznych czy połaci z blachodachówki proces w skrócie wygląda następująco:

  1. zdjęcie niektórych dachówek ceramicznych bądź przewiercenie wybranych blachodachówek;
  2. przymocowanie specjalnych haków do krokwi dachowych za pomocą montażowych śrub;
  3. ewentualne podszlifowanie dachówek ceramicznych;
  4. zabezpieczenie blachodachówek w miejscu przewiertu specjalną hermetyczną uszczelką;
  5. mocowanie profili do wcześniej zamontowanych haków;
  6. mocowanie wypustów przesuwnych do założonych profili;
  7. umieszczenie klem środkowych i końcowych, czyli elementów montażowych mających za zadanie uchwycić moduły fotowoltaiczne za ramkę prowadzoną w obrębie tegoż elementu;
  8. na koniec: założenie paneli fotowoltaicznych i montaż zaślepek na końce szyn montażowych.

    Pamiętajmy, że każde poszycie dachu np.: z mas bitumicznych, dachówki karpiówki, gontu wymaga indywidualnego podejścia.

Konstrukcje do montażu paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim

W tym przypadku stelaże konstrukcyjne są trudniejsze do wykonania i tym samym relatywnie droższe. Montaż konstrukcji paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim to stworzenie samą konstrukcją warunków do sztucznego nachylenia dachu. Zgodnie z zaleceniami ekspertów powinno ono wynosić od 15 do 45 stopni. Montaż stelażu musi być dokładnie rozplanowany, tak aby nie było ryzyka powstania cienia na panelach. Do tego typu konstrukcji pod panele fotowoltaiczne stosuje się odmienne elementy montażowe jak chociażby tzw. trójkąty mocujące. Istotnym czynnikiem w tego typu konstrukcjach jest również wyliczenie optymalnego balastu dla konstrukcji nieinwazyjnych.

Istotny czynnik dobrych konstrukcji pod fotowoltaikę, czyli ich jakość

Należy pamiętać, że jakość materiałów konstrukcji pod panele decyduje o jej wytrzymałości i żywotności. Systemy mocowań muszą być idealnie spasowane ze sobą oraz wyjątkowo odporne – zwłaszcza na czynniki atmosferyczne. Wykonane są zazwyczaj z giętkiego, podatnego na spawanie i polerowanie, odpornego na korozję – aluminium, lub stal z dedykowaną powłoką Magnelis.